Senioři pijí alkohol méně často než zbytek národa. Závislých lidí na alkoholu je nejvíce ve velkých městech
Také mezi seniory je mnoho mužů a žen závislých na alkoholu. FOTO: Pexels

Senioři pijí alkohol méně často než zbytek národa. Závislých lidí na alkoholu je nejvíce ve velkých městech

4. 6. 2021

České populaci dlouhodobě náleží jedna z prvních příček v závislosti na alkoholických nápojích. Nejnovější studie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) podrobně sleduje, jak na tom Češi s pitím alkoholu jsou.

Nejnovější poznatky zpracovala pro portál i60 Barbora Orlíková z Národního ústavu duševního zdraví.

Existují statistiky lidí závislých na alkoholu ve věku nad 60 let?

Existují studie, které se zaměřují na prevalenci (jeden ze základních údajůvyužívaných v epidemiologii) užívání alkoholu u dospělé populace, v rámci řady studií se sledují i vyšší věkové kategorie. Lze odhadnout, jaký podíl dospělých pije alkohol rizikově nebo škodlivě (na základě celopopulační studie není možné diagnostikovat závislost). Závislost se bude patrně vyskytovat u části z těch, kteří pijí škodlivě.

Co vyplývá ze studie NAUTA (Národní výzkum užívání alkoholu a tabáku v ČR provedeném v roce 2020)?

Jako umírněné pití je definován průměrný denní příjem alkoholu do 40 g u mužů (tj max.2 alkoholické nápoje) a 20 g u žen (tj max. 1 alkoholický nápoj). Za rizikové pití se považuje denní příjem 40 až 60 g pro muže a 20 až 40 pro ženy a za škodlivé pití průměrná denní spotřeba více než 60 gramů u mužů a 40 gramů u žen.

Ve smyslu takto definovaných kategorií je nejběžnější umírněný konzum alkoholu (67,2 %). Kritéria pro rizikové pití splňuje 8,1 % dotázaných a 8,8 % splňuje kritéria škodlivého pití. Muži se od žen neliší ve výskytu umírněného pití, ale u mužů je výskyt škodlivého pití statisticky významně častější.

Prevalence škodlivého pití je závislá jak na úrovni vzdělání, tak na věku. Graf naznačuje pokles škodlivého pití s věkem v závislosti na vzdělání. Největší rozdíly jsou ve skupině mladšího středního věku (v naší studii 25 až 44 let), kde mezi respondenty s nižším vzděláním je vyšší výskyt škodlivého pití. Ve vyšším věku (65+) se pak tyto rozdíly stírají.

tab1.png

                                                                                 Tabulka: Poskytnuto Nároním ústavem duševného zdraví

 

tab2.png

                                                                         Tabulka: Poskytnuto Nároním ústavem duševného zdraví 

 

Jaké procento představují ženy a muži?

Prevalence rizikového a škodlivého užívání alkoholu je dlouhodobě 2–3krát vyšší u mužů než u žen.

Jak jsme na tom s používáním alkoholických nápojů  seniorů ve srovnání s ostatními zeměmi?

Česká republika má obecně jednu z nejvyšších spotřeb alkoholu na světě a velké procento lidí užívajících alkohol rizikově nebo škodlivě, takže u nás bude taky patrně větší podíl seniorů, kteří mají potíže s alkoholem než v jiných zemích.

Existuje nějaký přehled, čemu holdují senioři? Opět v kategorii muži a ženy...

Obecně se v ČR více pije pivo, ke kterému také inklinuje většina mužů. Ženy dávají přednost vínu.

Ppivo.png

                                                                                              Poskytnuto Národním ústavem duševního zdraví

víno.png

                                                                                              Poskytnuto Národním ústavem duševního zdraví

 

kořalka.png

                                                                                            Poskytnuto Národním ústavem duševního zdraví

 

Vyhledávají senioři závislí na alkoholu nějakou odbornou pomoc?

