Po stopách historie, ale i jiné zážitky (7. díl)
FOTO: Jaroslava Handlová

Po stopách historie, ale i jiné zážitky (7. díl)

9. 3. 2021

Možná už jste slyšeli o civilizaci Nuragů, kteří budovali důmyslné stavby. Ty byly nejen obdélníkové, ale i ve tvaru komolého kužele. Bez prohlídky některého z celých komplexů těchto svědků dávné minulosti by nebylo seznamování s historií Sardinie úplné. Proto se v příštích řádcích vydáme aspoň jedno takové sídlo důkladně prozkoumat.
Popojedeme dál a přijdeme na kloub označení „Logudorské kostely“. Pro milovníky přírody jsem vtěsnala do tohoto dílu ještě další dvě navštívené pláže - jednu s obrovskými skupinami žlutých kamenů, druhou s nádhernými bílými květy v písečné duně.
 

Nuragové a nuragy
Nuragové byli lidé, kteří osídlovali Sardinii zhruba od 15. století před n. l. Prý se neví, odkud přišli, ale začali zde budovat stavby, které byly pojmenovány po nich - nuragy. Ty jsou rozesety po celém území. Některé stojí osamoceně na návrších, ale jinde jsme jejich pozůstatky spatřily i u silnice. Jde o stavby vybudované z velkých opracovaných kamenů. Ty byly vršeny bez pojiva a některé měly i jednu nebo více místností nad sebou. Velký význam měl nurag postavený uprostřed. Nesloužil jen jako obydlí pro vůdce kmene, ale i jako místo shromažďování vesničanů. Okolo centrálního nuragu, někdy ve tvaru komolého kužele, stály další kamenné chýše. Význam některých staveb byl dle odborníků též obranný. Ve větším seskupení mohly lépe čelit útokům nepřátel.

Bylo potěšitelné, že nás v rozsáhlém komplexu nuragů jménem SERRA ORRIOS nechaly procházet samotné. Abychom se zorientovaly, obdržely jsme ke vstupence i plánek celého areálu s popisem. Tím jsme nebyly nikterak omezené časem. Po proniknutí do tajů nuragské civilizace, jsme ocenily též stín olivovníků. Okolní příroda byla úžasná, zde byl svět ještě zdravý! Omámené jsme vyšly za bránu a posadily se u stolku s občerstvením.

Chtěla jsem se podívat na mobil, abych zjistila, kolik máme času. Polilo mě horko, mobil nebyl. Předešlé omámení se rázem rozplynulo, jako mlha nad blaty. Nebyl v kapse batohu, ani v kapsách kalhot. Během prohlídky jsem s ním na mnoha místech fotila. Rozpomněla jsem se na vznik poslední fotky. Vyběhla jsem zpátky ke vchodu a paní v pokladně jsem požádala o volný vstup za účelem hledání. Pustila mne dovnitř. Bylo štěstí, že se tam pohybovala jen hrstka lidí. 

Oči jsem „zapíchla“ do země a pátravě hledala, zda někde na cestě neuvidím ležet svého opuštěného kamaráda. Nic!!! Došla jsem až na to poslední místo, kde jsem ho ještě držela v ruce, ale ani tam nikde nebyl. Zkroušeně jsem se vracela okolo paní pokladní. Ta mi sama nabídla, ať napíšu svoje číslo, že ona zkusí na něj zavolat a uvidíme, zda se někdo ozve. Ale taky nic!!! Mezitím už měly stejný nápad i moje spolucestovatelky. Míla vzala svůj přístroj a zadala mé uložené číslo. Někde blízko se prý ozvalo zase tlumené zvonění. Tentokrát už všechny zpozorněly a Hanka popadla můj zvonící batoh, aby zjistila, zda se skutečně ozývá ten hledaný mobil. Já, nic netušíc, jsem se vrátila ke svým kamarádkám a všechny měly úsměv od ucha k uchu. Nechápala jsem, jak se mohou smát, když já byla tak nešťastná. Poté však Hanka zvedla mého miláčka nad hlavu a ukázala, kde ho našla. Tak jsem se rozesmála ještě víc, než všechny tři kamarádky dohromady. Jednoduše byl v jiné vnitřní kapsičce, kam nepatřil. Proč jsem ho tam tehdy dala, bylo pro mě nevysvětlitelnou záhadou. 

Logudorské kostely 
Ten název nám vrtal hlavou. O takovém stavebním slohu jsem v životě neslyšela. Je to vůbec sloh? Nebo, co to znamená? Význam jsme vypátraly až v jednom prospektu. Slovo Logudoro bylo vysvětleno, že označuje zlaté místo. Právě na bývalých nalezištích se kostelům postavených v jejich blízkosti začalo říkat Logudorské. Některé z těchto památných kostelů se vzácně dochovaly dodnes. My jsme si jeden z nich prohlédly důkladně, včetně interiéru za zpoplatněný vstup. Byla to pruhovaná vápencově-čedičová bazilika. Celým názvem Santissima Trinita di Saccargia. Pocházela z roku 1116 a i přes své stáří vypadala velmi zachovale. Zastavily jsme i u dalších podobných, které stály za zastavení (viz. fotky na konci).

Pláž Otiollu 
V pozdním odpoledni jsme si udělaly opět čas na osvěžující koupání v moři. „Objevily“ jsme pláž L´Otiollu blízko přístavu St. Theodor. Uchvátila nás nejen bílým pískem a příjemným koupáním. Pozoruhodná byla tím, že na okraji pláže se nacházela velká písečná duna posetá množstvím nám neznámých bílých květů. Lokalita byla chráněna řetězem, aby nikdo tu krásu nepoškodil. Vstup za ohrazení by znamenal pokutu ve výši 100 – 300 Eur. To nikdo nechtěl riskovat, ani my. Jen jsme se pobavily tím, podle čeho je asi výše pokuty vyměřována, když je na výstražné tabuli rozsah pokuty v Eurech od-do?

V příštím – již 8. dílu -  si užijeme lodní výlety, včetně návštěvy další jeskyně, která není přístupná ze země, nýbrž jen z moře. Nebude chybět ani obdivuhodná pláž pod skalním převisem.

cestování
Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Jarko chválím Tě za poutavé , zajímavé vyprávění, těším se na další.
Jaroslava Handlová
Vlaďko, děkuji za Tvoje „odskočení". Připomněla jsi mi, že se chci také podívat na článek o Skotsku. /// Děkuji i oběma Alenám. Álo T., četla jsem dnes o Tvém špatném zážitku s foťákem - to Ti také nepřeji, vždyť jsi s ním udělala tolik krásných fotek! /// Martino, také jsme byly nadšeny kostely i nuragy. Dělá mi radost poznávat na vlastní oči něco neobvyklého. A na Sardinii je toho k vidění opravdu hodně./// Majko, dík taky Tobě /// Pane Zelenko, děkuji. Pochvala od spisovatele obzvláště potěší. Ta myšlenka o ovlivnění Nuragů tím zemětřesením se nabízí. Já jsem se spokojila s vysvětlením, že se neví odkud Nuragové na Sardinii přišli. Vy možná při získávání materiálů pro svoji knihu o starověku najdete něco více. Mě by to taky zajímalo.
Jaroslava Handlová
Děkuji Vám za všechny příspěvky. /// O mobilech by se dalo asi dlouze psát - myslím, že by se našel málokdo, jenž by neměl žádný zážitek s mobilem. /// Paní Heleno, já děkuji Vám za zajímavé doplnění. /// Naďo, hezká otázka. Ale neboj, já spíše často taky nestíhám :-) /// Ivano, těší mě, že jsi udělala výjimku. Snad nebudeš zklamaná. /// Dano, Tvoje vyhledání mi hodně pomohlo. To Pancratium mě zavedlo k dalšímu pátrání, tak bych to jen opravila na Pankratium Maritim. Místo Líru slovanského bych se přikláněla k Líru pomořskému. Protože jen ten kvete až v září, kdy jsme tam my byly. Ale bez Tvého odhalení bych marně tápala. Díky.
Jan Zelenka
Ta stará civilizace by mne zajímala. Píši o starověku knihu. Značná část středního a východního Středomoří byla bohužel velmi negativně ovlivněna obrovským zemětřesením, okolo r. 1200 př. n. l. které zcela zničilo vyspělou mykénskou civilizaci. Třeba ovlivnilo i civilizaci Nuragů, kterou neznám. Máte velice zajímavé vyprávění.
Marie Seitlová
Krásný další díl tvého putování, pěkné fotky.
Martina Růžičková
Další, moc pěkný díl vašeho cestopisu! Mám moc ráda románskou architekturu, takže jsem si užila fotky nádherných kostelů. Nuragy jsou úžasné. Neznala jsem je, takže děkuji za poučení.
Alena Tollarová
Mám ráda Tvoje cestovatelské vyprávění, okořeněné osobními zážitky. Ten s mobilem Ti fakt nepřeji.
Alena Vávrová
Jarko, dík za zajímavé pokračování cestopisu doplněné bezva fotkami.
Vladislava Dejmková
Už jsem se těšila na další putování. Z cesty po Skotsku jsem si s vámi děvčaty ráda odskočila i na Sardinii. Opravdu jste ji prozkoumali systematicky a musíte mít hodně zážitků.
Dana Puchalská
Jarko,děkuju za další skvělý díl Tvého cestopisu. Pobavila a poučila jsem se u něj a taky jsem vyhledala název oné květiny,na kterou ses ptala . Je to Pancratium -český název- Lír slovanský a spadá do čeledi amarylkovitých.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 49. týden

Staré české filmy a pohádky se minulý týden líbily, a tak v nich ještě budeme pokračovat i v tomto týdnu.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

20%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%