Projít si Vatikán
Foto: autorka

Projít si Vatikán

11. 3. 2021

 „Název Vatikán pochází od pahorku Vaticanus Mons, na kterém se nachází, a je odvozen ze starolatinského vates (věštec) a doslova znamená Pahorek věštců.

Odkazuje do dob starověkého Říma, kdy na něm stávala věštírna. Bažinatá část pod pahorkem se nazývala Campus Vaticanus (Vatikánské pole) a obě byly ještě v dobách pozdního císařství vně Aurelianových hradeb. „

Pokud se dostanete do Říma, musíte vidět samozřejmě kromě jiného i Vatikán a v něm všechno, co vidět lze a co stihnete…

A tak jsme poctivě vystáli před lety dlouhou frontu podél vatikánské zdi, abychom spatřili alespoň část vatikánských sbírek, Sixtinskou kapli a další zajímavosti, sešli proslulým vatikánským schodištěm, dali si oběd ve vatikánské jídelně a navštívili poté i Andělský hrad - původně Hadriánovo mauzoleum -  monumentální kruhovou stavbu v Římě, sloužící později jako papežská pevnost spojená tunelem ve hradbách s Vatikánem. Zároveň to byla rezidence a vězení. V současné době v ní sídlí muzeum věnované historii budovy a města Říma.

Kromě toho je tam hrobka 7 římských císařů a shora krásný pohled na světle zelenou Tiberu s mosty a celý Řím.

Vatikán má přes 800 občanů, z nichž většinu tvoří diplomaté (nunciové), kteří žijí v jiných zemích. Zbytek tvoří jednak kardinálové a hodnostáři papežských grémií, jednak úředníci a 101 členů Švýcarské gardy. Dalších asi 2 500 zaměstnanců, kteří  zde pracují, žije v Římě a okolí.

Švýcarská garda dostává povely v němčině. Každý příslušník této gardy pak skládá svou přísahu v mateřském jazyce např. v němčině, italštině, francouzštině.

Vatikán razí vlastní typ euromincí, jejich produkce je však přísně limitována. Díky tomu jsou mince, podobně jako vatikánské známky, vyhledávány sběrateli.

Na Svatopetrském náměstí jsou dokola umístěny v dlažbě podle světových stran kameny se znázorněním, z jakého směru vane jaký vítr – já vyfotila kámen s názvem Sirocco – nad Středozemní moře přináší bouřky a do Evropy studené a vlhké počasí a může mít sílu hurikánu. Mnoho lidí při působení Sirocca může pociťovat  i problémy s dýcháním a prach, který s sebou přináší, může ovlivnit negativně i činnost mechanických zařízení nebo vniknout do bytů.

Co by mne bývalo nejvíc zajímalo jakožto osobu velice zvídavou, by bylo samozřejmě to, co nebylo předmětem výstav, ale to, co zůstává skryto očím veřejnosti pod pevnými zámky.

A co mne nejvíc pobavilo ? Zajímavé křeslo, na kterém se zjišťovalo, zda papež není náhodou žena. A pak mne překvapil stánek s různými pánskými trenkami s malovanými naturalistickými obrázky přímo na nich – stánek stál přímo před Vatikánem na malém náměstíčku, kde začínala fronta dovnitř. Pochopitelně jsem si ho i s trenkami a malůvkami na nich taky vyfotila, ale jaksi se mi k mému vážnému povídání o Vatikánu nehodí, takže fotka není přiložena.  :-))

cestování
Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Divišová
Jano, byly tam uloženy ostatky kardinála Berana a dalších.
Martina Růžičková
Vatikán jsem nenavštívila, takže jsem si se zájmem přečetla váš článek a prohlédla krásné fotky. Díky :-)
Jana Hošková
No Dano, to mi neříkejte, my v žádném podzemí nebyli - tak to tam snad budu muset ještě jednou, když mi to uniklo :-))
Dana Divišová
Co to píšu? Než jsme ovšem prošli podzemí a věže Chrámu sv. Petra...
Dana Divišová
V Římě jsem byla v před 25 lety. Byl to zážitek. Stejně jako Vatikán. Na náměstí jsme dorazli brzy ráno, takže bylo ještětéměř prázdné. Ne sjme ovšem prošli podzemé i věže Chrámi sv. Petra, tak se zaplnilo. Taky si pamatuju dlouhou frontu podél zdi do muzeí, úchvatnou Sixtinskou kapli. Nikdy nezapomenu na pohled od kopule Chrámu sv. Petra na ty malé postavičky návštěvníků Svatopetrského náměstí pod námi. A na ty sochy, které chrám zdobí a pohled na ně z úrovně očí..Jsem moc ráda, že jsem tyto náročné výlety absolvovala ještě mladá. Děkuji za článek a fotky.
Jaroslava Handlová
Při své první návštěvě jsem byla překvapena, kolik velkolepých památek se na tak miniaturním území nachází. Teprve po druhé jsem si to časově lépe rozplánovala a s úctou vzhlížela k dílům nejslavnějších architektů, sochařů i malířů. Děkuji za hezké připomenutí vatikánských zajímavostí.
Zuzana Pivcová
Naše výprava byla na prodlouženém víkendu v Římě, jehož součástí byla i návštěva Vatikánu, velmi krátce po smrti papeže Jana Pavla II. Proto bylo v paláci mnoho návštěvníků a ochranky nás doslova hnaly dopředu, nikdo se nemohl ani na chvilku zastavit, pokleknout, vzdát úctu. Tím se hodně zkrátil čas a pak zbývala víc jak hodina bez programu do návštěvy sbírek.
Jana Hošková
Říkala jsem si, že asi každý neměl to štěstí vidět, jak to vypadá ve Vatikánu, a proto, když jsem hledala něco v mé bohaté sbírce fotek z cest a přišla náhodou na ty odtamtud, jsem se rozhodla Vatikán trochu přiblížit těm, kteří tam nebyli. My jsme Řím a Vatikán navštívili v roce 2007 a měla jsem co dělat, abych tu dlouhou frontu v tom vedru ustála...
Soňa Prachfeldová
Ve Vatikánu jsem nebyla o to raději jsem si přečetla Jano Tvůj tvůj článek, s doprovázenými fotkami.
Jaroslav Kolín
Vatikán jsem navštívil dvakrát a moc se mi líbil. Jediná hrůza byla, když jsme lezli kupolí na vrchol chrámu sv. Petra. Chodba byla poměrně nízká a zakřivená podle kupole, takže jsem se musel podle ní ohýbat a když jsem vylezl, sotva jsem se narovnal. Ale jinak paráda.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA