Všichni stárneme, ale ne stejně rychle. Proč biologické hodiny neukazují všem stejný čas?
FOTO: Ingimage

Všichni stárneme, ale ne stejně rychle. Proč biologické hodiny neukazují všem stejný čas?

10. 9. 2021

Existují lidé, kteří za jeden kalendářní rok zestárnou i o tři biologická léta. Proč může být biologický věk několikanásobně vyšší než ten, který máme v rodném listě, a proč může být člověk už v šestadvaceti letech starý?

Z dvaceti procent mají stárnutí na svědomí geny, zbytek pak záleží na zdravotním stavu dotyčného a na životním prostředí. Ukazuje to studie mezinárodního týmu vědců publikovaná na stránkách Proceedings of the National Academy of Sciences.

Američtí, izraelští, britští a novozélandští vědci sledovali skupinu osob od narození zhruba do věku čtyřiceti let. Jejich cílem bylo kvantitativně vyjádřit biologické stárnutí, které nemusí odpovídat reálnému věku. Velkým nebezpečím setkání bývalých spolužáků pořádaných po dvaceti letech je to, že někdo nepozná kolegu, s nímž seděl v jedné lavici. Ačkoli se všichni narodili ve stejném roce, každý z nich stárne jinak a ve čtyřiceti letech se mezi nimi může vyskytnout ten, který vypadá o 20 let starší. Z biologického hlediska se totiž může stát, že někdo během jednoho kalendářního roku zestárne až o tři roky biologické.

"Máme mnohé studie o stárnutí, ale jde především o výzkum na jedincích, kteří již zestárli. Jen málo výzkumů se provádí na skupinách mladých osob až do začátku jejich čtyřicítky," vysvětluje docent geriatrie z Centra pro studium stárnutí a lidského rozvoje Dukeovy univerzity Dan Belsky, který výzkum koordinoval.

"Rozhodli jsme se tedy měřit stárnutí na poměrně mladých jedincích, přičemž jsme využívali údaje mezinárodní studie zahrnující stovky osob narozených v letech 1972 a 1973 ve stejném městě, které byly sledovány od narození do dneška. Měření se konala v jejich osmnácti, šestadvaceti, dvaatřiceti a osmatřiceti letech," uvádí Dan Belsky.

Během výzkumu vědci uskutečnili 18 různých biologických kontrol. Zvláště se měřily funkce jater, ledvin, plic a metabolického a imunitního systému, rovněž úroveň HDL ("hodného") cholesterolu, srdeční funkce a délky telomerů, koncových částí chromozomů, které se s přibývajícími roky zkracují. Studie také zahrnovala stav chrupu a cév v zadní části očí, měřily se některé fyzické a psychické schopnosti a koordinace pohybů. Na tomto základě vědci určili, že se biologický věk jednotlivých účastníků pohyboval od třiceti do šedesáti let, ačkoli měli podle rodného listu osmatřicet roků.

"Některé sledované osoby stárly přesně podle reálného věku, jiné za jeden kalendářní rok zestárly o tři biologické roky a některé zase stárly biologicky pomaleji než podle kalendáře. Osoby, u nichž byl naměřen biologický věk rovnající se šedesátce, měly také nízkou výkonnost, a to fyzickou (například pokud jde o stoupání do schodů) i duševní (třeba při řešení rodinných konfliktů)," oznámili autoři výzkumu.

"Předčasnému stárnutí organismu odpovídá i vzhled," připomněli vědci, kteří předložili skupině vysokoškoláků fotografie zkoumané skupiny osob. Studenti označili za starší ty osoby, které také v testech vykazovaly vyšší biologický věk. "Mnozí si myslí, že stárnutí začíná později v životě, ale jeho známky jsou patrné už od šestadvaceti let," zdůraznil Belsky.

stárnutí věk
Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.9 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Proti věku netřeba léku. Věk je jen číslo a to se zvyšuje všem stejnou rychlostí, pouze někomu kratší a jinému delší dobu. Na rozdíl od věku se s tělesnou kondicí dá pracovat v každém věku.
Soňa Prachfeldová
Jak se říká, proti věku není léku . Bádání nic nezmění.
Marie Ženatová
Bylo mi čtyřicet a byla jsem se 17letou dcerou v Prostějově - obě krásně štíhlé, dlouhé vlasy, na sobě stejné svetříky, které jsem upletla. Tu nás zastaví jedna paní a říká: "Vy jste jako hezká dvojčátka..." Ale od té doby ovšem uplynulo 35 let a moje tělo už mi každodenně ráno hlásí...! Pozor, pozor, je ti víc než 75+...
Jiří Dostal
:-) :-) Ještě hůř, paní Caklová, vždyť naše generace přižila mirákl dožitím svého věku bez dramaticky banálních rad a všelijakého koučovacího meteorismu... :-) :-)
Jitka Caklová
Když pominu příspěvky níže, tak celý článek na mě dělá dojem, že lidstvo na těch všech amerických, izraelských, britských, novozélandských a nevím ještě kterých vědcích se stane natolik závislé, že se bez jejich "výzkumů" ani neuprdne :-) :-) :-)
Eva Kopecká
Ve 45 jsem dle ostatních vypadala na 35. Byla jsem štíhlá, chodila jsem plavat, cvičit, jezdila na kole, bruslích. Člověk by řekl, že manžel takhle vypadající ženy by mohl být rád. Ten rozvod, kterým mě chtěl vytrestat, byl ale tím nejlepším, co mohl pro mě udělat. Není nad to, žít podle svého a v klidu. No, jestli pořád vypadám mladě? Vůbec ne. Chtěl vyplatit. Dnes bych na to nepřistoupila, protože těch pár let se třemi zaměstnáními se na mě docela zdravotně podepsalo. Zdravou mám snad jen tu hlavu. A na těch šedesát plus už skutečně vypadám.
Antonín Nebuželský
Zjevem bych si tipl, že budu na svém, tj po sedmdesátce. Duševně asi mládnu, manželka už mi hledá místo ve školce :-)
Jiří Dostal
:-) :-) To jsou věci! Dorostoví lékaři mi v už patnácti tipli zdravotní prognózu a naplňuji ji bordelem svého života dodnes. To bylo...v roce 1967, já jenom, že s Kazatelem "nic nového pod sluncem..." :-) :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA