Glosa o emocích
Pixabay.com

Glosa o emocích

7. 8. 2021

„Při plavbě životem k ideálu, když se loď naší duše ocitla v divokém příboji zvířených vln trudů a strastí, ohlížíme se z ní tak rádi zpět na modré ostrovy, jež nám dříve kdys poskytly útulku, míru, osvěžení, byť i jen na krátký čas.“

 

Tak takto vzletně a poeticky popsal básník a překladatel moderní polské literatury František Kvapil, jak se právě on vyrovnával s náhlou nepřízní osudu, vzbouřenými emocemi a životními problémy vůbec. Tato slova napsal těsně před svou smrtí v říjnu 1925 do úvodu své knihy esejů a literárních vzpomínek Modré ostrovy. Těmi modrými ostrovy byla pro něj především díla velkých polských romantických básníků.

Snad každý z nás má nějaké postupy a prostředky, kterými dokáže obnovit svou duševní rovnováhu, vyvolat pozitivní emoce, které potlačí a odeženou momentální životní strasti a překonají nepříjemné vjemy a události.  Jaké jsou vlastně ty vaše „modré ostrovy“? Co vás dokáže vyvést z rovnováhy a co vám naopak přinese duševní pohodu?

Radost, smutek, zlost, překvapení, zklamání, vztek, to vše jsou emoční stavy, vyvolané buď nějakým zásahem vnějšího prostředí, nebo zprostředkované na základě našich představ a vzpomínek. Emoční tlaky mají různou intenzitu. A jejich zrcadlem bývá většinou lidská tvář.

I naše city jsou emoce. Láska, nenávist, opovržení, oddanost atd. Ale ty mají podstatně delší vývoj než afekt emocí. Jsou trvalejší a vyjadřují náš dlouhodobý vztah k reálné skutečnosti. Velký podíl na intenzitě a rozvoji našich citů má naše osobnostní stránka. Pozitivní city, jako morálka, estetické cítění, intelektuální vlastnosti, to vše dává člověku hlubší náplň jeho života a pobízí ho kupředu.

Naše emoce ovlivňuje mnoho faktorů. Především stav naší vyšší nervové soustavy, ale také tělesný stav, to jak se momentálně cítíme. A určitě také virtuální prostor internetu, sledování nejrůznějších zpráv a informací, které porovnáváme se svým vnímáním skutečnosti a úrovní svých znalostí. Ale pokud toto vše shrnu, musím říci, že pozitivní emoce, naše kladné nálady, zvyšují i naše sebevědomí, usnadňují myšlení a razí nám pomyslnou cestu vpřed.

Toto téma je skutečně velmi široké. Já se přiznám, že mám snahu občas jednat i v afektu. Jeho výhodou je skutečnost, že za pět minut už nevím o ničem a dobrá nálada je zpátky. Nevýhodou ovšem je fakt, že vyřčené slovo či skutek se už nedá vzít zpátky, i kdyby to člověk stokrát chtěl.

Takové afektované emoce může provázet vztek, pláč, zděšení, nebo třeba i velké nadšení. Reakce lidí v tomto případě jsou vesměs chaotické, snižují naši sebekritiku a po jejich odeznění nám mohou přinést i únavu a apatii. Třeba i zdravotní problémy. Záleží vždy na naší povaze, jak se s realitou vyrovnáváme.

Nechal jsem si na jedné sociální síti udělat docela malý průzkum mezi seniory, jak zvládají, či nezvládají své emoce a jakým způsobem se s nimi vyrovnávají. Zde je nutné si uvědomit, že při takovém hodnocení musíme přihlédnout hlavně k věku dotyčného. Jinak bude na to samé reagovat mladý člověk a zcela jinak člověk pokročilého věku, mající za sebou daleko více životních zkušeností.

Proto nebylo pro mne žádným překvapením, že nejčastější příčinou pozitivních emocí a nálad byla u této věkové skupiny pohoda v jejich rodině. Styk s dětmi, s vnoučaty a blízké prožívání jejich života.

A naopak, nedostatek kontaktů s rodinou, nemoci a různé problémy, vyskytující se v rodině, jsou největší příčinou nálad negativních, vyvolávajících až pocity bezmoci a beznaděje.

Je také zcela pochopitelné, že dalším velkým zdrojem pozitivních nálad u seniorů jsou domácí zvířata. Psi, kočky, ptáci, nebo i zvířata hospodářská, jako slepice, králíci, husy atd. Blízký kontakt s nimi, zejména s těmi domácími, působí pozitivně i na toho největšího škarohlída. Stejně příjemně vyvolávají pěknou náladu i četná zvířecí videa, která ve velkém množství putují internetem.

V této době, výrazně ovlivněné celosvětovou pandemií koronaviru, se do popředí problému dostává nedostatek kontaktu s lidmi. Kromě těch nejbližších, tedy rodiny, je to omezený kontakt s přáteli, omezená možnost zábavy, absence kulturních akcí, které se přenáší většinou pouze do virtuálního prostředí internetu. Toto je problém, který je neustále větší a větší a vyvolává v lidech pocity marnosti, až nihilizmu. Zvláště, když takový senior žije již sám, bez partnera. Mnoho seniorů se proto snaží tento hendikep kompenzovat vycházkami do přírody nebo výlety.

