Literární koutek č. 2: Doporučené úpravy textu
Ilustrace: Pixabay

Literární koutek č. 2: Doporučené úpravy textu

4. 11. 2021

K literární tvorbě, ať už profesionální, či jen amatérské, určené nejen přátelům, ale i pro nejrůznější webové portály, a zejména pro knižní vydání, neodmyslitelně patří i správná úprava textu.

Pokud zde budeme v dalších článcích rozebírat jednotlivé literární žánry, je na místě se nejprve zmínit o tom základním. A dobrá a přehledná úprava textu jedním ze základních kamenů naší literární tvorby určitě je.

Začnu od konce. Především je nutné si výsledný text po sobě pečlivě přečíst. Je pochopitelné, že autor se při psaní soustřeďuje spíše na obsah a formu a mnohdy mu ujíždí právě čistota textu. Chyby v gramatice, překlepy, čárky v souvětí, velké či žádné mezery mezi slovy, případně špatná větná konstrukce. Málokdo z  nás je kvalifikovaný korektor, ale při pečlivém, opětovném čtení, je každý schopen většinu chyb odhalit a odstranit. Pokud vám skutečně záleží na bezchybném textu, který je třeba určen k vydání, najděte si po této své kontrole raději ještě dobrého korektora.

 *

Nastavení základních parametrů textu

Kdo píše ve Wordu, může si nastavit i Kontrolu pravopisu. Kliknete na tlačítko Office v levém horním rohu a dále na Možnosti aplikace Word. Potom si v menu vyberete potřebné. Ale pozor, i tam jsem zjistil určité nedostatky. Ne vše dokáže tato kontrola podchytit. Určitou část věty může třeba vyhodnotit i nepřesně. O tom jsem se při psaní často přesvědčil. Spolehlivě vám však označí špatné mezislovní mezery a většinu vážných chyb v pravopise.

Kdo píše jen kratší text, parametry textu si může nastavit kliknutím na šipku v oddíle Domů a Odstavec. Je tam vše potřebné: řádkování, zarovnání textu vpravo, vlevo, nebo do bloku i nastavení odstavců. Členění textu do odstavců je nezbytnost. Jednotlivé myšlenky je třeba vizuálně oddělovat a to platí pro všechny literární žánry stejně.

Text se podstatně lépe čte a lépe i vypadá, pokud je srovnán do bloku. Na horních lištách máte všechna nastavení přehledně uspořádaná. Není žádný problém se v nich orientovat, tím spíše, že najetím myší na jakoukoli položku se objeví jednoduchá vysvětlivka.

Tomu, kdo píše delší text, povídku, či dokonce román, doporučuji provést přednastavení. Styly. Nastavíte si nejdříve na horní liště v části „Rozložení stránky“ velikost stránky a okraje. A můžete vložit i stránková čísla v oddíle „Vložení“. Na pracovní liště Wordu si pak můžete nastavit ve stylech i typ a velikost písma a odsazení odstavců. To samé můžete provést i u nadpisů. Toto sice není tak nutné, ale značně vám to usnadní a urychlí psaní. A také následnou kontrolu.

Důležitá pravidla

Úvodní odstavec textu je vždy zarovnán doleva! Teprve v dalším textu můžete použít odrážky odstavců!
- Nenechávejte na koncích řádků jednopísmenné předložky – k, u, v, z, o, a také osamocené spojky a, i.

Stačí dát před písmeno kurzor, pak přidržet shift a kliknout na enter.

Výběr písma - fontu

Velmi důležitý je i výběr písma a stanovení jeho velikosti vzhledem k formátu stránky. Nepoužívejte neobvyklé fonty! Důležité je, aby byl text dobře čitelný. Já používám písmo bezpatkové – Segoe UI, v kombinaci s jeho ozdobnějšími variantami pro případné nadpisy.

Bezpatkových použitelných písem je však daleko více, např.: Verdana, Arial, nebo Calibri.

Nejběžnější písmo patkové je Times New Roman. Bohužel zde nemohu uvést jejich příklady, neboť to neumožňuje příliš jednoduchý íčkový editor.

Používání citací

Citace jsou obvykle uváděné na konci věty, která je na daném literární zdroji založena. Tečka je až za citací. U citací je možný dvojí postup. Jednak klasický způsob s uvozovkami, např.:

- Galileo řekl: „A přece se točí“.

