Literární koutek č. 5 - Jak napsat recenzi
Ilustrace: Pixabay

Literární koutek č. 5 - Jak napsat recenzi

21. 11. 2021

Recenze je opět publicistický útvar. Informuje čtenáře o určité kulturní události, knize či filmu, a především je hodnotí. Posuzuje jejich klady i zápory a v závěru připojuje svůj vlastní, odůvodněný názor.

 

 Konstrukce recenze

V recenzi by nemělo chybět jméno autora, název knihy a nakladatelství, včetně vročení, respektive i jméno překladatele, jde-li o překlad. Obvykle je toto připojeno na závěr recenze ve formě zvláštního odstavce.

V případě, že se jedná o recenzi na knihu neznámého autora, je na místě jej v krátkosti představit, popřípadě seznámit čtenáře s jeho předchozí tvorbou nebo s okolnostmi vzniku recenzovaného díla, pokud jsou zřejmé.

Recenzent by měl především čtenáře seznámit s obsahem knihy či filmu. Ovšem nikoli tak, že v recenzi převypráví celý děj. Musí postupovat citlivě a v žádném případě by neměl prozrazovat pointu.

Nastíní základní kompozici díla a porovnává jeho pozitiva a negativa. Může zmínit i jazykové prostředky, typologii postav, návaznost a peripetie děje. Důležité je doložit vlastní mínění odpovídajícími argumenty. Pokud má kniha více dějových linií, je dobré se o tom zmínit.

Důležité je zmínit se krátce i o stylu, kterým je kniha napsaná. Jestli je psána v první, nebo třetí osobě, jestli je děj minimalistický, či hodně rozvinutý, jestli v knize převažuje líčení přírody, či dějových kulis, nebo je pozornost autora soustředěna hlavně na děj, případně na akční scény.

Zásadní je uvědomit si, proč vlastně recenzi píšeme. Není to čtenářský deník, ani striktně odborný posudek. Recenzi píšeme pro čtenáře, který o knize dosud nic neví a přemýšlí, jestli se o ni má blíže zajímat.

Popište také dojem, který na vás kniha udělala. Můžete vyzdvihnout jak své kladné, tak i záporné emoce. Do recenze patří jak chvála, tak kritika. A v průběhu psaní si velmi dobře rozmyslete titulek. Název recenze. Pokud ho již nemáte předem stanovený. Ten totiž velkou měrou rozhoduje o tom, zda si čtenáři vaši recenzi přečtou. Proto musí na první pohled upoutat. Důležité je i používání odborných termínů z oblasti recenzovaného díla. Pozvedne to celkovou úroveň vaší recenze a její věrohodnost.

 Shrnutí

Shrnu-li na závěr všechna tato doporučení, musím dodat, že velmi důležitá je forma, kterou tyto informace čtenáři předložíte. Recenze by měla být proto členěna do odstavců. Např.:

  *  úvod, věta na upoutání pozornosti čtenáře

  *  základní informace o knize a autorovi

  *  stručné shrnutí obsahu knihy

  * chvála a kritika

  *  doporučení a celkové hodnocení

  *  závěr – Titul, nakladatelství, počet stran, rok vydání.

 Zdroje:

Novotný F.: Jak psát recenze.
Diplomky.net.: Jak napsat recenzi?
http://www.svet-literatury.wz.cz/recenze.htm

 

literární koutek
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Recenze nepíšu, kromě vyjadřování v článcích ícka. To myslím odlehceně :-)
Jan Zelenka
Děkuji vám za komentáře.
Daniela Řeřichová
Ivano, samozřejmě, Mirka patří k těm seriozním, podobně jako o generaci mladší Kamil Fila aj. Můj povzdech směřoval k recenzím na internetu, které prakticky může psát kdokoliv, a o skutečné kvalitě díla moc nevypovídají.
ivana kosťunová
Myslím, že Mirka Spáčilová si tu úroveň zachovává
Daniela Řeřichová
Ano, souhlasím, recenze je kvalifikovaný posudek na umělecké dílo. Záleží na tom, komu je určen – zda odborné nebo laické veřejnosti. Mnoho let jsem se živila recenzemi divadelních her a filmové tvorby a snažila jsem se zdůraznit prvky charakteristické pro recenzované dílo, zasadit ho do společenských a historických souvislostí atd. Práce recenzenta vyžaduje velké znalosti v oboru. Za legendu kritického myšlení lze spatřovat F.X. Šaldu a další vzdělané osobnosti 20. století. Jejich úkolem bylo rozpoznat tvůrčí talenty, analyzovat dílo a nasměrovat autora k práci na vlastním originálním rukopisu. Bohužel v současné době erudovaná kritika téměř neexistuje, zanikly i literárně vědecké časopisy, upoutávky na knihy, filmy, divadlo jsou víceméně popisky distributora, o bulváru nemluvě.
Anna Potůčková
Jendo, také ze mě nikdy recenzent nebude. Tvé články se jistě můžou hodit ale školou povinným vnoučatům - at už na základce nebo středoškolákům.
Věra Ježková
Recenze knih, filmů aj. se hodí, když si o nich chce člověk udělat lepší představu. Já jsem v práci napsala hodně recenzí na odborné články i knihy. A také jich hodně obdržela na texty své. Ale ty vypadaly jinak. Kritika musela být konstruktivní a opodstatněná, autor ji měl z větší části akceptovat. Protože tyto recenze (recenzní posudky) byly určeny autorům před publikováním jejich práce.
Naděžda Špásová
Jendo, tak recenzent ze mně taky nebude. :-)
Jan Zelenka
Dano, máš velkou pravdu. Platí to zejména u filmů, kdy recenzent je třeba příliš jednostranně zaměřený, ale národu se film líbí. To, co píši, jsou pouze obecně platné zásady.
Jan Zelenka
Paní Kosťunová, slovo kritika je zde myšleno ve smyslu negativního hodnocení. Myslím, že to z textu jasně vyplývá.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Tento týden končí dne 17. listopadu, tedy v Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. A to bude také téma vědomostního kvízu tohoto týdne.