Zemřela královna českého šansonu 
Hana Hegerová, bylo jí 89 let
Hana Hegerová. FOTO: Jovan Dezort, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Zemřela královna českého šansonu
Hana Hegerová, bylo jí 89 let

23. 3. 2021

Ve věku 89 let zemřela šansoniérka Hana Hegerová. Smutnou zprávu oznámil médiím dramaturg Tomáš Padevět. "Zemřela obklopena rodinou v Nemocnici Na Homolce, kde byla před měsícem hospitalizována po zlomenině krčku," uvedl Padevět.

Hana Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková, se narodila 20.10.1931 v Bratislavě. Její kariéra započala v roce 1953, kdy jí režisiér Jiří Krejčík svěřil titulní roli ve filmovém dramatickém příběhu Frona. Zde hrála pod jménem Hana Čelková vedle takových hvězd, jako byl František  Smolík, Josef Pántik, či Josef Bek. V roce 1963 ji vybral režisér Karel Kachyňa pro svůj film Naděje, kde hrála s Rudolfem Hrušínským.

"Byla jsem velmi šťastná, že jsem měla možnost spolupracovat s panem režisérem Karlem Kachyňou, se kterým jsem natočila v roce 1963 film Naděje. Mým partnerem byl veliký člověk a významný herec pan Rudolf Hrušínský," zavzpomínala před lety zpěvačka, která se stala synonymem tuzemského šansonu.

V roce 1964 zazářila v legendárním filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů. Od poloviny 50.let 20.stol., po sňatku s ředitelem SND Daliborem Hegerem, používala již jen příjmení Hegerová. Za nejšťastnější období své mnohaleté kariéry považovala Hana Hegerová vystupování v legendárním pražském divadle Semafor. Hegerová, která zde v letech 1962 až 1966 vystupovala v Dobře placené procházce.

V letech 1967 a 1968 hostovala v pařížské Olympii, což ji v zahraničí vyneslo přezdívku Piaf z Prahy. V Semaforu ji začátkem devadesátých let nahradila šansoniérka Renata Drössler, která převzala i její repertoár. Dosáhla velkých mezinárodních úspěchů svou interpretací původních i cizích šansonů. Absolvovala celou řadu úspěšných vystoupení doma i v zahraničí. V roce 1967 vystoupila s francouzsky zpívanými písněmi v Pařížské Olympii a na Světové výstavě v Montrealu. Začali jí vydávat gramofonové desky v NSR, vystupovala v televizních pořadech NDR. V 70. letech 20. století se umisťovala pravidelně v první desítce ankety Zlatý slavík.

Na přelomu 70. a 80. let strávila půl roku ve vězení. Na její účet omylem přišla vyšší finanční částka, která ve skutečnosti patřila Karlu Gottovi. Hegerová se podle vlastních slov domnívala, že jde o honorář z Německa a nechala si ho, soud to vyhodnotil jako zpronevěru.

V období kolem let 2002 a 2003 pravidelně čtyřikrát ročně koncertovala v pražském divadle Kalich, kde se setkala například s Jankem Ledeckým. V roce 2010 natočila a vydala kritiky ceněné album Mlýnské kolo v srdci mém. Dne 12. srpna 2011 ohlásila konec své koncertní kariéry.

Za album Potměšilý host dostala v roce 1992 od Supraphonu platinovou desku. O čtyři roky později ji Akademie populární hudby zapsala do Síně slávy. V roce 2002 obdržela od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.

S využitím Wikipedia.org.

osobnosti zpěvák
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(4.9 b. / 26 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danuše Onderková
Měla jsem moc ráda její písně, dokázaly pohladit na srdci i na duši.
Soňa Prachfeldová
Její písně mě braly u srdce, paní zpěvačka. Je mi smutno, kolik skvělých osobností nás již opustilo.
Martin Vrba
Jak už bývá dobrým zvykem, tak by si Hanu Hegerovou měla dnes mimo plánovaný program připomenout Česká televize nějakým filmem, já jsem pro film „ Kdyby tisíc klarinetů“. (moc jí to tam sluší) Tady jen malá ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=-bGBATc6fDw Kdo je pro?
Marie Měchurová
Nikdy nezapomenu. Budu si neustále pouštět její LP a CD - mám je moc ráda....třeba - Lásko má, má krásná lásko, přísahám, že ač se štěstí točí zády k nám, já stále mám tě ráda .....
Zuzana Pivcová
Paní Hana Hegerová mě provázela skutečně téměř celý život. Její asi první známou píseň "Zlá neděle" jsem slyšela už jako školačka a moc se mi nelíbila. Na její šansony jsem si zvykla až později a přirostly mi k srdci. Zrovna před pár dny jsem na youtube objevila video s vystoupením našich několika tehdy populárních zpěváků v Cannes na jaře 1968, pí. Hegerová byla mezi nimi. Jsem ráda, že jsem ji zažila i "naživo", ale to bylo ještě v polovině 80. let. Také jsem ji potkala v Dlouhé ulici, ale to už byla křehoučká. Budu ráda vzpomínat. Patřila k těm nenahraditelným.
Alena Tollarová
Teď jsem si smutnou zprávu přečetla. Do zpěváckého i hereckého nebe odešla legenda. Mám její písně moc ráda. Paní Hano, odpočívejte v pokoji!
Miluše Hasenohrlová
Paní Hanko, Vaše šansony si pouštím stále.Byla jste mojí nejmilejší zpěvačkou .Vzpomínám na koncert v divadle Kalich,nezapomenutelný zážitek.
Martin Vrba
Tak si paní Hanu Hegerovou připomeneme mou oblíbenou písničkou: „Bože můj já chci zpět“, kde slova přesně vystihují pocity některých migrantů po revoluci, když se vraceli. I těch, kteří se báli, že tu tíhu vůbec neunesou a trápí se raději v cizině dál. https://www.youtube.com/watch?v=6tVcJ8NDxcU
Jana Šenbergerová
Výrazné talenty se neztrácejí, ty se vracejí. Přeji jí, ať se zase jako královna vrátí do lepšího světa, než z jakého teď odešla.
ivana kosťunová
Paní Hana Hegerová měla šarm, krásu, talent - byla nezapomenutelná.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.