Příběh starého šicího stroje
Starý šicí stroj z muzea v Jindřichově Hradci. FOTO: Vladislava Dejmková

Příběh starého šicího stroje

7. 6. 2021

Nosím ráda letní šaty, ale letos k tomu ještě moc příležitostí nebylo. Teprve před několika dny jsem se odhodlala uložit k letnímu spánku svou lehkou zimní bundu, kterou jsem až donedávna používala.

Ale nejdřív jsem se odhodlala vyměnit zip, který mě na bundě celou zimu zlobil. Už jsem ho měla několik měsíců koupený, ale zatím se mi do toho nechtělo.

Vypárání starého a nastehování nového zipu jsem zvládla v pohodě. Pak jsem si přinesla svůj starý šicí stroj a navedla správnou barvu nití. Netuším, jak je to teď u nových šicích strojů, možná jsou mnohem dokonalejší, ale já si musím seřídit před každým šitím napětí obou nití i tlak ručně. A vyzkoušet na kousku látky, aby to bylo dokonalé. Při šití vrchního zipu na tom dost záleží. Spodní nit se mi zdála příliš napjatá, tak jsem vyjmula člunek a pootočila na něm minišroubečkem. A vtom se to stalo. Minišroubek vyskočil, klepl o stůl a zmizel. Moje mysl vyhlásila stav vysokého nebezpečí. Prohledala jsem celý stůl, postupně vyklepala všechny věci na stole a ze stolu je odstranila. Součástka nikde a bez ní se šít prostě nedá. Klesla jsem na kolena. S brýlemi na nose jsem prohledávala podlahu pod stolem a v okolí. Zase nic.

Rezignovaně jsem uklidila šicí stroj i rozpracovanou bundu. Udělala jsem si kávu a přemýšlela, co dál. V rozrušení prvního okamžiku mě napadlo odvézt šicí stroj do sběrného dvora a na domácí šití definitivně zapomenout. Tuhle variantu jsem však nevstřebala. Pak jsem si vzpomněla na starého opraváře šicích strojů, kterému jsem občas nechávala svůj domácí poklad vyčistit, promazat a seřídit. Telefon nebral, kdoví, zda ještě funguje. Pro jistotu jsem zavolala i do speciální prodejny, kde kromě všeho na šití prodávají i součástky do šicích strojů. Dobře a fundovaně jsem si popovídala o svém malém domácím neštěstí, ale byla jsem ujištěna, že součástky pro tak staré šicí stroje určitě nevedou. Jedině si mohu přinést svůj starý člunek a vyzkoušet, zda se nenajde nějaký vhodný z těch nových. Nic moc, ale aspoň malá naděje.

Dopíjela jsem kávu a vybavila jsem si, jak jsem si tento tehdy moderní šicí elektrický stroj koupila. Pamatuji si docela přesně, že to bylo v září v roce 1977. Utratila jsem za něj svou první výplatu. Toužila jsem po něm dlouho, protože až do té doby jsem šila jen na prastarém maminčině šlapacím stroji, na kterém se skvěl nápis Bobina. Šít jsem se naučila docela brzy, nejspíš v době, kdy jsem měla sílu sešlápnout tu velkou kovovou plochu, jejímž pohybem se šicí stroj poháněl. Ostatně tehdy to byla docela nutnost, pokud se člověk chtěl trochu slušně oblékat. Na stroji jsme se tehdy střídaly já se sestrou a s maminkou. Sestra byla vyučená švadlena, leccos jsem od ní pochytila. A zbytek se naučila metodou pokus omyl. Našimi mistrnými kousky byla spousta šatů do tanečních, ale tehdy se šila i řada úplně obyčejných věcí jako je třeba povlečení.

Šicí stroj, který jsem v mládí zakoupila, mě věrně a spolehlivě provázel po celý život. V minulém století jsem na něm ušila všechny záclony a závěsy do bytu, ale i roztomilé košilky pro očekávaná miminka. Řady dětských zimních bund a oteplovaček pro své syny, kostýmy na karnevaly, nespočet halenek, šatů, sukní a kalhot. Teď už ho používám hlavně k úpravám oděvů pro celou širokou rodinu. V první fázi epidemie byl také dobře využitý pro šití roušek. A stále je potřeba zkrátit nějaké kalhoty či rukávy, vyměnit zipy či opravit rozpárané švy. Uměla bych existovat bez šicího stroje? Nebo stojí za to si koupit nový a učit se, jak ho ovládat? Nebo radši zabrousit do bazaru?

