Věční hledači štěstí jsou lidé, se kterými se těžko žije
FOTO: Ingimage

Věční hledači štěstí jsou lidé, se kterými se těžko žije

19. 5. 2021

Nejsou spokojení, od života čekají více, než jim dosud nabídl. Problém je, že někdy nevědí, co přesně by to mělo být. Jsou přesvědčeni, že slovo štěstí by člověka mělo provázet každý den. Často jde o lidi, kteří podléhají různým poučkám, návodům, trendům.

Když je takový hledač štěstí v blízkosti nebo přímo jde o partnera či partnerku, přináší to spoustu zajímavých situací. Především se tito lidé poznají tak, že jsou nespokojení a nikdo neví proč.

Dříve se slovo štěstí tak často v našich slovnících nevyskytovalo. Ovšem v poslední době ho používají psychologové, různí rádci na správný život, známé osobnosti, lidé, kteří mají vliv na sociálních sítích. A tak mnozí lidé podléhají pocit, že štěstí musí být nezbytnou součástí každého dne.

V tomto směru přinesl zajímavý závěr výzkum Raje Raghunthana z Texaské univerzity, který si na toto téma povídal se stovkami lidí. Došel k závěru, že čím více si lidé stanovují přesné cíle, které jim podle nich pocit štěstí přinesou, tím více se od pocitu štěstí vzdalují. „Typickým příkladem byla řada mých kolegů z medicíny. Čím nápadnější byly jejich úspěchy, ať už šlo o povýšení v práci, zvýšení platu nebo luxusní dovolenou, tím méně působili vyrovnaně i naplněně. Naopak jsem poznal řadu úspěšných a inteligentních lidí, kteří záměrně nedělali rozhodnutí, která by ke štěstí vedla, o štěstí nemluvili, ale působili vyrovnaně. Důležitější je totiž vyrovnanost než pocit štěstí,“ uvedl.

O štěstí se dříve moc nemluvilo. Populární se toto slovo v psychologii stalo poté, co jeden ze zakladatelů pozitivní psychologie Martin Seligman vydal bestseler Opravdové štěstí. Popisoval v něm faktory, které způsobují, že někdo se v životě cítí šťastný a někdo ne, bez ohledu na to, kolik vydělává, jakou má práci, jakou má rodinu, zájmy a podobně. Pozitivní psychologie a hledání štěstí se stalo oblíbenou disciplínou, Seligman se stal slavným, ovšem posléze se od této teorie začal trochu distancovat. Začalo mu vadit, že slovo štěstí se stalo zprofanované, nadužívané. Začal tvrdit, že pro stav, o který se zajímá, je vhodnější používat výrazy jako je osobní pohoda, rozkvétání, optimální prospívání. Jinými slovy, začalo ho štvát, že si pod pojmem, že jsme šťastní, představíme to, že si na sociální síť dáme fotku, na které se usmíváme od ucha k uchu. Že předstíráme, že jsme šťastní, za každou cenu, protože si to doba žádá a kdo to nepředstírá, je považován za podivného neúspěšného mrzouta.

„Moje žena podléhá různých psychologickým knihám a neustále mluví o tom, že není šťastná,“ říká jednašedesátiletý Radim. „Máme dvě hodné děti, pěkný malý domek, jsme relativně zdraví. Já se docela těším na penzi, že budu mít čas na cestování. Nevím, co si vlastně žena pod pojmem štěstí představuje, ale neustále říká, že bychom svůj život měli více naplnit, více prožít. Já fakt nevím, co si pod tím představit, mně je dobře. Když jsem ji nedávno řekl, že já jsem spokojený, řekla, že to je málo, že můj problém je, že od života nechci nic víc, že ho nežiju naplno. Dost mě tím štve,“ dodává.

Podobné problémy řeší hodně párů. Potíž nastává, když hledač či hledačka štěstí spojí svůj život s nehledačem štěstí, s člověkem, který je ale mnohdy paradoxně spokojenější. Jen k tomu potřebuje jiné věci, prožitky. „Manželství je praktická dohoda, ne generátor štěstí, jak si bohužel někteří lidé myslí,“ podotýká psycholog Petr Šmolka. Čím to je, že slovo štěstí začalo být tak hojně užíváno? Odborníci na lidské chování se shodují v tom, že za problémy stojí z velké míry sociální sítě, internet. Přesněji to, že se na něm lidé neustále srovnávají. Prohlížejí si fotky jiných, vidí, kdo si co koupil, kdo zhubnul, kdo kde byl na dovolené. A chtějí to taky. Chtějí být stejně šťastní, jako ti smějící se lidé na fotkách.

„Je moment, kdy se cítíte relativně dobře, ale pak najednou máte srovnání s někým, kdo je třeba bohatší. Přestože jste ve stále stejné situaci, začnete se cítit hůř,“ popisuje tyto stavy antropolog Martin Soukup. „Sociální sítě srovnávání vyostřují. Znáte snad někoho, kdo by se na nich prezentoval tak, že se má mizerně, že je ošklivý, že se mu nedaří? Naopak, snad všichni se tam prezentují lepší, než jsou, což vyvolává srovnávání,“ říká.

Ale možná je celá honba za štěstím zbytečná. Existují totiž teorie, podle nichž za pocit štěstí z velké míry mohou geny. Martin Seligman vytvořil jakousi rovnici štěstí a ta říká, že subjektivní pocit štěstí se skládá ze tří složek: z genů, okolností a vaší vůle. Takže, když někdo nemá vůli změnit svůj život k lepšímu, může se vymlouvat na to, že za to mohou okolnosti a geny, které mu předali rodiče. Možná, že tak bude klidnější, vyrovnanější a paradoxně spokojenější, než kdyby se neustále trápil tím, že mu štěstí uniká. Třeba právě s tímto přístupem časem zjistí, že šťastný vlastně je. A jeho okolí si oddechne.

psychika
Hodnocení:
(4.9 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martin Vrba
Já bych v žádném případě hledače štěstí vůbec nezavrhoval. Možná už i to samotné hledání toho štěstí jim způsobuje štěstí a nakonec ho přece mohou najít. Vždyť kdo hledá, tak je úspěšnější, než ten, který nehledá. A tou cestou a hledáním může teprve přijít na to, že štěstí je v něčem jiném, než za čím původně šel. Kdo sedí „doma“ jako pecka, tak ten se nemůže divit, že štěstí nenajde a že nepřišel ani k tomu poznání, že se žene za tím, co vlastně štěstím není. A když to štěstí najde, tak také se mu může stát, že si později řekne, měl jsem raději zůstat doma, mohl jsem být dnes šťastnější. Co víme, třeba je to stejné jako se sportkou, kdo si nevsadí, vyhrát nemůže. Pak se také říká, že když se štěstí unaví, tak si sedne i na vola, tak se nebojte občas ze sebe i toho vola udělat a jít tomu štěstí naproti nekonvenčním způsobem. :) Já osobně si myslím, že ve skutečnosti toho člověk ke štěstí tolik nepotřebuje, ale neštěstí je v tom, kdy člověk nemá ani to málo.
Dana Puchalská
Myslím,že k článku se hodí jedno přísloví z Japonska. ,,Štěstí rádo navštěvuje dům,ve kterém vládne dobrá vůle,,.
Jitka Caklová
Podle hesla, "z odříkaného chleba největší krajíc", je pro mě štěstí to, že mohu věnovat pozornost tomu co chci a ne tomu co nechci. Když se mě někdo zeptá, "Jak se máš/máte", tak moje odpověď je: "Dík za optání, já už jsem se špatně měla :-)
Hana Rarasch
Nesnáším slovo ŠTĚSTÍ, protože ona je to opravdu "muška jenom zlatá...", která existuje v jednom jediném okamžiku a v druhém se nenávratně ztratí. Myslím, že slovo spokojenost je daleko výstižnější. Je to nádherný pocit ze spolu sdílení dobrého i zlého s milým člověkem, vědomí spolehlivosti, plánování tisíce věcí, akcí, těšení se na cokoliv, překonávání překážek a radost z milionu drobných vítězství. Znám člověka, který slovem štěstí přímo hýří. Výsledkem je nulové vzdělání, rozbitý rodinný život, otřesné chování "šťastných dětiček", které tu osobu zraňuje. Tak to raději méně "štěstí" verbálně, ale skvělý manžel, děti, které vědí bez řečí, že láska je strach a zájem o blízké a vzájemná pomoc!
Jana Šenbergerová
Dovolím si použít poslední větu paní Marie Ové, protože vyjadřuje to, co obroušená životem, vnímám i já. "Takže štěstí - to je stav mysli a duše, za který odpovídá každý sám" a dodávám, že na základě svých vlastních (nepřenosných) zkušeností. A protože zkušenosti máme různé, liší se i naše představy o štěstí. Jsem ráda, že jsem jiná, nemám potřebu být jako někdo a mít, co mají jiní.
Libuše Zímová
Velmi hezky napsané,člověk se má těšit z každé maličkosti.Jít za svým cílem a žít život-ne přežívat a čekat až mu spadne štěstí do klína.
Marie 00000
Podle mě je nejhorší, když člověk hledá štěstí u těch druhých - tam není. Jiný člověk (manžel, děti, kdokoliv), nemůže člověka udělat šťastným protože jsme zde každý sám za sebe. A lidé, kteří štěstí hledají v tom mít, vlastnit, většinou jsou velmi nešťastní. Takže štěstí - to je stav mysli a duše, za který odpovídá každý sám.
Soňa Prachfeldová
Štěstí je slovo velmi často používané a je to slůvko důležité v životě. Kdy nelze změnit něco, co se už stalo, tak se jde dál, je dobré stárnout vyrovnaně, přijmout od života i to dobré i to zlé a být velmi vděčný za všechno to dobré já to alespoň takhle mám, nevyčítám si co jsem mohla lépe udělat ,ale dělám to na co mám, co mě baví aco také musím udělat A co také ráda udělám pro sebe ,pro rodinu.
Marie Ženatová
Pro mne je tím největším štěstím, že se teď každé ráno vzbudím, za což ve svém věku děkuji nebesům - že si pak mohu dát studenou sprchu, trochu zacvičit a většinou vyjít pěšky ven. A potkávat i v této době lidi, od kterých dostanu dobré slovo*. A já sama jim je také velmi ráda vracím*. Pro mne byla skutečně nejlepší celý život krásná a opojná rána kdy jsem šla do práce, stejně tak jako teď - kdy jdu zase beze spěchu za svými povinnostmi a při tom se kochám překrásnou přírodou, těším se na setkání s přátelskými a laskavými lidmi a to mi pak dává i sílu do prožití celého dalšího dne. Ovšem i já přiznávám jako paní Danka R. - že jsem to tak vždy neměla...
Věra Halátová
Štěstí, žít život naplno, seberealizovat se. To jsou fráze, které, když mi někdo řekne, tak nevím, co na to odpovědět. Mám stejný pocit, jako když kdysi lékařka chtěla, abych popsala synův kašel: Štěká jako pes nebo kokrhá jako kohout. Nějak na toto nemám fantazii. Takže američtí vědci zkoumali a stanovili matematickou rovnici toho, co je štěstí? Zajímavé. Já osobně si myslím, že to vysněné "štěstí" hledají osoby duševně nezralé, neustále nespokojené se sebou i svým okolím, ale neschopné pro to svoje "štěstí" cokoliv udělat, protože to jsou většinou ženy, které nevědí, co chtějí, ale nedají pokoj, dokud to nedostanou. Jako ta paní v jednom tom příspěvku. Čeká, že její pocit štěstí nějak zajistí manžel.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?