Citaci je možné dát pro odlišení do kurzivy. Pokud ale uvádíte nějakou myšlenku a  citace není přímo doslovná, je třeba na konci věty uvést zdroj. Např.:

- Pro Mojžíše a jeho věrné je Boží příkaz svatý. Výsledkem toho je pobití dvacet čtyři tisíce „nepřizpůsobivých“. (4. kniha Mojžíšova,     25:1-18) 

Pokud budete potřebovat citovat něco z webových stránek, uvedete v textu odkaz, např.:

- (www.wikipedia.cz), nebo (www. a přidáte konkrétní adresu).

Uvozovky a přímá řeč

Podrobný výklad viz – dr. Věra Ježková: Jazykový koutek č. 14

Ukládání textu

Pokud dokument není uložen, po ukončení programu nebo špatným kliknutím v průběhu psaní se může ztratit.  Je vhodné uložit dokument hned na počátku práce. Při delší práci se vyplatí ukládat text průběžně.

Úpravy textu zahrnují ale daleko více operací, než jsem zde uvedl. Zejména při používání nástrojových lišt: vkládání a úprava obrázků a klipartů do textu a jejich umístění na stránce, popisky, vložení automatického obsahu, vkládání tabulek, stránkových čísel, barevné podtisky atd. V tomto článku jsou jen základní údaje, které pro běžné psaní postačují. Kdo píše hodně a často, měl by se s úpravou textu seznámit podrobněji. K tomu slouží návod Wordu.

Správná úprava textu je nedílnou součástí literární tvorby, i té amatérské. Proto je třeba i tomuto věnovat pozornost a patřičnou péči.

Zdroje:

Jersáková J.: Literární rešerše
www.docplayer.cz/ Microsoft word-základni- úpravy- textu
www.byznysweb.cz/a/207/blok-text-prace-s-textem
www.formátování dokumentů.cz

 

literární koutek
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Paní Dejmková, íčkový editor je bohužel až primitivně jednoduchý, také mi vadí na něm absence obtékání obrázků, nemožnost zvolit si vlastní písmo, udělat si grafickou úpravu podle sebe a další. Velké problémy mám třeba, že se mi nezobrazují grafické odrážky odstavců, což je třeba na jiných serverech možné. Musím to při zkopírování do íčka řešit pomlčkou. Ale už jsem si na to zvykl.
Vladislava Dejmková
Děkuji za shrnutí. Já mívám problémy spíš s textovým editorem na íčku. Texty si předem připravuji v jiných editorech, ale některé úpravy po překopírování na íčko “zmizí”. Už s tím nějak počítám. Nejvíce mě ale omezuje skutečnost, že není možné obtékání textu kolem obrázku.
Jan Zelenka
Zuzko, tyto otázky už řešila Věrka ve svých Koutcích. Je v silách každého, aby si po sobě text přečetl a viditelné chyby opravil. To by měli respektovat všichni. Na to, co uvádíte, by měli stačit všichni. Nejlepší je, nepsat přímo do íčkového editoru, ale do souboru mimo, tam si text opravit a pak ho teprve do íčka zkopírovat.
Jan Zelenka
Libre office je podobný editor jako word. A vkládání obrázků není vůbec složité. je nutné si to na nečisto vyzkoušet. na to stačí pravá myš - zkopírovat a vložit do textu, kde si předem nastavíte kurzor. A pak je nutné si nastavit na liště obtékání textu. Při najetí myší na příslušnou položku na liště se objeví jednoduchá informace. Nebojte se toho.
Zuzana Pivcová
Nebudu kritizovat úroveň pravopisu odesílaných příspěvků, ale přimlouvám se za kontrolní přečtení vytvořeného textu a vychytání překlepů, které nikoho z nás neminou, ale dají se odstranit. A pak ještě pozor na správnou pozici čárky a tečky za slovem, za nímž pak následuje další text. Tedy, nepište, prosím, např.: Zuzano ,co to říkáš?Je to nesmysl . Čárka je za slovem bez mezery. Naopak za čárkou mezera je. Další věta začíná po tečce nebo otazníku na konci věty, ale po mezeře. Ale na konci věty před tečkou atd. mezera není. Děkuji za pochopení a Jendovi se omlouvám, že jsem to sem napsala. Jsou to chyby, které zbytečně narušují text a jejich oprava zdržuje.
Irena Mertová
Tak toto se mi bude asi hodit, praktické rady. Také neumím vkládat do textu obrázky (nemyslím psaní pro íčko, ale obecně). Ale já píši v Libre Office - snad to je podobné...
Jitka Hašková
Děkuji za souhrn.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.