Spousta věcí se mi honila hlavou. Naštěstí se nakonec vynořil ještě jeden nápad. Pečlivě jsem zametla celou podlahu v místnosti, kde jsem minišroubek ztratila. Objevila jsem ho po pečlivém prozkoumání hromádky smetí. To bylo radosti! Zip je už všitý, bunda uložená. A poučení pro příště? Střežit tuhle malou, ale veledůležitou součástku jako oko v hlavě!

 

 

hobby Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 29 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Hezký příběh. Babička byla pánská krejčová, doma měla singrovku. Maminka se od ní naučila dobře šít. Já jen základy, nebavilo mě to. Naopak jsem dobře pletla a háčkovala.
Hana Rypáčková
Mám svou Veritasku od narození dcery a fakt jsem si ji užila.Ještě vloni na roušky. Ten šroubeček na člunku mě nejednou potrápil....
Anna Čípová
Šila jsem hlavně pro děti, zvládala jsem i zimní oblečení. Naposledy jsem šila roušky, Příběh vyvolal vzpomínky na mé první pokusy na stroji Minerva. To už je tak dávno.
Vladislava Dejmková
Fanoušci a fanynky šicích strojů. Já mám šicí stroj Lucznik, ten je trochu robustnější a jednodušší než Veritas. Jsem ráda, že ještě slouží. Právě šiju z větších zbytků takovou velkou tašku na nákup pro snachu. Sice si ji neobjednala, ale snad se jí bude hodit.
Marie Ženatová
I já mám stařičkou šlapací Veritasku a jako samouk jsem na ní šila úplně všechno - od nádherného oblečení na sebe, které mi mnozí velmi obdivovali - dokonce jsem kdysi dávno v časopise Praktická žena vyhrála se svými výrobky první cenu. Obšívala jsem všechny svoje děti i něco manželovi a to od oteplovaček, běžeckých i zimních bund, kalhot, záclon, šatů do tanečních, halenek - materiál jsem si kupovala v partiovkách, takže jsem ho měla velmi levný. Můj tatínek byl vyučen a měl doma starou šlapací Singrovku, na té jsme šili ze starých kabátů i papuče na přezouvání do celé rodiny - byly jich spousty. Naposledy jsem šila roušky - ruce už teď na šití nemám tak šikovné, spíš jen něco zašívám*
Zuzana Pivcová
Starý šicí stroj Bobbin jsem dostala kdysi od pratety, když se rozhodla jít do domova seniorů (tehdy důchodců). Šít neumím, je to jen dekorace. Díky za hezké vyprávění. Ty jsi šikovná všestranně.
Daniela Řeřichová
Hezký příběh, Vlaďko. Tyto staré věci mají duši. Bez šicího stroje se neobešla žádná rodina. Ještě dnes slouží na chalupě spodní část Bobbinu coby stoleček.
Alena Velková
Staré šlapací šicí stroje jsou nádherné a mám je moc ráda, i když šít neumím. Měla jsem obě babičky švadleny a dědu krejčího, takže jsem to v mládí nepotřebovala a teď maminka a dcera taky šijou, takže mě to jaksi přeskočilo :-)
Václav Soukup
Šicí stroj jsme si zakoupili na zájezdě v NDR v r. 1977. Díky šikovné manželce se od té doby zhodnotil nejméně 10x a nikdy nepotřeboval opravu. Má jen jednu malou vadu a to je jeho váha, Abych ho přemístil na stůl, musím si zapnout " kýlový pás ".
Jana Šenbergerová
Na svou letitou Veritasku nedám dopustit, ale při šití roušek jsem udělala nějakou chybu při zpětném chodu a "došila" jsem. Dokud žil manžel, byl spolehlivý opravář po ruce, později k nám docházel starší pán ze vzdálenějšího města a teď jsem "namydlená", o nikom dalším nevím. Už jsem si ho jednou spravovala s pomocí internetu sama, ale byly to nervy. Na to, aby z něj byl muzejní exponát, šil pořád dobře, i když mi jeho zvuk připomínal traktor. Uvidím ...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 3. týden

Uplynulý víkend probíhal projekt "Ptačí hdinka", kdy se lidé mohli zapojit do sčítání ptactva u krmítek. Možná jste se také zapojili a pak bude pro vás kvíz tohoto týdne, který je na téma "Ptáci v Česku", jistě jednoduchý.