Doma vyrobená rouška či šátek nestačí, vláda nařídila nosit respirátory. Pro některé seniory to může být problém
Ilustrační foto: pixabay.com

Doma vyrobená rouška či šátek nestačí, vláda nařídila nosit respirátory. Pro některé seniory to může být problém

22. 2. 2021

V obchodech, městské hromadné dopravě včetně zastávek a čekáren, ve zdravotnických zařízeních, ale i v autech, pokud nejde o rodinné příslušníky. To jsou místa, kde si budou muset lidé od čtvrtka 25. února zakrývat nos a ústa respirátory nebo nanorouškami.

Běžné roušky - chirurgické či látkové - už jako ochrana podle vlády v této fázi epidemie nestačí. Vláda rozhodla, že nařízení o nošení respirátorů bude platit od půlnoci ze středu na čtvrtek 25. února. Od 1. března pak budou respirátory či adekvátní ochrana (dvě chirurgické roušky) povinná všude - ve vnitřních prostorech staveb a na všech ostatních veřejně přístupných místech, kde dochází k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry.

„Je potřeba udělat maximum pro to, aby se zamezilo šíření nákazy COVID-19. Každý z nás může nošením adekvátních pomůcek na ochranu dýchacích cest přispět v boji proti epidemii. Z tohoto důvodu Ministerstvo zdravotnictví vydává opatření, které stanovuje nošení respirátorů třídy FFP2 bez výdechového ventilu, případně tzv. nano-roušek nebo dvou jednorázových chirurgických roušek, a to v místech, ve kterých dochází k vysoké kumulaci lidí. Podstatné přitom je, jakou mají tyto ochranné pomůcky filtrační účinnost. Podomácky vyrobené ochranné prostředky už nebudou nadále povoleny," vysvětlil po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Respirátory nebo roušky s nanovláknem nařizuje vláda proto, že podle odborníků poskytují proti koronaviru vyšší ochranu, než roušky látkové či chirurgické. Respirátory FFP2 odfiltrují více než 90 % aerosolových částic, kterými se koronavirus může přenášet. Pro to, aby respirátor fungoval správně, tedy poskytoval opravdovou ochranu, musí dobře těsnit. A to je pro některé seniory problém.

"Vůbec mě netěší to, že by mohly být povinné respirátory. Syn mi je už pořádil asi před měsícem, já jsem ale dosud respirátor dobrovolně nenosila, protože se mi v něm velmi špatně dýchá," říká třiasedmdesátiletá Věra Fabiánková z Prahy. Radost z rozhodnutí vlády nemá ani další seniorka Ivana Jančíková z Ostravy. "Respirátory jsou pro mě drahé, roušky jsem si sama ušila, pokud ale budou respirátory povinné, nebudu moci si je často kupovat. Budu muset dlouhou dobu nosit jeden, což nevím, zda je dobré. Roušku jsem si mohla vyprat," zlobí se paní Jančíková.

Jako problém to vidí i lékař Lukáš Pollert. "Roušky a vlastně i respirátory byly vždy vyráběny na jedno použití. Obávám se, že budou nyní někteří lidé nosit respirátor třeba i několik týdnů, třeba pro to, že budou pro ně drahé, tak to pak asi ta pravá ochrana není," uvedl Lukáš Pollert pro Českou televizi.

Podle vlády však lidé, kteří si nebudou moci dovolit kupovat respirátory, anebo je neseženou, protože mohou být v jejich lékárně vyprodány, budou moci nosit místo jedné chirurgické roušky dvě roušky najednou.

Celé vládní usnesení, kde se dozvíte, odkdy a kde nosit respirátory čikde a jak dlouho bude ještě možné nosit roušky, najdete v dokumentu pod článkem.

koronavirus zdraví
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5.2 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Pane Zábranský, určitě je nás víc, ale ne každý dokáže odolávat slovním výpadům těch, co koronamanipulaci podlehli, tak raději mlčí. 10.1.2020, v té době ještě nikdo nešílel, jsem doprovázela manžela na plicní, měl hrozný kašel. Krom CHOPN má leukémii a je kardiak po několika zákrocích. V čekárně vedle nás seděl soused, mladší než manžel a do ordinace šel před námi. U paní doktorky byl třičtvrtě hodiny. Ještě se omlouval všem čekajícím, jak je zdržel. Vůbec nekašlal, ani nejevil žádné známky onemocnění. Byl v domácím léčení a 1.2.2020 v kruhu svých nejbližších zemřel. Umím si živě představit, kdyby se toto stalo v dnešní době, jaké sousto by to bylo pro média a senzace pro sousedy, kteří by měli o čem povídat. Ale chápu, že ne každý dokáže být tak silný, aby dokázal mediální masáži a katastrofickým scénářům odolat.
Dana Divišová
Pane Zábranský, žijete mezi lidma nebo na samotě? Zemřel mi s covidem soused, 52 let a vzdálený příbuzný 69 let. Oba tu mohli být ještě léta. Náš kamarád 68 let byl v umělém spánku, na ECMU, pak na operaci plic a pak na rehabilitaci, vrátil se nám za tři měsíce, spolužačka má ještě po půl roce problémy s plícemi, že nevyjde najednou schody ze sklepa a 43 letá známá je po covidovém zápalu , kdy ji manžel musel i do koupelny nosit, protože měla dva týdny 40 horečky. Taky bych raději zavírala oči, ale nejde to.
Milan Sova
Pane Zábranský nevidím lítat viry, ale viděl jsem umírat lidi ;-) Lidi, kteří nemohli nic ovlivnit, protože ta návštěva v DD nepřišla za nima.
Ján Zábranský
Paní Divišová, to fakt vidíte lítat viry kolem nás..........Paní Caklová, zdá se že jsme v íčku jedni z mála, co nepodlehli koronamanipulaci. Těším se na koloběžku......s pozdravem.
Dana Divišová
Koupila jsem pro začátek na eshopu 10 respirátorů za 122 Kč. Chodíme s manželem střídavě nakupovat, tu hodinku v obchodě to s respirátorem vydržím. V přírodě budu chodit stejně bez respirátoru, pouze ve městě se budu chránit. Těším se na očkování, protože bydlím s mladými a vnuky v jednom domě a viry bohužel létají všude kolem nás. Doufám, že se mi do očkování vyhnou. Mám ještě moc plánů a nechci dopadnout špatně jako někteří moji známí.
Jitka Caklová
Podle mých vlastních zkušeností má pan Zábranský naprostou pravdu. Tělo, když něco potřebuje, tak si řekne. Když mu člověk umí naslouchat, má vyhráno. Od začátku tohoto uměle vyvolaného blázince jsem v klidu. Žádná vládní nařízení mě v ničem neomezila, takže nemám důvod je porušovat. Od začátku jsem si vystačila s jednou rouškou, no tak si teď vezmu dvě, no a co. Žádný boj nevnímám a myslím, že ani zeměkoule se kvůli tomu určitě nepřestane točit.
Zdenka Soukupová
Je to dost nerovný boj a je to smutné. Přesto doufám, že vyhrajeme. Hlavně aby to bylo dřív, než se všichni zblázníme.
Margita Melegova
Rousky po vyprani a uschnuti jsem dala do uzaviratelneho sacku, zakapala Tea Tree olejem, sacek jsem uzavrela a to stejne budu delat i s respiratorem, staci dve kapky a zadne nakladani do lihu.
Soňa Prachfeldová
Vydržme lidi, je to i o kšeftu, prodávali v Kaufu 10 ks FFP2 za 100,- , v lékárně jsem koupila 1 za 42. Beru pouze kde je to nařízeno , jinak jsem venku volná jak ten pták. Dojímají mě malé děti. Až se rozjede očkovanost, ten kdo chce, bude mít lepší pocit bezpečí. Není to sranda i u nás jsou nemocné i mladší ročníky a musely do nemocnic. Nikdo neví. Buďme ohleduplní.
Irena Mertová
A ty látkové roušky se tedy nebudou nosit už vůbec nikde?

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.