Vyhledávají, využívají obdobné typy služeb jako mladší dospělí (tedy psychiatrické ambulance, psychiatrické nemocnice nebo psychiatrická oddělení, případně další adiktologické, terapeutické a sociální služby).

Ze statistik o využití psychiatrické péče a z Národního registru léčených uživatelů návykových látek (Ústav zdravotnických informací a statistiky) vyplývá, že v případě léčby závislosti na alkoholu tvoří pacienti starší 50 let více než třetinu celkem léčených, osoby nad 65 let více než 10 %.

 

alkohol alkoholismus senioři
Hodnocení:
(4.8 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Faldynová
Také se divím, kdo vypije za mne tu průměrnou spotřebu. Manžel a dvě děti s rodinami také nepijí, nejstarší syn nepovažuje pivo za alkohol. Takže je pořád bez peněz. Komu není rady, tomu není pomoci.
Lenka Kočandrlová
Nepila jsem alkohol nikdy nijak moc,nechutnalo mi to,a nyní již asi 20 let jsem neokusila ani kapku.Když tak vidím v obchodě ty baterie lahví s chlastem,tak si říkám,kdo to asi pije??! A při pohledu na tabulky zase žasnu,kdo za mne vypije ty litry piva,vína a lihovin??? Doma nemáme žádný alkohol,nejvýš nealkoholické pivo...
Ladislava Tesařová
Ono se také může stát, že senior začne pít, když ztratí dlouholetého partnera. Když jste ve vztahu 40-50 let a ta vaše spřízněná duše odejde k předkům, je to pořádná rána. A někdo to fakt neustojí. Do práce už nechodíte, abyste přišli na jiné myšlenky, přátel ubývá, děti mohou bydlet daleko, není to jednoduché. ☻
Jitka Caklová
Paní Danielo, teď ještě to těm alkoholikům, kuřákům, hypochondrům a dalším různým závislákům, umět "správně" podat. Pokud někdo chce radu, případně pomoc, vyhledá si ji kdekoliv, ale pokud nechce, nebude číst tyto, ani jiné stránky. Násilím ještě nikdo nikoho nepředělal. V mé blahé paměti, moje maminka byla závislá na práci, protože, co jako ženská neudělala, to nebylo a vždycky říkala, "Kdyby to bylo možný, tak já bych se nejraději nechala očkovat sérem na práci."
Daniela Řeřichová
Zajímavý článek, silné téma. Jsou tady na portále silní jedinci, kteří konají jen správně, ale v populaci 60+ existuje mnoho spouštěčů pro nadužívání léků nebo alkoholu: nemoc, opuštěnost, deprese. Považuji za dobrý signál se touto problematikou zabývat.
Marie 00000
Možná je to o tom, že ti, co chlastali 1. ligu v mládí, už nemůžou být zahrnuti do kategorie 60+, jelikož mezi námi nejsou :) .
Martin Vrba
Tak trochu cítím pocit viny, že jsem skoro abstinent a že je tak na ostatních, aby naplnili tyto smutné tabulky a já se jen zase v něčem jen vezu bez přičinění. To samé se týká spotřeby cigaret, tam jsem ještě větší bestie, jsem nekuřák, ale vlastním pár akcií největší tabákové firmy a tudíž z toho ročně pár tisícovek mám. Stydím se, ale ještě mne nenapadlo, že bych je věnoval na boj proti kouření. :)
Jitka Caklová
Bez "vědeckých" podkladů a různých tabulek, už z nadpisu vyplývá, že "starého psa novým kouskům nenaučíš". A ti co začali pít až na stará kolena, je jen důkazem toho, že nejsou schopni zvládat sebe, protože neumí vnímat realitu. A opět moje obligatorní, každý je svého štěstí strůjcem, ale ne každý o tom ví.
Danka Rotyková
Když se ta čísla dají na papír, je to dost drsné. Ale tahle statistika bude bohužel pravdivá.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA