Pět šálků kávy denně neškodí zdraví, ale neplatí to pro všechny
Ilustrační foto: Pexels

Pět šálků kávy denně neškodí zdraví, ale neplatí to pro všechny

2. 12. 2021

Vypít rychle dvě malá silná espressa? Nebo popíjet celé dopoledne velký hrnek kávy s mlékem?  Kolik šálků kávy za den je tak akorát? Mnozí lidé se bojí dát si šálek kávy, protože mají pocit, že bude tak nějak navíc. Obvykle jde o zbytečné obavy.

Šest šálků kávy za den je pro někoho nepředstavitelně mnoho, pro někoho normální dávka a pro někoho málo. S takzvanou ideální denní dávkou kávy je spojeno hodně mýtů a polopravd. Zpravidla je však nebezpečí kofeinu přeceňováno. Mnohem výraznější jsou jeho pozitivní účinky na zdraví.

„Doporučená denní dávka kofeinu je dvě stě až tři sta miligramů na den, což představuje asi čtyři až šest šálků kávy. Ovšem vyšší konzumace může zejména u lidí citlivých na kofein vyvolat nežádnoucí účinky jako důsledek nepřiměřeně velké dávky přijatého kofeinu,“ tvrdí gastroenterolog Pavel Kohout.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin dokonce uvádí jako vhodnou celodenní dávku kofeinu až čtyři sta miligramů.

V dávce ovšem samozřejmě nejsou zahrnuty jen kávy, ale jakýkoli příjem kofeinu, takže tyto zprávy nelze bát jako signál, že si máme každý den dát šest šálků kávy a ještě litr nápoje obsahujícího kofein.

Navíc by měl být kofein přijímám v dávkách, které nepřesahují dvě stě miligramů, což v podstatě znamená, že dát si několik šálků kávy v průběhu dne neškodí, ale hodit do sebe najednou tři silná espressa je poněkud těžší zkouška toho, co organismus vydrží.

„Jednotlivé dávky kofeinu do dvou set miligramů nevyvolávají obavy o bezpečnost dospělých. Je nepravděpodobné, že by mohly způsobovat zásadní změny krevního tlaku nebo průtoku krve myokardem, měnit stav hydratace nebo tělesné teploty,“ uvedl gastroenterolog Peter Minárik, přičemž vychází ze stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.

V poslední době se v souvislosti s kávou v odborných kruzích více mluví o její prospěšnosti zdraví než o škodlivosti. Zdá se, že mnozí lidé zbytečně vedou rozhovory typu:

„Dáš si kávu?“
„Ne, díky, já už ráno měla.“
„No vždyť je poledne. Vařím dobrou, mám tady ten přístroj, frenchpress, znáš ho?“
„Já piju zásadně turka.“
„Ale ten je přece škodlivý zdraví.“
„Nesmysl, káva je káva, škodí jen, když jí máš moc.“
„Kolik je podle tebe moc? Já mám dnes za sebou dvě, po obědě si dám třetí a pak ještě jednu, dvě, až přijdu z práce domů.“
„Šílíš? Já mám jen turka k snídani a pak jednu kolem čtvrté odpoledne, víc bych si nedala.“

Lidé také poměrně často podléhají mýtu spojenému s návykovostí na kávu. Jenže nic, co by se dalo definovat jako závislost na kávě, neexistuje. Jestliže někdo tvrdí, že bez kávy nemůže odejít ráno z domova, nemůže pracovat, přemýšlet, učit se, má na kávu chuť, ale rozhodně se nejedná o závislost, jaká vzniká na alkoholu či na drogách. Na toto téma proběhlo několik studií, jejichž závěrem je, že může nastat určitá podoba zvýšené tolerance k účinkům kofeinu, ale protože je přijímán orálně a postupně, jeho vstřebávání je zpomalené a tudíž nevzniká závislost. Rozdíl je i v tom, že zatímco na alkohol či drogy má člověk čím dál větší chuť a tím vzniká závislost, vypít najednou několik šálků kávy a dávku stále zvyšovat, není možné. Prostě člověk na víc dávek najednou nemá chuť. U lidí, kteří kávu pijí často, se navíc méně projevují její stimulační účinky.

Pozitivní účinky kofeinu jsou jasné a většina lidí je zná – odbourává pocity únavy, zvyšuje aktivitu. Zvyšuje totiž koncentraci dopaminu, který v mozku navozuje pocit štěstí, spokojenosti, radosti. Díky kofeinu mají lidé rychlejší a bystřejší úsudek, cítí více energie a chuti do různých činností. Naopak přemíra kofeinu může tyto pocity přeměnit až na neklid, nesoustředěnost a nervozitu. Někdy má kofein takové účinky i v malém množství, pokud se jedná o lidi s vysokou citlivostí na něj. A když navíc mají i různá onemocnění, může se ukázat, že právě oni tvoří skupinu, pro kterou kofein vůbec vhodný není. Ovšem průměrně zdravý člověk se rozhodně několika šálků kvalitní kávy denně bát nemusí a pokud má na ni chuť, nemusí si ji odříkat jen proto, že kdysi někde četl, že více než jeden hrnek kávy denně je špatně.

káva zdraví
Hodnocení:
(4.8 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Tera Ivanová
Rozpustnou kávu s mlékem bez cukru ráno, někdy si dám druhou odpoledne.
Věra Ježková
O tom vůbec nepřemýšlím. Rozpustnou kávu s mlékem, bez cukru piju ráno. Zpravidla nejím. Druhou si dám většinou odpoledne. Někdy večer kávu bez kofeinu.
Eva Buchtelová
Já jsem kávu začala pít až po narození syna.To mi bylo necelých 27 let.Po dvou letech jsem se vrátila do práce,pak mi káva zachutnala.A dnes si nejsem moc jistá jestli mi káva neškodí na klouby.Před 4 lety jsem ji přestala pít,bylo mi lepší,pak jsem znovu začala a dnes zase cítím,že to není ono.Uvidím za nějaký čas.
Jana Šenbergerová
Přestože je káva něco, bez čeho se klidně obejdu, jednu denně si dávám se svým mužem, občas si ji dáme s přáteli. Někdy mi chutná, někdy ne.
Daniela Řeřichová
Pro zdravého člověka káva škodlivá není, ale určitě se neslučuje s mnoha diagnózami. Můj vztah ke kávě se celý život měnil, asi do třiceti mi nechutnala, pak jsme v redakci den začínali poradou s kafíčkem, s manželem jsme měli své kávové rituály, pak bylo období bez kávy, dneska se těším na siestu s vnučkou, která mi dala kapslový kávovar, a ráda se nechávám baristy zasvěcovat do tajemství espressa.
Jana Jurečková
Káva je pro mne lahodný nápoj. Její vůni nelze odolat. Dokáže navodit příjemnou atmosféru. Mám ji nejraději s trochou mléka a bez cukru. Nejvíc se na ni těším ráno, to je krásné vstávání!
Jan Zelenka
Někteří rádoby "odborníci" se nám snaží namluvit, jak je káva škodlivá. Je to pochopitelně blbost. Jen je třeba mít míru. Nepřehánět to. Když jsem kdysi dávno jezdil do pražských Léčiv na ředitelské porady, tak nám dr. Kocna vždy říkal, že pět kancelářských kafí nikoho nezabije. Já piji dvě denně, jednu ráno a druhou po obědě. Někdy si dám večer nebo v noci bezkofeinovou. Bez kafe si nedokáži představit život.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?