I dobré jídlo se dostalo na seznam aktivit, vyvolávajících pozitivní nálady. Ojediněle se pak v tomto seznamu objevují pojmy jako slunce, svoboda, hudba, četba, cestování v dobách, kdy to bylo možné, nebo neurčité těšení se na něco.

Je zajímavé, že problém špatného zdraví se v odpovědích objevoval jen zřídka. Svědčí to o tom, že senioři už berou zdravotní problémy většinou jako daň svému věku. Postěžují si a jde se dál.

Bez emocí by byl náš život příliš fádní. Je nutné je ale udržet v přiměřené hladině. Hlavně ty emoce negativní. Někdo se zkrátka potřebuje vyřvat, jiný je zase introvert a své emoce tlumí. Já mám asi od všeho kus. Pochopitelně jsem také zažil nejkrásnější emoce v souvislosti s rodinou. Narození dětí, četné cesty po světě, kdy naše emoce naplno proudily tělem při pohledu na nekonečné moře, nebo na monumentální památky lidského umu od starověku až po dnešek.

Nyní se skladba emocí nutně mění. Alespoň u mne. Chybí mi častější návštěvy rodiny a přátel, posezení v kavárně u sklínky něčeho dobrého, příjemné povídání s lidmi. To vše mi vyvolávalo vždy velké a příjemné emoce. Věřme, že se vše za čas vrátí opět do již vyjetých kolejí. Nechci ale, aby tato glosa vyzněla příliš pesimisticky. Existují i v tomto čase chvíle velice příjemné. Návštěvy přítelkyně mě vždy naladí do velice pozitivních emocí a uvědomím si, že je pořád příjemné žít.

Marnost a beznaděj můžeme sice cítit, ale příliš nám nepomůže ke změně stavu. Se vším je nutné se vyrovnat. Vždyť i to slunce není schované za mraky pořád. Jednou přece musí vyjít. A my se pak s důvěrou můžeme vydat na ty naše „modré ostrovy“.

 

 

Můj příběh
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Také jsem tento článek zaregistrovala až dnes a líbí se mi, proto dík.
Jindra Hubačová
Prima článek , děkuji , ráda jsem si přečetla .
Dana Divišová
Článek se mi líbí. Je v něm mnoho pravdy. Pozoruji kolem sebe , že já i kamarádky přibližně v mém věku už ty emoce opravdu tak neprožíváme, máme totiž sami sebe navzájem, vidíme se jednou týdně, vše probereme, jsme navzájem empatické a je to tak bezva. Vyšlápneme nějaký ten kilometr, posedíme v cukrárně a je nám prima. Všechny trable života se tak nějak jeví přijatelnější.
Jana Kollinová
7.8.2021 20:47 Pane Zelenko, líbí se mi Vaše glosa i doporučení větší empatie v souvislosti s mým diskuzním příspěvkem, ale moje emoce jsou moje emoce a Vaše glosa je jen jednou z mnoha výkladů emocí, které ně, naštěstí, míjí. Je to Váš subjektivní názor. Díky za něj.
Jan Zelenka
Děkuji všem diskutujícím. Víc ohlasů asi, bohužel, nebude.
Soňa Prachfeldová
I u mě jsou emoce klidnější, snad ... Snažit se je ovládnout, moc jim nepodléhat, znamená malé vítězství nad sebou samým. Někdy to jde těžce, někdy to jinak nejde a někdy je člověk prožívá moc rád.
Jan Zelenka
Tato glosa obecně charakterizuje naše emoce. Není to tedy hlavně o mně. Chce to víc empatie, paní Kollinová. Souhlasím s paní Kosťunovou, v tomto věku je míra emocí jiná, než za mlada, či v produktivním věku. Ale pořád ty emoce ve mně jsou, latentní, aby se projevily právě v tom vhodném okamžiku.
Zuzana Pivcová
Ráda jsem si přečetla tuto glosu, protože v poslední době jsem si četla jen odborné pojednání o jednotlivých emocích v publikaci MUDr. Radkina Honzáka.
Jana Kollinová
Líbí se mi téma glosy nabízející zamyšlení nad vlastními emocemi. Ve chvíli, kdy do soukromé úvahy vstoupí nabídka výkladu emocí někoho jiného, je kouzlo vlastní identity přerušeno.
Jana Hošková
Naprosto přesně popsané ! :-)) Jsem na tom podobně jako vy, naposledy jsem honila jednu z vnuček kolem chaty zatímco jsem přemáhala svou emoci ji roztrhnout (teda vnučku). Chytla jsem ji až schovanou od stolem, a to mi už došly síly i emoce :-)) :-)) Pak jsem se zas musela smát a představila jsem si, jak by to bylo krásné video, kdyby to někdo natočil.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA