Magdaléna Grünbecková: Domácí péče je náporem na psychiku pečujících, mnohdy je důsledkem sociální izolace i chudoba
Ilustrační foto: Ingimage

Magdaléna Grünbecková: Domácí péče je náporem na psychiku pečujících, mnohdy je důsledkem sociální izolace i chudoba

19. 11. 2021

V současné době probíhá téměř 90 procent dlouhodobé péče v domácím prostředí. "Neformální pečující jsou tak základním pilířem systému sociálních a zdravotních služeb," říká v rozhovoru vedoucí projektu Pečuj doma Diakonie ČCE a Institutu důstojného stárnutí Magdaléna Grünbecková.

domácí péče rozhovor
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiří Dostal
:-) Předpokládám, že ticho diskuse neznamená nezájem o vážné téma; že by i bůh mlčel? :-)
Andrea Zálišová
Ještě nejsem senior v důchodu, ale už si tak připadám. Pečuji o syna se středně těžkou ment. retardací. Jsem již nadmíru psychicky vyčerpaná a to se projevuje i na mém fyzickém zdraví. Jelikož jsem na péči sama, je na mě syn hodně závislý. Opravdu si někdy připadáme, jako v domácím vězení. Snad je to nějaké nepsané pravidlo, ale po úmrtí mého manžela se od nás odvrátili lidé v okolí i ti od kterých by jste to nečekaly. Málo lidí ani neví, jak se nám pečujícím žije. Oni vidí jen to, že jsme doma a nemusíme chodit do práce. Ale o čem ta péče tedy je! Přeci o práci v nepřetržitém provozu bez nároku na osobní volno a řádnou mzdu. Žijeme z důchodu pečované osoby a příspěvku na péči. Docela se mě dotklo, když vláda navrhla zvýšit příspěvek všem pěstounům. A my musíme být stále solidární? Zdraví si musíme udržovat, abychom tu byly co nejdéle. Také máme své osobní potřeby. Bylo by to mnohem jednodušší, kdybychom mohli využívat parkovací kartu, jako osoba pečující. Takto musím všude brát syna s sebou i když jedu k lékaři já osobně. Nevím koho oslovit, aby upravil vyhlášku o parkovací kartě pro ZTP/P. Hodně sil přeji všem pečujícím......
Magda Škodová
Domácí péče o nemocnou matku mne přivedla skoro do blázince... Musela jsem chodit do práce, protože tehdy stát přispíval 500Kč, z matčina důchodu vyžila sotva sama. Na nějakou dovolenou jsem neměla nárok - nemyslím válení na Kanárech, ale aspoň týden sama doma bez zápachu moči, zvratků apod. Po těžkém diabetickém komatu mi lékař řekl, že to je na pár týdnů, že tak zničený organismus déle nevydrží. No, vydržel šest let...
Jiří Dostal
:-) Snad korektní mnohomluvnost někoho inspiruje k usnadnění a zlepšení domácí péče s osobními benefity, leč ve společnosti chybí aktivní terénní práce pro případy desperace osamělých v péči i osamělých pečujících; jejich situace se do strohé spořádanosti Diakonie nevejdou. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

Tento týden si ve vědomostním kvízu budete moci otestovat své vědomosti z historie a zeměpisu.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co vás nejvíce "nabíjí"?

Výlet do jarní přírody

21%

Setkání s přáteli

20%

Kontakt s rodinou

21%

Knihy

19%

Vitamíny

19%