Jsem pozitivní, no a co? Případů, kdy lidé nerespektují karanténu, je hodně
Ilustrační foto: ingimage.com

Jsem pozitivní, no a co? Případů, kdy lidé nerespektují karanténu, je hodně

26. 1. 2021

Chodí mezi lidi, i když vědí, že jsou nakažení covidem. Je jim jedno, že kvůli nim někdo může onemocnět i umřít. Takových lidí je mnoho, jenže se o nich dozvídáme spíše výjimečně.

Ženě zavolali z práce, že musí na test, protože kolega, se kterým jela na služební cestu v autě, má covid. Ukázalo se, že i ona je pozitivní. Zůstala doma v karanténě. Její manžel k tomu řekl: „Já na test nešel, nic mi není, jsem zdravý. Manželka taky nemá žádné potíže, kdo ví, jestli je vůbec nemocná. Nebudu přece sedět doma. Navíc přece nebudu přivádět do potíží své známé a kolegy, se kterými jsem se setkal. To jim mám říkat, ať jdou na testy? Co kdyby jim nařídili sedět doma? Kvůli mě a mé ženě přijdou o výdělky? Ne, já nikoho do potíží přivádět nebudu.“

Ukázka sobectví nebo jen obyčejné hlouposti? Nejspíš jde o obojí. Někomu takové chování může připadat naprosto neuvěřitelné, jenže takto nyní uvažuje řada lidí. Pokud jsou prokazatelně pozitivní nebo byl na covid pozitivně otestován někdo s kým měli blízký kontakt a oni přesto dál chodí mezi lidi, dopouštějí se trestného činu šíření nakažlivé nemoci. Vědí to, přesto to dělají. Jeden z důvodů je, že postihy za tento zločin nejsou zatím nijak výrazné.

Nejznámější je případ dvaatřicetileté ženy z Novojičínska, která věděla, že má covid a že musí být doma v karanténě. Přesto jela taxíkem, pobyla v nákupním centru, dokonce jela do nemocnice vyzvednout svou mámu. Hrozil jí osmiletý trest a jako jedna z mála se kvůli tomu ocitla před soudem. Přitom si nevzala ani roušku. Při hlavním líčení u novojičínského okresního soudu vzlykala a říkala: „Nechtěla jsem nikomu ublížit.“ Soud jí udělil podmínky na tři roky s odkladem na čtyři roky. „Informace, které poskytla krajská hygienická stanice, byly rozsáhlé a mohlo dojít k tomu, že obžalované nebyly zcela jasné,“ uvedla ve vysvětlení rozsudku soudkyně Ivana Šostáková.

Jedním ze zdokumentovaných  případů je ten, kdy se muž nedodržel karanténu, přestože měl pozitivní test na covid, a šel do práce. „Z nedbalosti zvýšil nebezpečí rozšíření nakažlivé nemoci a takový čin spáchal v době nouzového stavu,“ uvedl Petr Malý, mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství, které do konce roku 2020 evidovalo v souvislosti s pandemií koronaviru devatenáct lidí obžalovaných z trestného činu šíření nakažlivé choroby a patnáct dalších lidí, kteří jsou stíhání za tento čin z nedbalosti.

Ohrožují rodinné příslušníky

Mnoho případů se však vůbec k úřadům, natož ke státním zástupcům nedostane. Vědí o nich jen úzké skupiny lidí, rodiny. „Je mi nepříjemné udávat vlastní příbuzné, ale hodně jsme se v rodině pohádali kvůli tomu, že bratranec o Vánocích přijel na chatu, kde byla moje pětasedmdesátiletá máma a její sestra. Obě dvě poté onemocněly covidem. Teta měla lehký průběh, ovšem maminka měla čtyřicetistupňové horečky a velké potíže s dýcháním. Nakonec skončila v nemocnici. Nechápali jsme, kde se mohly nakazit. Nechodily do obchodu, na chatě byly samy dva týdny, my je tam zásobili a když jsem jim věci vezl, měl jsem negativní test, na který často chodím, protože pracuju v sociálních službách,“ vypráví padesátiletý Petr. Nevěřil tomu, co slyší, když se později dozvěděl, že mámu i tetu navštívil bratranec, přestože dotyčný věděl, že se v práci setkal s člověkem, který byl pozitivně testován. Zaměstnavatel ho vyzval, aby šel na testy, protože minimálně hodinu seděl v místnosti s člověkem, u kterého se covid potvrdil.

„Pak se přiznal, že nešel na testy. Nevěřil jsem tomu. Nechápal jsem, jestli je tak pitomý nebo bezohledný. Argumentoval tím, že neměl žádné příznaky, že mu bylo dobře, že nemohl vědět, že je nemocný. Jen proto, že byl líný zajít si na test, nakazil svou mámu, moji mámu a ta kvůli tomu skončila v nemocnici. Dodnes se z toho nevyhrabala, je slabá, má pořád potíže. Nemůžu se s ním ani vidět, bojím se, že bych se neudržel,“ říká Petr.

Podobné případy se už odehrály v řadě rodin a začaly se projevovat právě v uplynulých týdnech, kdy se projevovaly následky vánočního a silvestrovského navštěvování se. „O Silvestru u nás normálně zaklepali sousedé a chtěli se družit jako jiné roky. Nevěděli jsme, co si počít. Nechtěli jsme být za nezdvořáky, kteří je nepozvou, ani jsme nechtěli působit jako vystrašení hypochondři, kteří se uzavírají před světem. Nakonec manžel řekl, že mi není dobře, tak se jich zbavil,“ říká třiašedesátiletá Irena, která žije v Beskydech. V polovině ledna zjistila, že žena ze sousedství prodělává těžkou formu covidu. Ukázalo se, že ji nakazil soused, ten, který se k Ireně snažil na Silvestra dostat. „Když jsem to počítala, už tehdy musel být pozitivní. A pak jsme zjistili, že pozitivní byl v té době ji jeho syn, se kterým bydlí v jednom domě, takže musel vědět, že je asi také nakažený. Nechápu takovou lehkomyslnost. Nebo spíše bezohlednost,“ podotýká.

Úřady ani police nic nenadělají, postihy jsou mírné

Jenže v těchto případech nepomohou ani úřady ani policie, protože se o nich nedozví.

 „V první řadě se spoléhá na osobní zodpovědnost každého, protože dodržením karantény nechráníme jen sebe, ale především své blízké, své okolí a v důsledku celou společnost,“ uvedl Kryštof Berka z tiskového odboru Ministerstva zdravotnictví.

U určitých typů lidí se však pojmy jako zodpovědnost či opatrnost míjejí účinkem. Jsou typy lidí, na které platí především odstrašující tresty, jenže ty dosud za šíření covidu v Česku udělovány nejsou.

V některých zemích je situace jiná. Světovými médii proběhla zpráva o tom, že úřady na Tchaj-wanu daly pokutu v přepočtu přes sedmdesát šest tisíc korun muži za to, že porušil karanténu jen na osm sekund. Událo se to tak, že byl v karanténě v hotelu a na pár sekund vyšel na chodbu, s tím, že chtěl navštívit kolegu na jiném pokoji. Ihned si ho všimla ostraha, která sledovala kamery a zasáhla. Přestože tvrdil, že je ve špatném psychickém stavu, že šlo o zkratovou reakci, dostal pokutu.

Na lehkomyslnost a neukázněnost doplatili v některých zemích i lidé, kteří sice nebyli pozitivně testováni, ale nedodržovali koronavirová pravidla. Jedním z nich je příslušník španělské královské rodiny, který si vyjel z Madridu do Córdoby a tam se zúčastnil večírku s dalšími asi dvaceti lidmi. Prasklo to a šlechtic dostal pokutu v přepočtu ve výši přes čtvrt milionu korun.

V Česku se zatím udělují pokuty výrazně nižší. Z policejních svodek se dají vyčíst případy, které končí spíše smířlivě nebo inkasováním malé částky, většinou se jedná o pokuty ve výši několika stokorun za případy, kdy lidé neměli nasazené roušky. Takže mnozí mají pocit, že jim vlastně nic moc nehrozí ani v případech, kdy si nezajdou na testy nebo dál chodí mezi lidi, přestože vědí, že jsou nakažení. „Však já se na ten test chystal v dalších dnech,“ argumentoval například muž z výše zmíněného případu, který nakazil svou mámu i svou tetu.

koronavirus zdraví
Hodnocení:
(4.7 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Milan Sova
Vladimír Mikuša: pokud by to bylo jak říkáte, tak v té chvíli "Vyjímečný stav" jako zákonné opatření postrádá smysl ;-) Pokud vám vyjímečný stav bude schvalovat PS, tak co na tom chcete žalovat? :-)
Milan Sova
Vladimír Mikuša: co třeba "nouzový stav"? ;-)
Eva Plšková
Paní Skopanová, příspěvek Tomáše Vodičky byl tak sprostý a agresívní (týkal se vymření důchodců), že obě dámy (paní Stoklasová a Kuželková) byly ve své reakci ještě dosti umírněné a vaše napomenutí si nezaslouží. Příspěvek Tomáše Vodičky byl zřejmě redakcí odstraněn a tak nyní ta debata trochu nedává smysl.
Eva Stoklasová
Milan Milan - nejspíše ho pro tu sprostotu odstranili ...
Vladimír Mrázek
Opět velice dobrý a pravdivý článek od paní Hofmanové. Hloupost a sobeckost některých spoluobčanů není nic nového. Chybí tvrdý postih, stejně jako při jízdě na červenou.
Milan Sova
Květoslav Polách: vaše řešení je sice hezký, ale po vyzkoušení v praxi se ukázalo jako nefunkčí ;-) Co myslíte, že asi tak v tý Itálii vloni v lednu a únoru dělali :-) Vladimír Mikuša: výzkum a vývoj je dneska přeci jen o něco dál a pořád se posouvá ;-) Tak že to co se ještě třeba v říjnu nevědělo se dneska už ví, ikdyž je to pořád málo ;-)
Ladislav Osvald
Sorry jako, ale jistý Babiš odmítl po kontaktu s nakaženou pražskou hygieničkou jít do karantény, a republiková hygienička jej k tomu snad ani nenutila, protože se "v té zasedačce větralo"... :-(
Věra Lišková
Květoslave je to složitější, nechat vir projít populací znamená velké rozšíření viru, protože lidé již dostali covid po 3 měsících podruhé. Věřte, že vlády ví co dělají a nemusíte celému světu radit jednoduchá řešení, nejsou. Nehledě na to, že dát prostor viru, znamená riskovat vznik jeho dalších mutací a to by nemuselo dopadnout dobře.
Květoslav Polách
Dokud si všichni lidé neuvědomí, že veškeré restrikce jsou absolutně k ničemu bude tento hon na čarodějnice pokračovat do nekonečna. Pokud vir neprojde celou populácí, nebo nebude účiný lék (nemluvím o pofiderní vakcíně) nemají žádná tvrdá opatření význam. Pokud vlády chtějí něco vydávat tak ať to jsou pouze doporučení s apelem na osobní zodpovědnost každého z nás. Nařízení vydávaná nyní, vedou pouze k obrovským škodám jak ekonomickým, tak psychickým. A to nemluvím o zanedbání zdravotní péče při jiných, vážnějších onemocněních. A potom by paní Hofmanová nemusela psát takové slátaniny.
Olga Škopánová
Paní Kuželová, myslím, že byste se měla mírnit ve výrazech ať je příspěvek jakýkoliv.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?