Literární koutek č. 2: Doporučené úpravy textu
Ilustrace: Pixabay

Literární koutek č. 2: Doporučené úpravy textu

4. 11. 2021

K literární tvorbě, ať už profesionální, či jen amatérské, určené nejen přátelům, ale i pro nejrůznější webové portály, a zejména pro knižní vydání, neodmyslitelně patří i správná úprava textu.

Pokud zde budeme v dalších článcích rozebírat jednotlivé literární žánry, je na místě se nejprve zmínit o tom základním. A dobrá a přehledná úprava textu jedním ze základních kamenů naší literární tvorby určitě je.

Začnu od konce. Především je nutné si výsledný text po sobě pečlivě přečíst. Je pochopitelné, že autor se při psaní soustřeďuje spíše na obsah a formu a mnohdy mu ujíždí právě čistota textu. Chyby v gramatice, překlepy, čárky v souvětí, velké či žádné mezery mezi slovy, případně špatná větná konstrukce. Málokdo z  nás je kvalifikovaný korektor, ale při pečlivém, opětovném čtení, je každý schopen většinu chyb odhalit a odstranit. Pokud vám skutečně záleží na bezchybném textu, který je třeba určen k vydání, najděte si po této své kontrole raději ještě dobrého korektora.

 *

Nastavení základních parametrů textu

Kdo píše ve Wordu, může si nastavit i Kontrolu pravopisu. Kliknete na tlačítko Office v levém horním rohu a dále na Možnosti aplikace Word. Potom si v menu vyberete potřebné. Ale pozor, i tam jsem zjistil určité nedostatky. Ne vše dokáže tato kontrola podchytit. Určitou část věty může třeba vyhodnotit i nepřesně. O tom jsem se při psaní často přesvědčil. Spolehlivě vám však označí špatné mezislovní mezery a většinu vážných chyb v pravopise.

Kdo píše jen kratší text, parametry textu si může nastavit kliknutím na šipku v oddíle Domů a Odstavec. Je tam vše potřebné: řádkování, zarovnání textu vpravo, vlevo, nebo do bloku i nastavení odstavců. Členění textu do odstavců je nezbytnost. Jednotlivé myšlenky je třeba vizuálně oddělovat a to platí pro všechny literární žánry stejně.

Text se podstatně lépe čte a lépe i vypadá, pokud je srovnán do bloku. Na horních lištách máte všechna nastavení přehledně uspořádaná. Není žádný problém se v nich orientovat, tím spíše, že najetím myší na jakoukoli položku se objeví jednoduchá vysvětlivka.

Tomu, kdo píše delší text, povídku, či dokonce román, doporučuji provést přednastavení. Styly. Nastavíte si nejdříve na horní liště v části „Rozložení stránky“ velikost stránky a okraje. A můžete vložit i stránková čísla v oddíle „Vložení“. Na pracovní liště Wordu si pak můžete nastavit ve stylech i typ a velikost písma a odsazení odstavců. To samé můžete provést i u nadpisů. Toto sice není tak nutné, ale značně vám to usnadní a urychlí psaní. A také následnou kontrolu.

Důležitá pravidla

Úvodní odstavec textu je vždy zarovnán doleva! Teprve v dalším textu můžete použít odrážky odstavců!
- Nenechávejte na koncích řádků jednopísmenné předložky – k, u, v, z, o, a také osamocené spojky a, i.

Stačí dát před písmeno kurzor, pak přidržet shift a kliknout na enter.

Výběr písma - fontu

Velmi důležitý je i výběr písma a stanovení jeho velikosti vzhledem k formátu stránky. Nepoužívejte neobvyklé fonty! Důležité je, aby byl text dobře čitelný. Já používám písmo bezpatkové – Segoe UI, v kombinaci s jeho ozdobnějšími variantami pro případné nadpisy.

Bezpatkových použitelných písem je však daleko více, např.: Verdana, Arial, nebo Calibri.

Nejběžnější písmo patkové je Times New Roman. Bohužel zde nemohu uvést jejich příklady, neboť to neumožňuje příliš jednoduchý íčkový editor.

Používání citací

Citace jsou obvykle uváděné na konci věty, která je na daném literární zdroji založena. Tečka je až za citací. U citací je možný dvojí postup. Jednak klasický způsob s uvozovkami, např.:

- Galileo řekl: „A přece se točí“.

Citaci je možné dát pro odlišení do kurzivy. Pokud ale uvádíte nějakou myšlenku a  citace není přímo doslovná, je třeba na konci věty uvést zdroj. Např.:

- Pro Mojžíše a jeho věrné je Boží příkaz svatý. Výsledkem toho je pobití dvacet čtyři tisíce „nepřizpůsobivých“. (4. kniha Mojžíšova,     25:1-18) 

Pokud budete potřebovat citovat něco z webových stránek, uvedete v textu odkaz, např.:

- (www.wikipedia.cz), nebo (www. a přidáte konkrétní adresu).

Uvozovky a přímá řeč

Podrobný výklad viz – dr. Věra Ježková: Jazykový koutek č. 14

Ukládání textu

Pokud dokument není uložen, po ukončení programu nebo špatným kliknutím v průběhu psaní se může ztratit.  Je vhodné uložit dokument hned na počátku práce. Při delší práci se vyplatí ukládat text průběžně.

Úpravy textu zahrnují ale daleko více operací, než jsem zde uvedl. Zejména při používání nástrojových lišt: vkládání a úprava obrázků a klipartů do textu a jejich umístění na stránce, popisky, vložení automatického obsahu, vkládání tabulek, stránkových čísel, barevné podtisky atd. V tomto článku jsou jen základní údaje, které pro běžné psaní postačují. Kdo píše hodně a často, měl by se s úpravou textu seznámit podrobněji. K tomu slouží návod Wordu.

Správná úprava textu je nedílnou součástí literární tvorby, i té amatérské. Proto je třeba i tomuto věnovat pozornost a patřičnou péči.

Zdroje:

Jersáková J.: Literární rešerše
www.docplayer.cz/ Microsoft word-základni- úpravy- textu
www.byznysweb.cz/a/207/blok-text-prace-s-textem
www.formátování dokumentů.cz

 

literární koutek
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslav Kolín
Dovolím si přidat pár doporučení: 1. Píšete-li text ve wordu, je dobré si nastavit zobrazení všech - i netištěných - znaků. Pak je totiž lépe vidět, kde je případná zrada. 2. Tzv. "sirotky" (jednopísmenné výrazy na konci řádku) řeším nahrazením obyčejné mezery tzv. tvrdou mezerou (ctrl + shift + mezerník). Tvrdá mezera se hodí i při psaní delších čísel, chcete-li je mít pro lepší čitelnost "rozdělená" po třech číslicích a náhodou se vám číslo roztrhne na dva řádky. 3. Word má zabudovaný "zákaz vdov" tj. na konci stránky musí být z odstavce alespoň dva řádky. Je-li ten odstavec krátký (2 - 3 řádky), může se stát, že na konec stránky vyjde jednořádkový nadpis a kýžený odstavec je až na další straně, což nevypadá pěkně. Pak doporučuji před nadpis vložit konec stránky (ctrl + enter).
Věra Ježková
To koukám. Přímo do íčka nepíšu téměř nic. Článek ze sebe nikdy nevysypu najednou, upravuju ho. I komentáře k článkům píšu nejdřív do Wordu. Jestliže v textu nejsou žádná zvýrazněná slova, je editor vhodný. Jenže v Koutcích jsem jich měla hodně – tučně, kurzívou, i obojí najednou. A to znamenalo stále se vracet na horní lištu.
Jan Zelenka
Děkuji všem dámám za jejich názory. Alespoň vím, že jsem to nepsal zbytečně.
Jan Zelenka
T 602 byl dobrý editor. To už je ale hodně dlouho. Je pochopitelně lepší články psát ve wordu a do íčka je kopírovat. Co se týče obrázků, když jsem dával nějaký cestopis, bylo lepší dávat obrázky hned k příslušnému textu. Něco jiného jsou procházky přírodou, pak je lepší nechat text vcelku a obrázky dát pod článek. Ale jak to komu vyhovuje, ta úprava textu, kterou uvádím, není pochopitelně dogma. Pouze návod, jak zlepšit tvář svého textu.
Alena Tollarová
Úpravu textu jsem se učila na SEŠ v předmětu Technika administrativy. Byly jsme cepované např. v tom, že za tečkou vždy následuje mezera atd. Pravda, tenkrát jsme psaly na psacích strojích. Na počítači je to vlastně podobné, ale pokorně přiznávám, že když jsem se poprvé posadila za počítač, dívala se na prázdný monitor a nezasouvala bílý papír do stroje, byla jsem pěkně vyděšená. Časem jsem výhody textového editoru (kde je konec T 602?) ocenila. Celý život mě psaní živilo, takže teď v tom mám oproti jiným výhodu. Zásadně si svá dílka píšu ve Wordu a až hotová překopíruji na íčko. S jednoduchostí zdejšího editoru nemám problém, mým příspěvkům naprosto vyhovuje. Přiznám se, že ani neholduji prodlužování článků o obrázky vložené přímo do textu. Raději si je prohlížím po přečtení článku na konci. Tajně doufám, že Zuzce moc práce nepřidělávám. :)
Soňa Prachfeldová
Píši přímo článek do íčka, ale snažím se co nejvíce po sobě vychytat. Snad Zuzce tolik práce nepřidělávám a děkuji jí. A Honzo Tobě též za článek. Fakt máme tu naši češtinu složitou.
Jana Šenbergerová
Díky. Určitě je dobré znát alespoň základy. Kdo píše víc, dříve či později přijde na to, kde je třeba trochu "přitlačit na pilu". A není třeba se bát psaní jen proto, že si člověk není jistý. Vždyť i mistr tesař se někdy utne, i když si dává pozor.
Věra Ježková
Jendo, to, že můžeš v textech uplatnit své znalosti a zkušenosti, zvyšuje jejich kvalitu. Jistě budeš mít dost neregistrovaných čtenářů. Jen poznámka: Já jsem o mezerách za interpunkčními znaménky nepsala – to je věc formální, nikoli jazyková. Zuzky připomínka je na místě. Při psaní jazykových koutků mě íčkový editor dost potrápil.
Eva Mužíková
Chválím každého, kdo přispěje svými radami. Já jsem používala často rady Radka C. Jelikož toho už tolik nepíši, vystačím si s tím, co znám. I když se určitě dopouštím spousty chyb..
Naděžda Špásová
Jendo, spisovatel že mně asi nebude, připadá mi to nějak složité. Tobě ale přeji spoustu spisovatelské invence. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA