Literární koutek č. 6 - Jak napsat reportáž
Ilustrace: Pixabay.com

Literární koutek č. 6 - Jak napsat reportáž

28. 11. 2021

Reportáž je opět publicistický útvar. Je však nutné k ní přistupovat trochu jinak než ke glosám či fejetonům. Jak tedy docílit toho, aby byla živá a zajímavá? Reportáž dává především odpovědi na otázky - co?, kde?, kdo?, jak?, a třeba i proč?

Důležité je logické členění svých myšlenek do odstavců. To není pochopitelně jen předmětem reportáže, ale vlastně všech literárních žánrů. Jednolitý, dlouhý text v bloku vám nedává možnost některou z myšlenek upřednostnit a vyzdvihnout.

Jazykové prostředky

V reportáži, pokud možno, používejte i přímou řeč. Obsah je potom dynamičtější a čtenáře spíš vtáhne do děje. Je dobré použít třeba i slangové a nespisovné výrazy. Důležité je přiblížit co nejvíce atmosféru celé události.

Pokud možno omezte používání slovesa „být“. Raději používejte dějová slovesa, pokud vám to komentovaný děj umožní. Prospějí i různá přirovnání nebo metaforická pojmenování. Hrajte si se slovy. Pište v první osobě a v přítomném, popřípadě minulém čase. A to neměňte v celém průběhu textu.

Důležité je, na jakou věkovou skupinu cílíte. A jakou událost chcete čtenářům přiblížit. Od toho se bude odvíjet i použitý jazyk. Jinak budete psát o sportovní události, jinak o metalovém koncertě, jinak o vážné společenské události.

Působení na čtenáře

Reportáž nemůže být ale jen pouhým popisem události. Textem musíte působit na čtenářovy smysly. Píšete o tom, co vidíte, co slyšíte a co přitom cítíte. Přítomnost vašich emocí text výrazně zvedá.

Zahrňte do závěru i své hodnocení. Vaše reportáž nemusí být neutrální. Ale své názory, jak kladné, tak i záporné, řádně zdůvodněte.

 

Shrnutí

*  aktuální, atraktivní téma

*  poutavý titulek

*  přiblížení prostředí

*  věcnost

*  důraz na detail, všímavost autora

*  přesnost

*  objektivnost

*  rekapitulace v závěru.

 

Zdroje:

Pazderová, V.: StudentMag.cz, 2020.
Malášková,H.: Rodička.cz, 2017.

 

literární koutek
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Potůčková
Tak reportáž asi nenapíši, na to nemám
Zuzana Pivcová
Reportáž, to se mi líbí, daleko víc než statické články. Díky za instruktáž.
Jan Zelenka
Milé dámy, děkuji vám za názory, pište, pište a nebojte se! Nenechte se odradit. Sdílíte své zážitky, své pocity, dáváte najevo, že jste, že existujete a že se chcete se svými pocity podělit s ostatními. Íčko je pro takovou aktivitu tím nejlepším prostorem, protože není jednostranně a úzce intelektuálně zaměřeno. Namátkou pár jmen známých publicistů - Petr Holec, Jáchym Topol, Jakub Szántó, Břetislav Tureček, Petra Procházková atd.
Soňa Prachfeldová
Se zájmem jsem přečetla, když člověk dlouho dumá, co vlastně napsal, je z toho jelen. A tak ani nevím v jakém stylu píši moje krátké povídky, ale mám velkou radost, když je pár lidiček sdílí se mnou. Je dobře, že mě Honzo Tvé články nutí k přemítání, jen nevím, zda se vylepším. :-)
Vladislava Dejmková
Já si myslím, že každá rada je dobrá. Aspoň se nad ní může člověk zamyslet. Jestli ji akceptuje, je jeho osobní věc. Tyto příspěvky vítám, jsou stručné a hřebík míří přesně na hlavičku.
Jaroslav Kolín
Jenom malá poznámka k jazykovým prostředkům: Psát v přítomném čase může být pro méně zkušeného autora ošidné. Jde o to, že by měl velmi opatrně používat dokonavá slovesa, které přítomný čas nevyjadřují, jejich tvary vyjadřují buď minulost, nebo budoucnost. Pokud si to neuvědomí, jeho text může vyznít poněkud (řekněme) svérázně.
Věra Ježková
Jendo, moc dobře napsané. Kdyby mě napadlo téma, hned bych se do nějaké reportáže pustila. :-)
Dana Puchalská
Honzo,napsat reportáž tak,aby čtenáře i čtenářky zaujala je kumšt.
Jana Kollinová
Pane Zelenko, děkuji. Vyjádřila jsem pouze své subjektivní pocity, akceptuji Vaše zcela pragmatické vysvětlení s důrazem na schválení panem Raškou. Budu se opakovat, nekritizuji, ale bohužel, poněkud se míjíme ve vnímání sdíleného.
Jan Zelenka
Paní Kollinová, na rozdíl od Věrčiných jazykových koutků, vysvětlujících a upřesňujících správné zásady českého jazyka, moje Literární koutky nejsou pro nikoho závazné. Ostatně, závazné není ani psaní spisovnou češtinou. Je to každého věc, jak tyto texty pojme. Mělo by to být vodítko pro toho, kdo bere své psaní vážně a chce se vystříhat pravopisných a gramatických chyb a třeba i stylistických chyb při psaní svých textů. Oba verze Koutků vznikly po poradě s panem Raškou a já je osobně chápu jako přínosné pro ty, kdo je číst chtějí. Ale v žádném případě nemají za účel nikoho v psaní omezovat, pouze vysvětlovat. Děkuji za názor. A souhlasím také s p. Řeřichovou, že zde, na íčku je řada velmi dobrých autorů, a to nejen autorů reportáží.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.