Seniorům, kteří chtějí více porozumět technologiím, pomůže na dálku DigiSen
Mobilní centrum Moudré sovičky. FOTO: Tomáš Hubálek

Seniorům, kteří chtějí více porozumět technologiím, pomůže na dálku DigiSen

29. 5. 2021

Nový unikátní projekt „DigiSen – Digitální infrastruktura pro seniory“ se zaměří na vzdálenou pomoc seniorům, kteří se nevyhýbají světu počítačů a internetu. Takzvaní digitální asistenti jim budou pomáhat v tom, jak se v počítačovém světě správně a bezpečně pohybovat.

Za projektem stojí Tomáš Hubálek, zakladatel a předseda spolku Moudrá Sovička, která se na digitální gramotnost seniorů zaměřuje. „Od občasné pomoci jako asistent na kurzech a spontánní individuální pomoci jsem se dostal s Moudrou Sovičkou až na úroveň organizace se stále rostoucím portfoliem nabídky vzdělávacích aktivit a služeb pro seniory, kteří chtějí, aby jim digitální technologie dobře sloužily. Pandemie na jednu stranu zbrzdila některé naše plány, na druhou stranu nás přiměla k tomu, abychom se s naší nabídkou přesunuli rychle i do online prostředí,“ uvádí Tomáš Hubálek.

Služby Moudré Sovičky podle něho vycházejí z potřeb a přání seniorů, s nimiž se lidé z tohoto spolku setkávají – ať už při individuální pomoci, na seminářích, kurzech, nebo nově při výjezdech Mobilního centra pro seniory.  Projekt „DigiSen – Digitální infrastruktura pro seniory“ bude službou, která má propojit seniory s digitálními asistenty v rámci celé České republiky, a která se detailněji zaměří i na vzdálenou pomoc. Cílem je poskytovat seniorům – zájemcům o nové technologie napříč republikou - možnost online kontaktů, a tím pro ně vybudovat digitální infrastrukturu. „Vážíme si toho, že nám Nadační fond Veolia už šest let pomáhá růst, a dává nám na další tři roky důvěru pro zmíněný koncepční projekt,“ uvedl Tomáš Hubálek.

Tento vystudovaný inženýr v oboru geoinformatika na iniverzitě v Hradci Králové více než pět let pracoval v IT firmě. „Po práci jsem občas pomáhal v jednom spolku jako asistent na kurzech počítačů. Zájemci na konci kurzu se mě ptali, zda nemohu za nimi přijet domů, že doma mají např. jiný operační systém nebo potřebují nastavit tiskárnu. Začal jsem tedy jezdit ve svém volném čase i přímo domů za seniory jako takový hodinový manžel přes technologie,“ říká. Posléze založil spolek Moudrá Sovička a zaměřil na individuální pomoc a službu, kterou nazval Hodinový ajťák. „V roce 2015 jsem se šťastně potkal s Nadačním fondem Veolia, který náš startup přizval ke spolupráci se svým novým programem Stále s úsměvem - Aktivně po celý život. V posledních třech letech je náš spolek partnerem tohoto programu. A pro stále se rozšiřující aktivity Moudré Sovičky je naopak Nadační fond Veolia hlavním partnerem,“ uvádí.

aktivní senioři hobby internet
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Myslím si, že je to chvályhodná činnost. Digitálně negramotných sice ubývá, ale technologie jdou rychle kupředu.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.