Mám nárok na Příspěvek na bydlení?
FOTO: Helena Vambleki Červenková

Mám nárok na Příspěvek na bydlení?

10. 10. 2021

Sláva, důchody rostou! Bohužel, náklady na život také. Jsme-li v domácnosti dva, situace se ještě dá zvládnout. Jednotlivec, který už si nepřivydělává, zoufá a počítá, co si dovolit může a co už ne.

Náš stát pomáhá sociálně slabším Příspěvkem na bydlení. Vše o něm najdete zde: https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-prispevek-na-bydleni

Ale senior třeba vůbec neví, jestli je sociálně slabší a jestli by si mohl o příspěvek požádat. Nebo ví, ale stydí se škemrat o almužnu. Nebo ví, ale myslí si, že se to vyplácí jen bydlícím v nájemních bytech. 

Mám nebo nemám nárok na příspěvek?
Jednoduché počty. 
Poslední výměr důchodu vydělím třemi a výsledek porovnám s vypočtenými náklady na bydlení: 
a) V nájemním bytě: sečtu čisté nájemné + zálohy na elektřinu, plyn, vodu, teplo, výtah, osvětlení společných prostor, úklidové služby, popelnice (nepočítá se internet, telefon, koncesionářské poplatky, kabelová televize).

b) Ve vlastním bytě sečtu normativní nájemné (pro jednu osobu 2.128, pro dvě osoby 2.912)  + zálohy na elektřinu, plyn, vodu, teplo, výtah, osvětlení společných prostor, úklidové služby, popelnice (nepočítá se internet, telefon, koncesionářské poplatky, kabelová televize).

Jestli jste zjistili, o kolik náklady na bydlení převyšují třetinu důchodu, tak jste si právě orientačně spočítali, kolik by vám mohl stát přispět. Výše uvedený výpočet je ale velice zjednodušený a nelze tak vypočítat náklady na bydlení ve vlastním domě.

Další orientační výsledek si můžeme spočítat na tzv. kalkulačce:

https://socialni-davky-2014.eu/2020-kalkulacka-pridavky-na-bydleni-od-1-1-2021/

Jestli vám vyšlo, že na příspěvek byste mohli mít nárok, tak každopádně bude stát za námahu si to ověřit. Odhoďte zábrany i stud a vydejte se na nejbližší Úřad práce. Budete si muset vyzvednout formulář Příspěvek na bydlení, doložit spoustu dokladů potřebných k výpočtu příspěvku a možná i vystát frontu nebo jít dvakrát. 

Ale úřední přiznání nároku na příspěvek a jeho výplata už bude tou světlou tečkou a určitě budete vědět, jak se získanými penízky naložit. 

Můj příběh
Hodnocení:
(4.7 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Vambleki
Jindro, v případě tohoto příspěvku na bydlení se nezjišťuje, kolik má na účtu a jaké jsou finanční poměry jeho rodiny/dětí/ - opravdu se zjišťuje jen výše důchodu a náklady na bydlení
Jindra Hubačová
Slyšela jsem od známé , že její soused žádal , ale vzdal to. Nechtělo se mu sdělovat kolik má na účtu a jaké jsou finanční poměry jeho rodiny /dětí /. Nevím , zda je to tak skutečně. Nemám s těmito věcmi zkušenost a ani je nezjišťuji.
Daniela Řeřichová
Je to bezvadná pomůcka pro řešení životně důležité situace a já se omlouvám, že na mobilu mé prsty z neznámých důvodů vyťukaly méně než pět hvězdiček.
Jarmila Komberec Jakubcová
Helenko je dobře, že informuješ velmi jednoduchou formou o této sociální výpomoci. Znám řadu lidí, kteří stále nevědí, že mohou o příspěvek požádat. Určitě jim tvoji informaci předám a děkuji za ně.
Zdenka Soukupová
Helčo, díky za info. Pro jistotu si článek schovám, pro všechny případy....
Jana Šenbergerová
Heli, tento příspěvek si zaslouží pochvalu.
Zuzana Pivcová
Myslím, Helenko, že je dobře, žes tu tento informativní článek napsala. Mnoha lidem určitě pomůže nebo alespoň trochu poradí.
Eva Mužíková
Několik let jsem pečovala o souseda, mimo jiné jsem mu vyběhala příspěvek na bydlení. Každé tři měsíce odevzdávala na ÚP podklady, aby příspěvek dostával nadále. Teprve po několika letech mi " to seplo". Protože jsme na tom co se příjmu a výdajů byli stejně, požádala jsem si též. Od Té doby příspěvek pobírám a je to příjemné finanční zpestření. Takové hloupé názory, že je to almužna a podobně odmítám. Jelikož mám všechny doklady vždy správně vyplněné, odevzdávám je do podatelny bez čekání. Když si nejsem správností jistá, stačí si přes online objednávání rezervovat termín a také nečekám. Každému doporučuji, penízky na silnici nenajdete...
Dana Puchalská
Ano,jak už píše Vlaďka,je to velmi důležitá informace.
Vladislava Dejmková
Informace je rozhodně užitečná. Člověk by neměl váhat, pokud tuší, že by mohl mít na příspěvek nárok.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.