Pastýřský koláč
FOTO: autorka

Pastýřský koláč

11. 9. 2021

V jedné z detektivek Louise Pennyové mne zaujala situace, kdy sousedka nese matce oběti „pastýřský koláč“, aby se najedla a trochu utěšila. Hned jsem hledala na netu, o co se jedná, našla jsem plno receptů. Tak jsem se inspirovala a upekla svůj vlastní. A protože mi opravdu chutnal, dávám jej sem.

Suroviny: 1 velká cibule, ½ kg mletého masa (použito vepřové s hovězím), 5 mrkví, lžíce rajčatového protlaku, trochu listové petrželky, česnek, tymián, rozmarýn, pepř mletý; 5 větších brambor, přiměřeně mléko do kaše, kus másla do kaše, muškátový oříšek, 1 vejce, sůl, lžíce oleje, worcester.

Postup: nakrájenou cibulku a mrkev (na kostičky) restujeme chvíli na oleji, přidáme mleté maso a česnek, mírně podlijeme vodou, osolíme, opepříme, přidáme lžičku worcesteru, tymián a rozmarýn, trochu muškátového oříšku, lžíci rajčatového protlaku, petrželku,  dusíme, přidáme 2 lžíce mouky (dala jsem 1 hrubou – měla být asi hladká a 1 kukuřičnou), kvůli zhoustnutí.
Zatím si oloupeme brambory a uvaříme běžným způsobem kaši, s kouskem másla a mlékem – jen s tím rozdílem, že mléko přidáváme neohřáté, v části mléka před rozmícháním v kaši předem rozkvedláme 1 vejce.

Do kaše přimícháme také trochu muškátového oříšku, možno i pepř. Poté masovou směs rozprostřeme do zapékací mísy (použila jsem remosku), na ni pak bramborovou kaši.

Pekla jsem v remosce déle než hodinu, v předehřáté troubě na 200 stupňů prý stačí 15 minut.

V některých receptech se přidává do masové směsi hrášek, ale ten jsem nedala.

recepty
Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Řezáčová
Víc než recept, mne zaujalo to, že zrovna tuto knihu od Louise Pennyové jsem nečetla ( z knihovny je to vždy jaksi na přeskáčku) - takže koláč musím vyzkoušet a knihu sehnat :-)
Irena Mertová
No fantazii se asi meze nekladou :-). Sýr přidáváš do kaše, nebo posypeš?
Dana Puchalská
Pastýřský koláč je veliká dobrota. A když se přidá i nastrouhaný sýr např. ementál či gouda je koláč také dobrý.
Irena Mertová
Děkuji :-) :-) :-)
Irena Mertová
Rozdělila jsem ho v remosce na 3 díly, zítra budu mít ten třetí, už se na něj těším :-)
Zuzana Pivcová
Název neznám, fotka je lákavá a já jsem mlsná. :-D
Vladislava Dejmková
Dělám něco podobného, ostatně těch receptů na pastýřský koláč je hodně. Je to dobrý nápad.
Věra Ježková
Irčo, vypadá to dobře. Zatím ale pořád ještě nemám tu remosku. A trouba je nepoužitelná. :-)
Daniela Řeřichová
Neznám, třeba vyzkouším.
ivana kosťunová
Je to zajmavý recept, a láká k vyzkoušení.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.