Žijeme v době narcisů. Jak ji zvládnout, když člověk není mladý a zdravý
Ilustrační foto: Ingimage

Žijeme v době narcisů. Jak ji zvládnout, když člověk není mladý a zdravý

16. 6. 2021

V současné generaci dospívajících je trojnásobně více osob s narcistickou poruchou, než mezi lidmi ve věku nad pětašedesát let. Závěr rozsáhlého dotazníkového průzkumu potvrzuje názory psychologů, kteří mladé lidi označují za mnohem více sebestředné, než je běžné celkově v populaci.

Existuje výraz „generace já“, kterým bývají označování mladí lidé, kteří tráví velkou část života na Instagramu a dalších sociálních sítích, na nichž zveřejňují své fotografie a vzájemně se ujišťují, že jsou skvělí. Někteří psychologové používají výraz „epidemie narcismu“ a označují tento trend za jeden z největších rozdílů mezi mladou a starší generací. Průzkum provedený mezi americkou a evropskou mládeží přinesl pozoruhodné číslo: šedesát čtyři procent mladých lidí uvedlo, že jsou ochotni udělat téměř cokoli, aby na Instagramu získali více sledovatelů a lajků a upřesnili, že denně myslí na to, jak si vylepšit svou osobní image.

„Rozdíl mezi mladými a lidmi ve vyšším věku je v tomto směru obrovský. Současná seniorská generace má mnohem větší schopnost sebeovládání se a je skromnější. Ovšem lidé, kteří se od dětství soustředí hodně sami na sebe, mají pak i ve vyšším věku větší sklon k narcismu, než lidé, kteří jsou přirozeně empatičí. I když je pravda, že hlavní negativní vlastnosti lidí s narcistní poruchou, jako je přecitlivělost a tvrdohlavost, se v průběhu života zmírňují a zvyšuje se míra jejich sebeovládání. Přesto se už nyní dá odhadnout, že až současní mladí lidé zestárnou, bude zůstane mezi nimi mnohem více narcistních osobností, než je mezi současnými seniory,“ uvedli v závěru své studie docent William Chopik a profesor Kevin Grimma. Stojí za názorem, že úbytek zahleděnosti do sebe a pocitu výjimečnosti s věkem slábne. „Většinu lidí život naučí pokoře. Stačí je projít si zaměstnáním, kde se musíte naučit pracovat jako součást týmu, a mnozí lidé časem zjistí, že nejsou tak výjimeční, jak si mysleli,“ uvedli v závěru své studie.

O narcismu se začalo mluvit v poslední době v souvislosti s pandemií. Zatímco většina lidí vyššího věku trpělivě snášela vše nepříjemné, co pandemie přinesla, mladí lidé si mnohem více stěžovali, že se jim špatně dýchá v rouškách, že nemohou do společnosti, mnohdy reagovali nepřiměřeně, úzkostně a byli méně ochotni přijímat opatření spojená s bojem proti koronaviru.

Podobnou situaci zažilo mnoho rodin. „Vnučka se neustále fotí na Instagram s různými typy roušek a respirátorů, má je pod nosem a píše k těm fotkám, že nemůže dýchat, že se dusí. Mně to připadá směšné, ale ona říká, že ji podporuje hodně lidí, že má hodně takzvaných fanoušků. Já bych se styděla někde veřejně hlásat, že se v roušce dusím, když vím, že lékaři v rouškách běžně operují několik hodin a i v mnoha jiných profesích je její používání běžné. Přijde mi, že vnučka a její kamarádky jen vyhledávají, jak se dělat zajímavé. Paradoxně se tak stávají součástí stáda a zajímavé vůbec nejsou,“ přemítá šestašedesátiletá Šárka.

Podobný názor má i sedmdesátiletý Petr, bývalý lékař: „Vím, že se o mně říkávalo, že jsem sebestředný, až egoistický. No ano, uznávám, že to se mnou žena neměla lehké, moje práce pro mě byla důležitá, na rodinu jsem neměl čas, k tomu jsem si dopřával koníčky. Ale to, co vidím na vnukovi, mě děsí. On se zabývá jen sám sebou. Neustále se pozoruje, rozebírá své pocity, názory. Přitom je mladý, nezkušený, takže v podstatě žádné názory nemá, ale kdejakou pitomou myšlenku  prezentuje za svou a ještě si ji dává na sociální sítě. Jestli ho to nepřejde, bude to mít v životě těžké, já bych nikoho takového v týmu nesnesl.“

Narcismus bývá často líčen jako neškodná, víceméně směšná porucha osobnosti. Prostě někdo má sám sebe tolik rád, že se sám sebou stále zabývá a myslí si, že je nejkrásnější, nejchytřejší, nejlepší ve všech směrech. Takže by se řeklo, že vlastně nikomu nemusí moc vadit.

Jenže takoví narcisové dovedou pořádně komplikovat život svému okolí. Zejména lidé vyššího věku, kteří nejsou zvyklí být v centru pozornosti, opravdu nejsou schopni pochopit, proč si někdo naprosto průměrný myslí, že by neustále v centru pozornosti být měl. A vlastně ani nemají důvod pokoušet se to pochopit.

