Fotoreportáž: Pojďte se mnou do Štramberku
Foto: autorka

Fotoreportáž: Pojďte se mnou do Štramberku

10. 11. 2021

Co takhle dát si uši? A to přímo uši štramberské, chcete-li tatarské.

Narozeninové dárky bývají různé, chtěné i nechtěné, k radosti i ke zlosti. K mým letošním narozeninám jsem vyhlásila STOP jakémukoliv novému přístroji do domácnosti (těch mám opravdu tak akorát, dost.)

Naproti tomu mi radost udělal dárkový poukaz na vyhlídkový let, ale podzimní počasí mi nepřeje. Podle pilota se vyhlídkové lety nedají uskutečnit pro silné vzdušné proudy (já bych řekla, že fičí jak na strništi). Takže tento dárek si vyzvednu později. Ideálně v krásně slunečný zimní den, kdy příroda bude pocukrovaná čerstvým sněhem.

A pak přišla sobota 6. 11., a my jeli na výlet. Syn nám dělal panského kočího a jelo se do malebného městečka v podhůří Beskyd Štramberku. Tam už na nás čekala druhá část naší výpravy: vnoučata a snacha.

Štramberk

Nikdy jsem v tomto městečku nebyla a řeknu vám, byla jsem uchvácena jeho krásou, rozmanitostí a nevšedností, malebnými uličkami i dřevěnými roubenkami. Přijměte, prosím pozvání ke slunečné listopadové procházce.

První zmínka o hradní vsi pochází z první poloviny 13. století. Ovšem místo bylo osídleno daleko dříve „území města bylo osídleno již v době prehistorické. Svědčí o tom nálezy v jeskyních Šipka a Čertova díra (dnes již zasypaná). Zbytky sídliště a kosterní pozůstatky člověka neandrtálského pocházejí z doby asi 40 000 let před n. l. Další archeologické nálezy jsou z mladší doby kamenné (asi 3 000 let před n. l.) a mladší doby bronzové ( asi 800 let před n.l. ), kdy vzniklo na Kotouči hradisko.“  

(citace: https://www.stramberk.info/o-meste/historie-osobnosti/

Z historie ještě doplním, že 4. prosince 1359 markrabě moravský Jan Jindřich Lucemburský vydal Štramberku zakládací lokační listinu, jenž se dochovala do dnešních dnů.

Tato listina byla zárukou mnohých výsad a výhod pro město i jeho obyvatele:

-         právo mílové (v okolí 1 míle nesměl nikdo provozovat řemesla, která byla provozována ve městě
-         právo várečné (vaření piva v městském pivovaru. Dnes se zde vaří kvasnicové pivo Trubač)
-         právo prodávat maso a péci chleba
-         právo městské (stanovovalo v čele města rychtáře s dědičnou rychtou a konšely)

Každé úterý se ve městě konal trh. Důležité bylo pro město i osvobození od všech poplatků a dávek markraběti.

V této době byla většina obyvatel nekatolického vyznání a hlásili se k českobratrské církvi. Po Bílé hoře se město dostalo do držení jezuitů a nebylo ušetřeno ani válečných útrap v době Třicetileté války.

Přeskočíme pár století, kdy se obyvatelstvo městečka živilo především vykonáváním řemesel a obchodem a okrajově také zemědělstvím.

V roce 1880 nalezl profesor K. J. Maška z Nového Jičína archeologický nález mimořádného významu. Tímto nálezem bylo nalezení části dolní čelisti neandrtálského dítěte na území města, tzv. šipeckou čelist.

Charakteristickou a všeobecně známou dominantou Štramberka je válcovitá gotická věž zvaná Trúba, která se vypíná nad městem ze zachráněných zbytků štramberského hradu - Strallenbergu. Dnes Trúba slouží jako rozhledna a je z ní krásný výhled do celého kraje.

Od roku 1969 je město Štramberk městskou památkovou rezervací. Ve strmých uličkách města se jako klenoty vypínají roubené chalupy z 18. a 19. století.

Víte, že

-         od roku 1660 se zde koná na Horu Olivetskou pouť na paměť vítězství štramberských křesťanů nad tatarským vojskem v roce 1241, Tataři svým pobitým protivníkům utínali uši a posílali je svému chánovi
-         poutníkům se podávalo medové pečivo tzv. štramberské (tatarské) uši, jenž jsou široce známé a oblíbené i v našem věku
-         z Nového Jičína vede na vrch Kotouč (Hora Olivetská) křížová cesta, jenž měří 8,5 km a touto délkou je nejdelší u nás
-         v roce 1938 byl převážně český Štramberk zabrán do sudetského území a v říjnu téhož roku byl obsazen německým vojskem
-         6. května 1945 bylo město osvobozeno
-         Trúba je vysoká 40 metrů a má průměr 9 metrů
-         v současnosti ve městě žije asi 3 500 obyvatel.

Historické údaje jsem čerpala z:
https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/severni-morava-a-slezsko/beskydy-a-valassko/stramberk
https://www.stramberk.info/o-meste/historie-osobnosti/) Na tomto webu najdete nejen podrobnou historii města, ale také třeba báje a pověsti.

Do Pamětní knihy města Štramberka zapsal začátkem 30. let 20. stol. kronikář Augustin Raška 11 pověstí o Kotouči, zaznamenal je ve druhé pol. 19. stol. podle vyprávění své babičky.

 

cestování fotografování Tip na výlet
Hodnocení:
(5 b. / 33 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Švancarová
Moc ráda jsem si o Štramberku přečetla a prohlédla fotky.Nikdy jsem tam nebyla,ale o štramberských uších jsem slyšela a ráda bych je ochutnala.
Jaroslava Handlová
Eleno, nechala jsem se unést Tvým vyprávěním. Uvědomila jsem si, že přesně tak jsem se ve Štramberku cítila také při své první návštěvě. Fůra krásných fotek mi připomněla genius loci. Nezapomenutelné pro mě zůstaly i výhledy z Trúby pod sebe i do dáli. Díky. (Štramberské uši mi taky chutnaly - a nejvíce ty poslední, přivezené a darované Eliškou Murasovou při letošním setkání ve Frenštátu).
Lenka Hudečková
Elí, krásné fotky a pěkné počtení o městě...díky...
Naděžda Špásová
Eli, tak to se moc omlouvám, protože jsem ti dala hvězdičky a pak jsem psala a asi neodeslala. Psala jsem, že štramberské uši máme moc rádi a takový dárek se má dávat k narozeninám. A fotky, že jsou super. Tak to jsem z toho jelen. Ozvu se, instaluje se mi nový telefon.
Dana Puchalská
Elen,nikdy jsem toto nádherné městečko nenavštívila. A teď vidím,o co jsem přišla. A Tvoje fotky jsou toho důkazem. Děkuju za přiblížení.
Šárka Nováková
Paní Eleno Štramberk mám také v seznamu svých výletů, ale vaše zajímavá fotoreportáž a krásné fotografie mě s tímto městečkem a okolím blíže seznámily, takže výlet odložím na jaro. Díky.
Soňa Prachfeldová
Krásné městečko a fotky též.
Jan Zelenka
Štramberk je moc hezké a příjemné místo i s blízkým okolím. Strávili jsme tam kdysi se ženou moc pěkný den, prolezli kde co, a dali si i uši. Fotky jsou krásné a náš výlet mi připomněly.
Hana Rypáčková
Hezké a díky , že se tam podívám s tebou.
Alena Vávrová
Krásně zdokumentovaný výlet z krásného místa. Tady jsem nebyla a těžko kdy ještě budu, ale štramberské uši jsem letos dostala od výletníků z rodiny.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?