V Česku pracuje téměř půl milionu lidí nad 60 let. Jejich problém? Mladí ambiciózní šéfové, kteří jim jdou po krku
Je mladá, ambiciózní šéfová. V týmu chce mít jen mladší lidi. Ilustrační foto: ingimage.com

V Česku pracuje téměř půl milionu lidí nad 60 let. Jejich problém? Mladí ambiciózní šéfové, kteří jim jdou po krku

20. 2. 2021

Je o desítky let mladší. Ambiciózní, rychlý, používá divná slova. Z jeho chování máme pocit, že nás nebere, že jsme mu spíše na obtíž. Tak popisuje mnoho lidí vyššího věku situaci, kdy do jejich pracovního života vstoupil nový, mladý šéf.

V České republice nyní podle údajů Českého statistického úřadu v posledních letech pracuje v pozici zaměstnanců přibližně čtyři sta šedesát tisíc lidí, kterým je nad šedesát let. Rok od roku jich přibývá. Vzhledem ke stárnutí populace je jasné, že jich ještě přibývat bude, protože mnoho lidí se dožívá vyššího věku v dobré kondici, pracovat chtějí a jsou toho schopni. Zároveň z těchto údajů vyplývá zcela pochopitelný jev. Mnoho těchto zaměstnanců vyššího věku se dostává do pozice, kdy mají šéfy mladší, než jsou oni sami. A často z toho vznikají problematické situace.

Mladá šéfová jde po krku nejstarším zaměstnancům

„Dělám na personálním oddělení téměř čtyřicet let. Nastupovala jsem, když se v práci ještě  kádrovalo podle toho, jestli měl člověk rodiče ve straně. Zažila jsem začátek devadesátých let, když se najednou začala používat nová cizí slova, kterým nikdo nerozuměl a z nás se stali HR manažeři. Prošla jsem desítkami školení, které byly naprosto k ničemu. Naučila jsem se pracovat s moderní technikou, naučila jsem se perfektně anglicky, vždy jsem se snažila dělat svou práci poctivě, na sto procent. Přesto si moje nová, mladá šéfová myslí, že jsem k ničemu,“ vypráví dvaašedesátiletá Helena, zaměstnankyně jedné velké korporátní firmy se sídlem v Praze.

V jejím personálním oddělení je nejstarší a vždy si pochvalovala, že má kolem sebe příjemný kolektiv skládající se z žen různého věku. „Jenže před rokem se moje idylka, ve které jsem hodlala setrvat do penze, ba možná déle, zhroutila. Naší šéfkou se stala devětadvacetiletá dívka, která přijela z Velké Británie. Je Češka, ale v jejím řeči je rozhodně více anglických výrazů než těch českých. Mluví tak rychle, že jí není rozumět. Při poradě mluví k nám, přitom píše zprávy na mobilu a vyřizuje maily na notebooku a nepřetržitě upíjí kafe z plastového kelímku. S tím kelímkem zběsile běhá po chodbách, takže se děsíme, koho poleje. Nejhorší ale je, že nám starším dává najevo, že jejímu tempu nestačíme, protože si představuje, že v sobotu v noci  budeme reagovat na to, co dala na Facebook,“ tvrdí Helena. Donedávna jí nová šéfová připadala trochu k smíchu – což tedy není pro vztah mezi nadřízeným a podřízený ideální – ale nyní začala být zoufalá. Dozvěděla se, že její vedoucí naléhá na nadřízeného, aby z oddělení propustil Helenu a další dvě ženy. „Jaká to náhoda, že všechny jsme nejstarší. Řekla, že záměrně odmítáme zapadnout do kolektivu. Zajímavé, když to vezmeme z pohledu, že jsem v této firmě zapadlá téměř čtyřicet let. Já vím, naštvalo ji, že jsem odmítla jet na akci s názvem teambuilding, kde jsme měli o víkendu slézat jakousi opičí dráhu,“ líčí Helena své trable v práci. Nejvyšší nadřízený se jí zastal, řekl na poradě, že teambuilding není povinný a rozhodně nemíní dámy ve věku nad padesát let nutit, aby se houpaly na lanech. „On je sympatický čtyřicátník, který už cítí, že jednou bude v mé pozici, ale ta mladá má zřejmě dojem, že patřím do starého železa,“ uzavírá Helena.

O svém trápení se zmínila známým a žasla, kolik lidí vyššího věku prožívá v práci problémy s mladými šéfy. Ovšem personalisté o tom vědí své. Agentura Adecco Group zveřejnila zprávu, z níž vyplývá, že se lidé v seniorském věku velmi často setkávají s předsudky svých zaměstnavatelů a nadřízených, kteří si myslí, že mladší uchazeči o práci jsou pilnější a jejich pracovní nasazení je vyšší. „Jenže tak to není. Některé firmy postupně zjišťují, že výhody jim mohou přinést právě starší zaměstnanci. Vedle dlouholetých zkušeností a znalostí je pro ně typická vyšší míra loajality, spolehlivosti a zodpovědnosti,“ uvedl ředitel Adecco pro Českou a Slovenskou republiku Ondřej Wysoglad.

Iva Homerová: Lidé by v príci neměli být posuzováni podle toho, kolik je jim let

Podobný názor prezentuje i gerontoložka Iva Holmerová, která říká: „Vždy, když slyším, že lidé kolem padesátky či výše mají problémy se zaměstnáním, že někomu připadají staří a nevýkonní, mám pocit, že jsme se zbláznili. Lidé, kteří nejsou v důchodu a chtějí pracovat, by vůbec neměli být posuzováni podle toho, kolik jim je let. Existují výzkumy, které prokázaly, že mezi staršími a mladšími není v práci rivalita, protože mladí aspirují na něco jiného. Mladí mají kromě práce logicky spoustu dalších zájmů. Ale starší lidé jsou velmi často ochotni věnovat práci více času, je to pro ně do značné míry životní náplň, cítí za ni zodpovědnost.“

„Převzal jsem vedení v menší rodinné firmě, ve které pracovala většina mužů ve věku kolem šedesátky. Byla to taková partička držící při sobě a při každém mém návrhu na změnu mi dávali najevo, že oni nesouhlasí, že oni nejlépe vědí, jak na to,“ vypráví jednatřicetiletý manažer. „Časem to bylo neúnosné, tak jsem se rozhodl ty strejce na jejich pozicích trochu proházet a do jejich kolektivu jsem vmísil mladé lidi. A hned se ukázalo, jaký kdo je. Dva uraženě požádali o odchod do předčasného důchodu, jeden zůstal a tváří se dodnes uraženě. Ostatní pánové, ale jakoby ožili. S mladými spolupracují, předávají jim své cenné zkušenosti, začali si připadat, že ještě mají firmě co dát. Nedám dopustit na kolektivy sestavené z lidí různého věku, ale jsem přesvědčen, že starší zaměstnanci to mladým šéfům umějí pořádně znepříjemnit,“ popisuje svou zkušenost.

Jedná se v podstatě o jednu z nejtěžších životních situací. Člověk je léta na jednom místě, dělá svou práci dobře, poctivě, vybudoval si své zvyky, které mu vyhovují. A najednou přijde někdo, kdo si představuje, že by měl pracovat jinak, vnucuje mu své požadavky. Pokud je ten šéf navíc výrazně mladší, jen velmi silné osobnosti se nad touto situací dokáží zamyslet a vzít si z ní to dobré. Většina lidí přirozeně zareaguje ve smyslu: co mi to tady ten nezkušený mladíček radí?

Pokud se však podaří neshody a nedůvěru překonat, je to ku prospěchu oběma stranám. Starší lidé získají nové podněty, nápady, pocit, že jsou v práci stále ještě platní, žádaní. Mladí šéfové získají zkušené podřízené a pokud jsou chytří, nedávají jim najevo, že jsou podřízení, ale považují je spíše za parťáky, od kterých se mohou něco naučit. Taková idyla však je, bohužel, zatím spíše výjimečná.

důchodci práce
Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Andrea Andrea
Věra Halátová: Listina práv a svobod funguje možna jako opora nebo obrana ve státním sektoru, nikoli v soukromém.V tom s Vami kazdy zamete a můžete se bránit jak chcete...Inspektorát práce je bezzuby a kdo ma na to, zaplatit si pravniho zastupce a jít do sporu se zahranicni firmou, jeníž vedeni třeba ani nehovoří česky?Trend zaměstnavat mlade a ambiciozni /ja mam tedy spíš zkušenost s mužskymi pseudomanažery/ bohuzel u nas v ČR setrvává a je to špatně.Starši a zkušenejsi mohou mladym předat klid, nadhled a prave zkušenost a předevšim i lidskost.V soukromych firmách u nas bohuzel NAPROSTO CHYBÍ VEDENÍ JAKO TAKOVÉ.TEDY I MENTÁLNÍ. RÁDOBY ŠÉFOVÉ SI NAPLNÍ KAPSY A TÁHNOU JINAM, NEBOŤ ZA 200TIS MESICNE SE JIM VYPLATÍ HARCOVAT JAKO KOLOTOČAŘ X KM DENNE.ŘADOVÉMU ZAMĚSTNANCI NIKOLIV.A TO JE PROBLÉM.SLABÁ OPORA V ODBORECH, SLABÁ OPORA VE VEDENÍ, KTERE VE VETSINE PRIPADECH ANI VÉST NEUMÍ...PTŽE O TO NESTOJÍ, CHCE VYDĚLAT A S LIDMI MANIPULOVAT.
Milan Šmid
Hodně mladých nemá žádné zkušenosti s praxe !§Oni umí jen snižovat stavy a pak jdou podniky do hajan !!!!A těch už byli u nás asi tisíce ????Mělo by to být jak za komunistu nebo jak je to v Japonsku !!Po škole by měli být tři roky praxe aby si vysokoškoláci ověřili co práce obnáší a jak je náročná !!Dnes to funguje tak že hodně nadnárodních firem si najme mladé vedoucí kterým dají procenta ze zisku !!!Ti vedoucí jim jsou schopni zvednou normy na trojnásobek jaké jsou normy v jejich továrnách v Itálii, Německu atd ..Pak jdou za 10 let pracovnici na operace s karpály, operace páteře v částečném důchodů atd.
Vladimír Rozhon
A když to nevyjde,tak je dost času na žalobu na neplatnou výpověď, na mobbing, či sexuální obtěžování :D
Krejcar Stanislav
Každý máme jinou zkušenost. Nepřekvapuje , když herci a umělci ještě pracují v sedmdesáti a více letech. Neberu jim to. Do devadesátého roku minulého století jsem pracoval jako zaměstnanec. Po devadesátém jako OSVČ, jak přišel rok odchodu do důchodu, myslel jsem si, že živnost převezmou potomci. Vzdělání a zkušenost měli a mají. Odmítli, a jdou si svojí cestou. Ještě pár let jsem tedy pokračoval v důchodu, po dohodě s babičkou jsem živnost prodal a užíváme si důchodu. Nemáme čas zahálet, babička s vnoučaty a já s výpomocemi většinou za děkuji. Na vesnici to jinak nebylo a není. Život i ve stáří je krásným i v českém prostředí. Nikdy jsme nebyli vysloveně bohatí, ale k životu to stačilo. Rodiče a ..... nás vedla k šetrnosti a myslení na dobu "potom" a to se nám vyplatilo. Přežili jsme novotného,přežili jsme husáka , havla i zemana . Pokud nám bude zdraví sloužit bude zde do smrti.
Magda Škodová
Vztahy, jaké jsou popsané v příspěvku, jsem zažila, do důchodu jsem odešla po asi roce práce "navíc". Po mně nastoupila dívka, která měla ve 32 letech oficiálně odpracovaných 11 měsíců a s názorem, že starým blbcům není třeba věnovat pozornost, oni se rádi uklidí sami. Podle toho se k lidem chovala, byla opravdu "velmi oblíbená" a když šéfovi po čtyřech měsících práce oznámila, že je těhotná, tak si všichni oddechli. A nakonec byla i ta stará blbka dobrá... Teď je zpět, lehce zkrotla, ale ti starci jí pořád leží v žaludku.
Věra Halátová
Už více jak 20 let není nárok na pobírání starobního důchodu, čili dosažení důchodového věku, důvodem k výpovědi. Takže nevěřím té paní, která píše, že nejstarší museli ze dne na den odejít. Nakonec Listina základních práv a svobod a následně Ústava České republiky obsahují - třeba to nebudu správně formulovat - zákaz diskriminace podle věku, pohlaví, náboženského vyznání, sexuální orientace, barvy pleti. Věřím tomu, že někde v nějaké firmě běhá nějaká ztřeštěná mladá žena a leze těm starším na nervy. Já osobně jsem se s nějakým ponižováním kvůli věku nesetkala ve svém zaměstnání. Zaměstnána jsem byla do svých 67 let. A nikoliv jako vrátná nebo uklízečka. V pracovní smlouvě jsem měla ekonomický manažer. Dala jsem výpověď, protože už mne přestalo bavit neustále sledovat nové zákony, vyhlášky, nařízení vlády, nařízení Evropské unie, atd.
Luděk Matouš
Šel jsem o rok dříve ,protože mezilidský vztahy se během let tak zhoršily ,že lepší jít dřív a nepřekážet ,.Nevadí kdo co umí,ale jak podlejzá,nediskutuje ,nic po nadřízenym nechce protože on chce mít klid.Ovšem oni taky zestárnou a budou koukat jaký to je být navíc.Paradox je že když byly dovolený tak scháněly kdo na prázdniny pujde na brigádu ani náhodou ničit si léto za to jednání.
Alena Švancarová
Z.SOUKUPOVÁ...mám podobnou zkušenost..chtěla jsem,bez nároku na důchod,ještě nějaký čas pracovat.Přišel nový ředitel a všichni,kdo měli nárok na důchod,ze dne na den museli zkončit.Žádné můžete pracovat na procenta.Jsi starý zabíráš místo....
Eva Kopecká
Do důchodu jdu za rok. Nemám pocit, že bych v našem pracovním kolektivu nějak trpěla za to, že jsem nejstarší. Ono není důležité, kolik komu je, ale jaký je. Mé kolegyně vědí, že půjdu načas a přesluhovat nebudu. Nevozí se po mně, že jsem stará a já jim zas nedávám najevo, že mám patent na rozum. A že mne řeknou, chtěla bych pracovat s tebou a ne s tou svou stejně mladou, beru jako poctu. Protože kolikrát se stane, že spolu dva stejně staří spolupracovníci prostě nevyjdou. Každý chce mít navrch. Zato stará a mladá dají do kupy nadhled a zkušenost, elán a nové nápady, a funguje to líp, než si obě umělý představit.....
Jitka Caklová
No, abych napsala pravdu, tak do důchodu jsem odešla hned po té, co jsem si své odpracovala v době produktivního věku. Věděla jsem, že práv mnoho nemám a pracovní povinnosti, například jako brusička skleněných perlí, kde záleželo na osobní šikovnosti, jsem plnila na 120%. Takže na žádného šéfa, či šéfovou, ať staršího, stejně starého/mladého, či mladšího věku, jsem si opravdu neměla proč stěžovat. Výhodou v důchodu, který si užívám sedmnáctým rokem, je, mít děti, které umí se vším všudy stát na vlastních nohou a do práce tudíž nemusím.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

20%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%