Zemřel český šlechtic z hraběcího rodu Sternbergů
Hrabě Zdeněk Sternberg. FOTO: Zdenek Radosta

Zemřel český šlechtic z hraběcího rodu Sternbergů

21. 1. 2021

Podmračený, zimní 19. leden 2021. Byl to den, jako každý jiný, jen k nebeským výšinám odešel v klidu ten, jehož život by vydal na obsáhlý román. Hrabě Zdeněk Sternberg.

Pozemský svět opustil v nedožitých 98 letech, kdy do posledního dne dlel na svém hradě Český Šternberk.
Jeho životní pouť započala 15 srpna 1923. Narodil se jako druhé dítě Jířího, hraběte Sternberga a jeho ženy Kunhuty hraběnky Mensdorff-Pouilly. Po školních letech, kdy na hrad docházel domácí učitel, začal studovat na gymnásiu, které za války ukončil maturitou. Po  znovuotevření vysokých škol  vystudoval PF UK Praha, ale pro svůj třídní původ nebyl připuštěn k promoci.

Po roce 1948 pomohl několika svým přátelům a hlavně svým bratrům při útěku na Západ.

Ani jemu se nevyhnuly nucené práce, které po dobu pěti let vykonával v Karvinských dolech a dva roky pak u PT praporů. Od roku 1956 pak byl zaměstnán v Karlínském divadle, kde pracoval jako kulisák a spolu s rodinou bydlel v Praze.
Zůstal ve vlasti spolu se svým otcem až do roku 1968, kdy i on emigroval s rodinou nejdříve do Vestfálska za bratry a později přesídlil do Rakouska. Jeho otec zde zůstal až do své smrti . Vykonával práci kastelána a současně i provázel na hradě. Zdeněk se pak v rakouském potravinářském koncernu vypracoval až na zástupce ředitele.

V roce 1989, po sametové revoluci, se vrátil zpět do vlasti, kde roku 1992 plně zrestituoval svůj hrad Český Šternberk, spolu s přilehlými lesy a pozemky nejen v Českém Šternberku. Svůj hrad až do své smrti udržoval a zveleboval. Hrad se pod jeho vedením stal vyhledávanou historickou památkou, kde probíhaly komentované prohlídky a další kulturní akce. Na hradě po zbytek života bydlel se svou manželkou Alžbětou, s níž má syna Filipa, který je advokátem ve Vídni.

Zcela právem ho dne 28. října 2005 prezident republiky vyznamenal medailí Za zásluhy II. stupně.

Děkuji, pane hrabě, že jste se vrátil zpět domů a zanechal jste nejen v prostorách hradu, ale i v malebném údolí Sázavy svůj otisk. V srdcích mnoha lidí budete žít dál, jako poslední hrabě, který ustál svůj nelehký život, nezlomen se vrátil, abyste po mnoha letech práce na svém hradu, spočinul v rodné hroudě.

Zkrátka, s vírou a touhou po domově a rodné hroudě se dá odhodlaně bojovat s nepřízní osudu, čehož jste Vy byl zářným příkladem.

 

Již mnoho let je hrad Český Šternberk a Posázaví mojí srdeční záležitostí, a proto jsem se rozhodla, že dnešní vzpomínkový článek věnuji šlechtici, který paradoxně čelil nacistům i komunistům a který celý život věřil, že se vrátí do své vlasti a do svého milovaného hradu Český Šternberk.

Hrabě Zdeněk Sternberg byl pochován v rodinné hrobce v obci Stupně.

Budiž Vám země lehká, odpočívejte v pokoji....

Použití zdrojů: Wikipedie, webové stránky hradu Český Šternberk se souhlasem kastelánky hradu Zuzany Míkové, za což ji touto cestou děkuji.

 

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Nováková
Děkuji všem, kteří třeba jen shlédnutím článku bez komentářů tak uctili památku hraběte Z. Sternberga, který si na tituly nepotrpěl, hrad a s ním spojené majetky řádně spravoval. Nezatrpknul, byl rád, že se vše vrátilo jeho rodině a že může spočinou v rodné hroudě.
Zdenka Jírová
Byli šlechtici rodem a byli šlechtici duchem. Pyšnit se titulem a nic jiného pro společnost nedělat, moc šlechetné není. Zato se cení šlechtici ducha, kteří i bez titulů prosadili své myšlenky k prospěchu národa. A když se spojily obě vlastnosti, tak to bylo výborné. K takovým se určitě mohl řadit pan hrabě Zdeněk ze Šternberka.
Marta Badalcová
Je to až s podivem že tito lidé mají v sobě více vlastenectví i když zde mnoho let nežili,než mnozí z nás,byly jim sebrány zámky a vráceny ruiny,ekonomická sebevražda jak řekl jeden šlechtic,přesto vše dali do pořádku a nejsou zatrpklí.
Miroslav Heyduk
Zrušení šlechtických titulů patřilo mezi první právní normy Československa Praha - Přestože je stále možné se setkat s tím, že je někdo označován za šlechtice a oslovován jako kníže nebo hrabě, používání šlechtických titulů bylo oficiálně zrušeno už dávno. Šlechtické tituly a řády zrušil právě 10. prosince 1918 zákon č. 61/1918. Zákon, který vešel v platnost 18. prosince 1918, přijalo tehdejší revoluční Národní shromáždění mezi prvními právními normami nového státu. Zákonodárci budovali nové Československo na demokratických základech a zvolili formu republiky, v níž budou jakékoli šlechtické výsady nepřípustné.
Soňa Prachfeldová
Moc pěkně napsáno o šlechtici nejen s tituly , ale měl bohatě také srdce a ducha.
Marie Seitlová
Pěkná vzpomínka, také jsem koukala na opakování Modrá krev.
Josef Borecký
Též děkuji za napsání tohoto článku, byl to opravdový rytíř. Děda mi vyprávěl o šlechtitích, kteří sedávali v parlamentu a nepobírali za to plat byla to čestná funkce kdysi ... Pana Šternberka bych si tam uměl představit
Alena Vávrová
Také jsem se včera na reprízu seriálu Modrá krev - Sternbergové se zájmem podívala. RIP.
Růžena Kuželková
I tací s titulem byli prospěšní Česku,nedá se to říci o každém.Bohužel.
Jana Šenbergerová
Měli jsme to štěstí, že jsme ho v roce 2017 zahlédli při návštěvě hradu Český Šternberk. V té době probíhaly na hradě velké opravy. Je to krásný hrad a tento hradní pán tam bude chybět.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA