Chochloma
Úvodní foto: autorka

Chochloma

24. 1. 2021

Někteří z vás jistě vědí, co chochloma (čti chachloma) je. Protože se mi moc líbí, rozhodla jsem se vám ji blíže představit.

Chochloma nebo chochlomská malba (Хохлома, Хохломская роспись) je tradiční ruské umělecké řemeslo. Vzniklo v 17. stol. v osadě Chochloma nedaleko Nižního Novgorodu.

Spočívá ve zdobení dřevěného nádobí barevnými ornamenty. Ze dřeva vyřezané předměty se pokryjí směsí jemného jílu a lněného oleje, pomalují olejovými barvami smíchanými s práškovým cínem, nalakují a zapečou při teplotě okolo 150 °C. Na povrchu výrobku vznikne pevná trvanlivá vrstva, která napodobuje kov a je odolná vůči vlhkosti. Charakteristickými barvami chochlomy jsou černá, červená a zlatá, tradičně se používají rostlinné motivy (květy, bobule).

Jednoduché vzory, navzájem se proplétající a vytvářející jasný obrázek, představují neopakovatelný ruský styl, měnící matrjošku, krabičku, vázu, dózičku, lžíci, nádobí i nábytek v umělecká díla.

Poté, co jsme přijeli v roce 1976 na měsíční studijní pobyt do Sovětského svazu, stalo se toto krásné dřevěné nádobí předmětem našeho zájmu a všichni jsme si nějaké koupili pro potěšení. Líbily se nám tvary, vzory i to, jak je krásně lehké a příjemné do ruky. Uchovávali jsme je pečlivě zabalené, aby se ani trošku nepoškrábalo. Jaké bylo naše překvapení a zděšení, když jsme viděli, jak na koleji v Leningradu z chochlomových misek naše domorodé kolegyně jedí teplou polévku, samozřejmě také příslušnou lžící. Já jsem si později doma připila z chochlomových kalíšků s několika přáteli červeným vínem.

 

Zdroje a foto:

1-4: https://cs.wikipedia.org/wiki/Chochloma

5-7: https://xoxloma-magazin.ru/

8-12: https://ru.wikipedia.org/wiki/Хохлома

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Potůčková
Pamatuji si, když jsem si dopisovala v mládí s ruskou dívkou z města Perm, že jsme si vyměnovaly i balíčky. A v jednom takovém jsem dostala dřevěné a tímto způsobem pomalované lžíce. Určitě je mám někde schované, budu muset při stěhování je najít v některé z mnoha krabic, kde mám schované nepotřebné ale památeční věci. Díky Věrko za připomenutí a za článek.
Naděžda Špásová
Věrko, taky se mi to líbí, je to jedna z mála věcí, která je na Rusku hezká. :-)
Jana Šenbergerová
Díky, Věro. Mám doma takto vyrobenou lžíci, ale netušila jsem, jakou technikou je vyrobena. Krásné ukázky.
ivana kosťunová
I když tenhle typ nádobí znám, a moc se mi líbí, nevěděla jsem, že je to chochloma. Člověk stále poznává něco nového.
Jan Zelenka
Díky, Věrko, za pěkný článek. Zdá se, že ruská kultura a jejich lidové tradice jsou v dnešní době pro média tabu. Lepší je ukazovat demonstrace. Podobné výrobky, které tu prezentuješ, znám jen z pražské prodejny a tam si nejsem jist, zda to byly originály.
Irena Mertová
To je moc zajímavé. Znám - kdysi z výlohy prodejny ruského zboží Čajka , ale jak se barevné předměty vyrábějí, jsem nevěděla...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.