Narcismus je zkrátka jeden z jevů, které skvěle ukazují mezigenerační rozdíly v přístupu k životu. A přežít s takovým mladým narcisem se dá jedině tak, že člověk bude doufat, že narcis jednou zestárne a jeho narcismus aspoň trochu povadne.

psychika sebevědomí
Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Kočandrlová
Někdy je mi těch mlaďochů dost líto: mnozí mají jen ten svůj blbomobil a jinak jsou jak kolík v bahně osamoceni,jen si myslí,že jejich výlevy opravdu někoho zajímají. Stačilo by vypnout sítě a kde by všichni byli! Jak by se neměli před kým i jen domněle pitvořit a předvádět,tak by sklapli a oněměli,možná by je to vytáhlo ven si hrát vybiku, na honěnou,slepou bábu,schovku a jiné hry,co dnes už naprosto zmizely - školky se švihadlem,s míčkem,guma...Za našeho mládí fakt nebyl čas,ani chuť na narcisování!
Martin Vrba
Myslím, že se lidé v základu nemění, vždy existovalo mnoho lidí, kteří měli o sobě lepší mínění, než ti lidé okolo, ale i obráceně zde bylo i dost lidí skutečně výjimečných, kterým to ti průměrní záviděli a snažili se nějak srazit k zemi „nadávkou“. Dříve si vystačili jen jednoduše nadávkou - že to jsou „blbci“, stačilo, že si uměl lépe utrhnout lepší kus větve a udělat si z ní do ruky lépe padnoucí kyj. Ale dnes jim šla terminologie naproti a dala tomu sprostému výrazu nádech vědeckého pojmenování a tak se to dnes hemží ve společnosti „sebestřednými tupci“ a „psychopaty“ a „narcisty“. Myslím, že je také nadbytek psychologů a psychiatrů a tak si mezi sebou rozdělili role. Jedni psychologové kritizují, že společnost vychovává sebestředné osobnosti a narcisy a proti nim stojí psychologové, kteří nabízejí různé formy kaučování, kde slibují, že z domácí zápecní puťky vycvičí za několik tisíc a měsíců hvězdu sršící sebevědomím, osobnost první třídy a určitě ji nebudou nazývat, že je to narcista. V poslední době se tyto termíny užívají ve společnosti v politickém boji k likvidací soupeře a v normálním civilním životě se tyto termíny zařadily jen pevně někam mezi nadávky, ve kterých jsou doma „živočicháři“.
Marcela Pivcová
Velmi zajímavý článek, i následující příspěvky do diskuze. Souhlasím s Naďou. Dokud jsem působila ve škole /až do loňského jara/, dozvěděla jsem se občas od dětí, čím se zabývají mimo školu, a určitě už i mezi nimi se nějaký "Narcisek" vyskytoval. Ale většinu tvořily normální děti - zatím. Nemyslím si, že je narcismus v dětech i mladých vůbec, neškodný, teď jim vše, co oni mají, poskytují rodiče, prarodiče... Ale jak dál, až opustí školu, až se někdo z rodičů už nebude moci postarat?
Marie 00000
Pořádná práce by to vyřešila....
Daniela Řeřichová
Prvky narcismu mi připadají úsměvné, obtěžující, ale neškodné. To, že jsou víc vidět na mladých lidech, je díky jejich exhibicím na sociálních sítích. Ale narcisté jsou zastoupeni ve všech generacích. A líbí se mi, že se o tomto jevu píše i na portálu pro seniory. Nežijeme přece v separované komunitě, která se zajímá jen o svá bolavá kolena.
Jiří Dostal
:-) Tomu se říká "dokonalost (bingo) z nedopatření": neřešit mezigeneračně psychosomatické vady a problémy je zapouzdřený segregační průser, ale souhlasím, že selektivní lhostejnost jako životní program může individuálně do průseru fungovat. :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Zaujal mi příspevek paní Olgy S. - "mladí také moje klouby neřeší". Bingo.
Martin Vrba
Pane Dostál, popsal jste to přímo skvěle. Já bych zdůraznil, že ta různá pojmenování dávají klacek s puncem vědeckosti do ruky i všem neschopným, tedy mimo schopných jen k tomu, aby tak označili i lidi výjimečné, nadané a přinášející nová řešení, kteří ve skutečnosti posunují společnost. A tak jako se psychiatrie zneužívala v dobách komunismu, tak si myslím, že i dnes se dost psychiatrů nechalo zlákat, že si vytvoří na kritice některých politiků minimálně publicitu a snad i něco více v budoucnosti, když se přikloní na stranu těch, kteří se snaží zdiskreditovat těmito „diagnozami“ (po pravdě jen nadávkami) politické oponenty.
Jiří Dostal
:-) Jako speciální a sociální pedagog jsem znal pajdavé i beznohé narcisty s odbornou takto diagnózou, ale problém bude možná jinde. Generace dnešních seniorů žila v čase státně socialisticko-kapitalistickém, dnešek se posunul do individualismu navzdory tomu, že kapitalismus je chápán jako hlavní přívlastek společenského našeho pokroku, známý český sociolog Oldřich Čepelka mě klidně může opravit. Individualismus je prevít naší doby, sotva jste neklidný, přišijí vám Littela, při neuchopitelném a nepřehledném chování vám kdekdo podsune ADHD, když si s gustem a sprostě zanadáváte, máte Tourettea, sebestřednost, která k individualismu bytostně v jakési míře patří, z vás udělá v očích i toho, kdo pořádně neví, o co jde, narcistu, funguje už jako nadávka. Co s tím, je otázka zejména sociální a politická, odpověď bude asi jinde než u našich bolavých kloubů. :-)
Olga Škopánová
Nevím proč bych měla řešit nějaký narcismus mladé generace oni moje klouby také neřeší.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 3. týden

Uplynulý víkend probíhal projekt "Ptačí hdinka", kdy se lidé mohli zapojit do sčítání ptactva u krmítek. Možná jste se také zapojili a pak bude pro vás kvíz tohoto týdne, který je na téma "Ptáci v Česku", jistě jednoduchý.