Nejnovější poznatky zpracovala pro portál i60 Barbora Orlíková z Národního ústavu duševního zdraví.
Existují statistiky lidí závislých na alkoholu ve věku nad 60 let?
Existují studie, které se zaměřují na prevalenci (jeden ze základních údajůvyužívaných v epidemiologii) užívání alkoholu u dospělé populace, v rámci řady studií se sledují i vyšší věkové kategorie. Lze odhadnout, jaký podíl dospělých pije alkohol rizikově nebo škodlivě (na základě celopopulační studie není možné diagnostikovat závislost). Závislost se bude patrně vyskytovat u části z těch, kteří pijí škodlivě.
Co vyplývá ze studie NAUTA (Národní výzkum užívání alkoholu a tabáku v ČR provedeném v roce 2020)?
Jako umírněné pití je definován průměrný denní příjem alkoholu do 40 g u mužů (tj max.2 alkoholické nápoje) a 20 g u žen (tj max. 1 alkoholický nápoj). Za rizikové pití se považuje denní příjem 40 až 60 g pro muže a 20 až 40 pro ženy a za škodlivé pití průměrná denní spotřeba více než 60 gramů u mužů a 40 gramů u žen.
Ve smyslu takto definovaných kategorií je nejběžnější umírněný konzum alkoholu (67,2 %). Kritéria pro rizikové pití splňuje 8,1 % dotázaných a 8,8 % splňuje kritéria škodlivého pití. Muži se od žen neliší ve výskytu umírněného pití, ale u mužů je výskyt škodlivého pití statisticky významně častější.
Prevalence škodlivého pití je závislá jak na úrovni vzdělání, tak na věku. Graf naznačuje pokles škodlivého pití s věkem v závislosti na vzdělání. Největší rozdíly jsou ve skupině mladšího středního věku (v naší studii 25 až 44 let), kde mezi respondenty s nižším vzděláním je vyšší výskyt škodlivého pití. Ve vyšším věku (65+) se pak tyto rozdíly stírají.
Tabulka: Poskytnuto Nároním ústavem duševného zdraví
Tabulka: Poskytnuto Nároním ústavem duševného zdraví
Jaké procento představují ženy a muži?
Prevalence rizikového a škodlivého užívání alkoholu je dlouhodobě 2–3krát vyšší u mužů než u žen.
Jak jsme na tom s používáním alkoholických nápojů seniorů ve srovnání s ostatními zeměmi?
Česká republika má obecně jednu z nejvyšších spotřeb alkoholu na světě a velké procento lidí užívajících alkohol rizikově nebo škodlivě, takže u nás bude taky patrně větší podíl seniorů, kteří mají potíže s alkoholem než v jiných zemích.
Existuje nějaký přehled, čemu holdují senioři? Opět v kategorii muži a ženy...
Obecně se v ČR více pije pivo, ke kterému také inklinuje většina mužů. Ženy dávají přednost vínu.
P
Poskytnuto Národním ústavem duševního zdraví
Poskytnuto Národním ústavem duševního zdraví
Poskytnuto Národním ústavem duševního zdraví
Vyhledávají senioři závislí na alkoholu nějakou odbornou pomoc?
Vyhledávají, využívají obdobné typy služeb jako mladší dospělí (tedy psychiatrické ambulance, psychiatrické nemocnice nebo psychiatrická oddělení, případně další adiktologické, terapeutické a sociální služby).
Ze statistik o využití psychiatrické péče a z Národního registru léčených uživatelů návykových látek (Ústav zdravotnických informací a statistiky) vyplývá, že v případě léčby závislosti na alkoholu tvoří pacienti starší 50 let více než třetinu celkem léčených, osoby nad 65 let více než 10 %.