Byli tu a už nejsou - princezna a princ
FOTO: Jana Mesarčová

Byli tu a už nejsou - princezna a princ

22. 4. 2021

Nedávno jsme byli svědky události, která zřejmě zaujme některý z odstavečků kroniky světových dějin. Mám na mysli ono smutné dění v monarchistickém Spojeném království.

Nechci se zabývat slzící královnou, ani sporem Harryho a Williama, anebo pochybám, zda první v pořadí následník trůnu s jistotou na anglický trůn usedne. Zapřemýšlela jsem nad dvěma osobnostmi.

Poprvé je to princezna Diana. Měla krátké vlasy. Nosila své klučíky opravdově na rukou, uměla pohladit, obejmout. Spontánně. Usmívala se, nevysmívala. Trápila se pro lásku a své sebeurčení. V to srpnové brzké ráno, když její Anděl zamával křídly směrem k nebeskému baldachýnu, jsem se prudce vzbudila. Sevřená divným tlakem jsem vytřeštěně hleděla do nevýrazné tmy. Trvalo to nějakých deset minut a vrátila jsem se do spánkové činnosti, ovšem už jen trhané a neklidné. V sedm ráno u snídaňového čaje jsem to poprvé zaslechla. Plakala jsem. Po několika letech, kdy utichla hysterie, se kterou jsem nechtěla mít nic společného, jela jsem do Paříže a místo, které mám iracionálně spojeno s podivným probuzením, jsem se vší soukromou důstojností navštívila. Diana měla můj obdiv.

Podruhé, je to princ Philip, Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu, nedávno opustivší tento svět. Poslední rozloučení vysílané prostřednictvím BBC, jsem proplakala. Už tady není. Voják. Gentleman. Ostrovtipec. Laskavý muž, který se dokázal brilantně vyrovnat s pravdou, že ačkoliv sdílí (74 let) manželské lože s královnou, nebude NIKDY králem. To nejlépe dokladuje příhoda, kdy jednomu Australanovi, který si mu posteskl, že jeho žena je doktorka filosofie a má mnohem významnější postavení než on, princ Philip pohotově odpověděl: „Jo, jo, v naší rodině máme tento problém také.“

Své ženě (královně Alžbětě II.) byl oporou. Skutečnou. Hrdou. Svébytnou. Žádný ve štěstí sluha! Uměl být ten druhý, stříbrný na  bedně života. A za to byl svou královnou ctěn. Respektován. Odměňován. Vždyť i domorodí lidé na melanéských ostrovech Vanuatu (Nové Hebridy) cítili jeho člověčí krásu a uctívali jej jako Boha.

Jsem vděčná, že jsem jejich příběhy mohla střípkem, velmi vzdáleně a přeneseně, sdílet, a jsem v odvaze prohlásit, že princ Philip spolu s princeznou Dianou svými životy přispěli do historické obrazárny krásnými, lidskými, divákem kladně vnímanými, portréty.

Můj příběh
Hodnocení:
(4.8 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Paní Jano, Váš článek prodchnutý citem se mi moc líbí. Kolikrát jsem si povzdechla, proč u nás není monarchie, než to věčné demokratický falešné pletichaření. Osud královské rodiny v Anglii je určitě krásný ale i nelehký. Princ Philip byl určitě velkou oporou královně Alžbětě. Nadešel jeho čas, jako každému jednou z nás. Mě se královská rodina s hlubokou tradicí líbí.
Rostislav Mraček
Neměl jsem v úmyslu tento článek hodnotit, královská rodina z V. B. je mi lhostejná, ale po slovech pana Soukupa posílám paní Mesarčové plný počet *!
Václav Soukup
No víte, on ten princ dokázal svými drsnými poznámkami rozplakat řadu lidí, služebnictvo a dokonce i vlastní dceru Annu, když se vyjadřoval k jejímu vzhledu. Ale hlavní je to, že se Vám, dámy líbil !
Jana Mesarčová
Ano, paní Helenko, chtěla jsem vyjádřit, že i mezi těmi urozenymi jsou hezcí lidé, duší. A vlastně už nejsou. Neřešila jsem mými slovy vůli anglického lidu v setrvání/nesetrvani monarchie. A už vůbec nesouhlasím s panem Soukupem, že by měl být můj pohled na prince Philipa "nepatřičný"! :-)
Helena Štěpánková
Pakně jste vyjádřila své pocity. Vnímám to stejně. Sledovala jsem seriál Koruna, který zachycoval monarchii od začátku dvacátého století téměř do současnosti. údajně dokonce i královna Alžběta II. uznala, jak věrně seriál královskou rodinu a dění kolem ní, zachytil. Princ Philip i princezna na mě působili tak, jak jste popsala.
Jana Šenbergerová
Paní Mesarčová, nepochybně jste to napsala, jak to cítíte. Přestože to vnímám trochu jinak, váš článek se mi líbí.
Zuzana Pivcová
Přiletěla jsem do Londýna 7. 9. 1997, den po Dianině pohřbu. Celý Buckinghamský palác byl ještě obsypán květinami a různými dárky. Dianě jsem v té době hodně fandila. Šla jsem dokonce i na britské velvyslanectví u nás zapsat se do kondolenční knihy. Později jsem byla ve svém pojetí královské rodiny už poněkud střízlivější. Částečně souhlasím s panem Soukupem, protože jsem se soukromě znala se vzdělaným Angličanem a ten moc monarchii stejně jako řada jiných lidí nefandil. Na druhou stranu však jsou na své tradice pyšní, je to zkrátka jejich historie.
Jana Mesarčová
Pane Soukup, já nepsala o tom, zda trpět výdaje královské rodiny...
Václav Soukup
Nechci vám brát o princi Philipovi iluze a o mrtvých jen dobře. Ale takový chvalozpěv na člověka, o kterém jste jen něco málo četla mně připadá nepatřičný ! Mimochodem, značná část obyvatel VB volá již delší dobu po zrušení monarchie, protože nechtějí dále dotovat luxusní život tak rozsáhlé rodiny.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.