Fotoreportáž: Zima 2021, ta mikulovická
FOTO: Elena Valeriánová

Fotoreportáž: Zima 2021, ta mikulovická

20. 2. 2021

Mikulovice jsou obec ležící na hranici s Polskem mezi Jeseníkem a Zlatými Horami. V současnosti zde žije asi 2500 obyvatel. První písemná zmínka o obci je z roku 1263. Patřily do majetku vratislavských biskupů.

V obci se nachází farní kostel sv. Mikuláše, obecní úřad, základní a mateřská škola, obecní knihovna a železniční hraniční nádraží. Obec sousedí s polskými Glucholazemi. Obcí protéká řeka Bělá, která se na polském území vlévá do Nysy.

Pamatuji zimy, kdy bývalo sněhu, že bychom ho mohli pytlovat na horší časy. A pak se to změnilo. Zimy byly na sníh hubené, pomalu již od února jsme se mohli vyhřívat na sluníčku a chodit v tričku a okopávat záhonky na svých zahrádkách.

Letošní zima nás všechny překvapila. I přes avizované oteplování celé planety napadl na Jesenicku sníh a to dokonce dvakrát po sobě a na dlouhou souvislou dobu. Přišel mráz a všude jinde taky kalamita. Mám ráda zimu, kdy napadne bělostný jiskřivý prašan, mráz štípe do tváří a na kopci skotačí děti. Teda, pokud je rodiče nevyvezou někam dál, kde je sníh bělostnější, mráz štiplavější a peněženky hubenější.

Letošní zima nás všechny, až na nějaké ty celebrity, schovala pěkně v domácích kotlinách. Omezila pohyb lidí na bezprostřední okolí svého bydliště. Já vím, že někteří – ti, co se jim nemůže nic stát – vyrazili dál a výš.

Já zůstala doma a stokrát prošla ten můj malý fotografický revír a lovila záběry, které vám chci ukázat. Protože lesy bezpečně ukrývaly srnčí zvěř a i šelmy lišky se v blízkosti lidských obydlí ukazují převážně v noci, zbyli mi ptačí opeřenci.

Na řece volavky popelavé, v bučině stohlavá hejna pěnkav jíkavců, křičící sojky, cvrlikající červenky a sýkory, hašteřiví zvonci. Objevili se i dlouhoocasí mlynaříci a odněkud se vrátili kosi a drozdi kvíčaly, ale také skvostný ledňáček říční. Když zamrzlo Otmuchovské a Nyské jezero, přiletěli na řeku Bělou kormoráni. A začalo plenění pstruhového rybářského revíru.

Věděli jste, že taková vznešená volavka popelavá a nebo zelenooký kormorán velký dokáže na jedno polknutí spolknout rybu, která může mít i přes třicet centimetrů? To si ledňáček dovolit nemůže, kam by ji taky dal, že? Ale v rychlosti a úspěšnosti lovu se velkým lovcům stoprocentně vyrovná. Jedno však mají společné, kořist polykají hlavou napřed.

Věděli jste například, že sýkora koňadra je vlastně ptačí predátor a kanibal? Ojediněle jsou známy případy kanibalismu a zabití i požírání jiných druhů pěvců.  Takový lejsek černohlavý by mohl vyprávět. V Maďarsku byla sýkora koňadra pozorována při zabíjení a požírání spících netopýrů hvízdavých. Na její obranu však musím říct, že toto provozovala jen při nedostatku jiné potravy. A nezůstala v tom sama, připojila se k ní i sýkora modřinka. No jo, příklady táhnou.

Věděli jste, že samečkové zvonků zelených začínají své milostné písně zpívat již v zimních měsících?

Ptačí říše je bohatá nejen na množství druhů ptáků, ale také na jejich barvy, hlasy a způsoby. V dlouhou a krutou zimu mnoho ptáků zahyne hladem, a tak mám opravdu radost ze všech těch krmítek, která vídám na svých toulkách. Keře a stromy jsou již většinou holé, bobule snězené, a to i ty, jež zůstávají v mírných zimách nepovšimnuté až do jara.

Pokud chcete, pojďte se podívat na zimu přes objektiv mého fotoaparátu. I když si myslím, že ta letošní zima ještě má něco za lubem a na jaro si budeme muset ještě počkat.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 31 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Hašková
Díky za překrásné fotky. V životě jsem tolik druhů ptáků neviděla - no jo, jsem městské dítě.
Jana Kollinová
Také žasnu. Je za tím trpělivost fotografky a příležitost, která je jí nabídnuta při toulkách přírodou.
Eliška Murasová
Eleno, žasnu. Umíš nejen zachytit, ale i určit a popsat. To je nad mé síly, děkuji, moc jsem se potěšila.
Naděžda Špásová
Vidíš, že to jde a jako vždy, to nemá chybu. :-)
Irena Mertová
Hezká ptačí přehlídka :-). Krásné fotky.
Zuzana Pivcová
Je to zase projev Tvého přátelství s přírodou. Moc hezké a také článek obsahuje řadu zajímavých informací. Díky.
Anna Potůčková
Eleno, tvé ptačí fotky mám moc ráda. Jsi zkrátka vynikající lovec beze zbraně!!! Navíc se člověk z Tvého článku dověděl i nějaké informace z ptačí říše.
Libuše Heulerová
Elen, Tebe Ti ptáčci a ptáci musí milovat, některé jsem ještě u nás ani nezahledla, natož abych je stihla vyfotit... Krásné přiblížení Tvoji vesničky a okolí....Díky!!!
Daniela Řeřichová
Děkuji, Eleno, fotografováno s láskou. Obdivuji Vaše nádherné fotografické obrazy, cit pro detail a kompozici. Ráda si vždy projdu kraj Vašeho srdce.
Alena Tollarová
Mikulovická zima je prostě nádherná a když ji někdo dokáže takhle zprostředkovaně předložit i nám, čtenářům, nemá to chybu! Už mi Tvoje foto lovy chyběly. Na druhou stranu chápu, že to chce čas a mnoho kroků, než se podaří takovou galerii dát dohromady. Některé ptáčky znám, jiné jsem u nás léta neviděla, a že se snažím :) Pobavilo mě kofolové krmítko.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 3. týden

Uplynulý víkend probíhal projekt "Ptačí hdinka", kdy se lidé mohli zapojit do sčítání ptactva u krmítek. Možná jste se také zapojili a pak bude pro vás kvíz tohoto týdne, který je na téma "Ptáci v Česku", jistě jednoduchý.