Pozitivní myšlení vždy nevede k úspěchu. Skrývá se za ním manipulace a byznys
Ilustrační foto: Ingimage

Pozitivní myšlení vždy nevede k úspěchu. Skrývá se za ním manipulace a byznys

14. 9. 2021

Buďte šťastní, usměvaví, přijímejte výzvy, neříkejte ne, detoxikujte hlavu, zbavte se negativních myšlenek. Tyto věty byly donedávna slyšet ze všech stran. Trend se obrací. Móda řídit se příručkami, které nám říkají, jak žít, pomíjí.

Když psycholog Martin Seligman publikoval před lety teorii o pozitivním myšlení, tento termín se stal hitem. Vyšla na toto téma spousta knih, začaly se organizovat kurzy, jak se učit dívat se na svět optimisticky. Jak už to bývá, ukázalo se, že všeho moc škodí. Mnozí lidé už jsou unaveni z neustálých firemních školení, kde je jim vysvětlováno, že se mají usmívat a dávat světu najevo, že jsou šťastní, výkonní a připraveni přijímat nové výzvy, i když se ve skutečnosti třeba právě ten den cítí mizerně a jsou unavení.

Jak se máš?

Mizerně, nic moc, blbě.

Kdo takto odpoví na otázku, je shledán morousem a dostává nálepku ‚neúspěšný člověk.‘

Jenže v poslední době se čím dál více prosazují teorie, které naznačují, že neustálá hra na štěstí a výkonnost mnoha lidem škodí. Jistě, někdo je rozený optimista, a tak mu život v takto nastaveném světě vyhovuje. Pesimisté, lidé s kritickým postojem nebo ti, kteří mají rádi ironii, v takovém světě trpí nebo si z něj dělají legraci.

„Snažit se být pořád šťastni je nebezpečný hazard. Žijeme v době emocionálního kapitalismu, který udělal ze štěstí zboží,“ prohlásil dánský psycholog Svend Brinkmann. Napsal na toto téma knihu s názvem Zůstaňte přímí – jak čelit šílenství po sebezlepšování a ta se stala hitem. Ukázalo se, že lidé už asi mají dost nakupování příruček, které jim radí, jak se neustále vytvářet lepšími a chtějí být prostě takovými jací jsou. Když se cítí mizerně, chtějí dát to najevo a nevytvářet úsměv od ucha k uchu.

„Problém je v tom, že školy sebezlepšování tvrdí, že v jakékoli situaci je možné dosáhnout štěstí prací na sobě, lepším individuálním, vnitřním nastavením, a když se nezlepšíte, je to vaše chyba,“ říká psycholog. Podle něj to však v mnoha lidech vyvolává nejistotu, nespokojenost, pocit, že selhávají, že nejsou dost dobří. Tedy přesný opak toho, po čem toužili, když se začali takzvaně rozvíjet.

Jeho myšlenka, že z pocitů a pojmu štěstí se stalo zboží, je nyní hojně citována. Vyslovil to, co mnoho lidí cítí. Že už je zkrátka kolem nich moc všech těch řečí, jak je třeba pozitivně myslet, detoxikovat si mysl, sdílet emoce a podobně.

„Můj vnuk je úspěšný manažer, ale úplně zblbnul z různých kurzů, kde ho učí, jak být lepší, šťastnější a podobně. Neustále se mě pokouší v tomto směru školit. Když začne mlít o pozitivním myšlení, držím se, ale nejraději bych ho poslala do háje. Před časem mi majitel domu zvedl nájem, zemřela mi kamarádka a zvrtla jsem si kotník. Vše krátce za sebou. Byla jsem z toho celá špatná, vnuk přišel a řekl, že mám k situaci přistupovat pozitivně a hledat si na ní to dobré. Málem mě trefil šlak,“ říká čtyřiasedmdesátiletá Jaroslava.

Právě starší generace často nechápe trend spočívající v tom, že se lidé neustále snaží ovlivňovat své pocity a šťourat se v nich. A mnohým starším lidem silně vadí, když se tuto módu někdo snaží implantovat do jejich životů.

Takže Svend Brinkmann se stal jakýmsi mluvčím právě těch, kterým svět, spočívající na hledání štěstí a dokonalosti, vadí. „Čas od času je svět báječný, jenže někdy je i tragický. Lidé nám umírají, ztrácíme je, stávají se nám různé věci. Kdybychom měli dovoleno mít jen pozitivní myšlenky, potom by nás realita zasahovala ještě intenzivněji, neuměli bychom si s těžkými situacemi poradit,“ uvedl.

Ve Spojených státech došlo ke kurióznímu soudnímu procesu. Lidé si stěžovali na jednu firmu, která ve svém pracovním kodexu měla uvedeno, že její pracovníci se musejí neustále usmívat a sebezdokonalovat se v kurzech, aby byli šťastni. Firma soud prohrála, soud rozhodl, že k vyjadřování pocitu štěstí nikdo nemůže být nucen. Může se to jevit jako bizarní příběh, ale je to hezký příklad toho, v jak podivném světě žijeme. Ve světě, ve kterém si mnoho lidí myslí, že být smutný, unavený či slabý, je známka selhání a místo v něm mají jen lidé usmívající se, draví, výkonní.

Tak na závěr ještě slova psychologa Brinkmanna: „Nepřijímejme neustále nové výzvy. Ne na všech je automaticky něco pozitivního. Na nehybnosti není nic špatného a ne každá nová příležitost stojí za to. Naučme se říkat ne a vraťme tomuto slovu důstojnost.“

práce psychika životní styl
Hodnocení:
(5 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Antonín Nebuželský
Tak tohle já neřeším...
Soňa Prachfeldová
Veškeré školící kurzy, veškeré lekce i tzv. odborníků jsou k ničemu, pokud člověk není v pohodě se sebou samým. Lituji lidí, kteří kvůli své profesi musí absolvovat všelijaká pozitivní školení, aby byli úspěšní.
Jitka Caklová
Když už píši, tak píši z vlastních zkušeností a protože vím, že nejsem dokonalá, tak z toho titulu bych si nedovolila napsat, že "jedné paní" k dokonalosti chybí ještě víc. Pro mě za mě, ať si lidé klidně nasazují úsměvů kolik chtějí a chlubí se čím chtějí, já nemám důvod jim nevěřit. O mně si také lidi mohou myslet, že můj úsměv je falešný a že si na šťastnou jen hraji. Když si s mými věcmi potřebují zatěžovat hlavu, no tak ať si ji zatěžují, když nemají jiné starosti :-)
Eva Kopecká
Úsměv má být od srdce, jinak je to jen maska, přetvářka a křeč. Lhostejno, zda v práci, mezi rodinou, nebo na ulici. Kdo si myslí, že přes sebe přehodí kabát úsměvů a nápadů je se do role úspěšného, kterému jde vše samo, a že mu na to lidi skočí,lze sám sobě do kapsy. Mám známou, která byla vždycky normální holka. Tak trochu vysunula rozum jiným směrem a účastní se akci nejmenované firmy. Jejich preparáty jsou něj,lidí, co je nekupují, jsou blbci a když si se mnou napíše, končí slovy přeji příjemný den. To obyčejné ahoj ji nepřijde dost nóbl. Další známá výžívá z toho, že minimálně obden krmí svůj facebookový profil fotkami, kde byla, co si tam dala, jak si to užila.K čemu se tak upnula zrovna na tohle, zda to má jako důchodkyně zapotřebí a jestli třeba s někým nesoutěží, těžko říct. Lidí asi mají potřebu se zviditelnit, aby sami sebe přesvědčili,jak jsou úžasní a zcela jiní než my, obyčejní víte kdo.
Jana Šenbergerová
Vždycky se najde někdo, kdo vyzvedává, co mu vyhovuje, a zkresluje to, co mu nevyhovuje. Příspěvky Jitky a Zuzany mají moji podporu. Není nad vlastní zkušenost, a to s čímkoliv. Mám podobnou jako ony, proto jim rozumím. Neporozumění pramení z nepochopení.
Zuzana Pivcová
Mít pozitivní myšlení pro mě obnáší být poctivá sama k sobě. Neříkat si, tohle je vhodné, to bych měla, ale tohle je mi vlastní, vím, že si nelžu, nedělám všudypřítomný úsměv a nevolím fráze typu, jak je vše u mě skvělé. Každá emoce má svůj čas a měla by se prožít ve své opravdovosti. I smutek a strach a zlost. Protože pokud pochopím, odkud, z čeho pramení, snáze s nimi dokážu určitou nutnou dobu kráčet a teprve pak se rozejít.
Jitka Caklová
Právě díky pozitivnímu myšlení jsem se NAučila říkat NE. Úsměv nikomu neublíží a pokud si někdo NA ŠTĚSTÍ JEN HRAJE tak je opravdu něco špatně. Moc dobře na tomto portálu vnímám nerovnováhu a zároveň vím kolika lidem svojí skutečnou spokojeností a z ní plynoucího štěstí, lezu na nervy. Ale můžete mi věřit, že do dob, kdy pro mně bylo opravdu špatně, by bylo pod moji důstojnost se tam vrátit. To, že píši svoje názory ještě neznamená, že do někoho "šťourám". To si musí každý přebrat ve své hlavě.
Dana Hošková
Dobrý a pravdivý článek.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

19%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%