Vláda zakázala praktickým lékařům očkovat v ordinacích. Je to nesmysl, reagují praktici na vyjádření premiéra
Ilustrační foto: ingimage.com

Vláda zakázala praktickým lékařům očkovat v ordinacích. Je to nesmysl, reagují praktici na vyjádření premiéra

2. 2. 2021

Praktičtí lékaři se ohrazují proti vyjádření premiéra Andreje Babiše, který dnes řekl, že s očkováním proti covid-19 v ordinacích praktiků se zatím nepočítá. Prioritní skupiny se mají naočkovat v očkovacích centrech.

Na svých sociálních sítích to jako první uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich. Sdružení praktických lékařů (SPL) považuje rozhodnutí premiéra za naprostý nesmysl.

„Právě pro starší generaci, která je prioritní skupinou, je očkování v přátelském a známém prostředí jednodušší a bezpečnější. Praktický lékař je pro lidi nejpřístupnější, je v lokalitě, kde přirozeně bydlí a má jejich důvěru. Tisíce našich především starších pacientů vysloveně žádá, aby se mohli naočkovat u nás. Je naprosto nelogické, abychom je posílali do očkovacích center, což je pro mnoho z nich nepřekonatelně obtížné,“ říká předseda SPL MUDr. Petr Šonka. „Jsme připraveni naplno začít očkovat ve svých ordinacích v okamžiku, kdy dostaneme k dispozici vakcíny. Umíme naočkovat minimálně 50 000 osob denně, tedy 1 000 000 lidí měsíčně. V posledních týdnech jsme udělali maximum pro to, abychom nabídli pomocnou ruku u pacientů 80+ vakcínou Pfizer v našich ordinacích. Vedla nás k tomu snaha pomoci s urychleným očkováním našich seniorů.“

Podle MUDr. Šonky praktici už dokázali, že jsou schopni překonat skladovací, distribuční a logistické potíže spojené s vakcínou i za cenu jejich nadstandardního nasazení. „Předvedli jsme, že to umíme. Tam, kde osvícené vedení krajů tento způsob očkování umožnilo, se ukázalo, že tato cesta je efektivní. Příkladem je Praha 7, kde jsme bleskově naočkovali přes 1 100 seniorů. Naopak v Moravskoslezském kraji na poslední chvíli zastavil kraj akci zorganizovanou v jediném víkendu. Při ní bylo během týdne 200 lékařů připraveno očkovat 5 800 pacientů, pozvaných do ordinace. Po tomto incidentu se vedení krajů dohodlo a zastavilo již probíhající či připravené projekty očkování vakcínou Pfizer v ordinacích praktických lékařů – konkrétně v Ústeckém, Jihomoravském, Plzeňském kraji a v Praze.“

Jedním z důvodů je podle předsedy SPL objektivní nedostatek vakcín. Očkování ale některá vedení krajů zastavilo i tam, kde si praktici vakcíny pro své pacienty rezervovali. Jako důvod kraje uvádějí neschopnost zajistit řádné distribuční podmínky do ordinací praktiků. „Z prohlášení pana premiéra to vypadá tak, že se nyní nedostaneme ani k vakcíně AstraZeneca, která byla od začátku plánována k použití v ordinacích praktiků a je to tak uvedeno ve strategii očkování. Nyní se zdá, že i tyto vakcíny skončí v očkovacích centrech. Je zjevné, že některé kraje jednoznačně preferují cestu zřizování očkovacích center, ať už krajských nebo soukromých. Zájmy pacientů, kteří si přejí nechat se očkovat u svého lékaře, se v tom poněkud ztrácí,“ připomíná MUDr. Šonka. Podle něj v tom hraje roli politika i ekonomika, centrům hradí zdravotní pojišťovny kromě výkonů očkování i provozní paušál ve výši 412 tisíc korun denně.

Praktici nabídli síť více než 5000 ordinací s kapacitou profesionálů, kteří umí očkovat a jsou schopni si vakcinaci sami zorganizovat. Nabídka nebyla přijata. „Ve většině krajů jsme místo toho vyzýváni abychom nastoupili jako námezdní síla do očkovacích center. Ta jsou teprve zřizována, nemají kapacitu vlastního personálu. Ale budou mít vakcíny. Lékaře a sestřičky tam zřejmě naženou a nakonec i pacienty, kterým nezbyde nic jiného než se složitě registrovat do centrálního systému a složitě za očkováním cestovat. Dělat nadháněče pacientů do těchto center je další role, kterou by politici praktikům rádi přisoudili,“ dodává MUDr. Šonka. Rolí praktického lékaře je podle SPL být ve své ordinaci a na blízku pacientům. Pomáhat jim co nejblíže jejich domovům, v prostředí, které znají a mají k němu důvěru. Množství vakcín, které do ČR v nejbližších několika měsících dorazí, přitom praktici umí naočkovat, aniž by to omezilo chod jejich ordinací.

koronavirus očkování zdraví
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Jsem znechucená z takového rozhodnutí vlády. Kdo jiný, než obvoďák, zná nejlépe stav svého pacienta a lidé nad 80 by to měli opravdu zjednodušené a s důvěrou by do své ordinace šli.
Jana Šenbergerová
To, co předvádí naše vláda, je do nebe volající ignorování rozumu. A dobře nám tak. Asi ho také nemáme dost, když takové lidi pořád dokola volíme. Rozhodně nehodlám cestovat do žádného centra, když mám schopného lékaře na dosah.
Věra Ježková
Honzo, děkuji za informaci, ač mě nepotěšila. Očkování u praktických lékařů bych považovala za velmi dobré řešení. Lidé to k nim mají jistě blíž než do nějakých center a také se jich tam sejde mnohem míň.
Marie 00000
Nic se neděje náhodou, vše má svůj účel - zjevný, nebo skrytý, ale účel to má.
Helena Jelínková
A tak zmatek pokračuje dál. Jsem zvědava, jak to vše dopadne.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA