Alice aneb Opustíš-li mne...
Ilustrační foto: pixabay.com

Alice aneb Opustíš-li mne...

22. 1. 2021

Jsou bývalí žáci, kteří vzpomínají na své někdejší učitele, a jsou naopak i učitelé, kterým utkví v paměti někdo z žáků. Někteří fenomenální učitelé si pamatují i po letech celé třídy. To ale rozhodně není můj případ.

Můj příběh vzpomínky
Hodnocení:
(4.8 b. / 48 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Don Pepe
Článek jako by vypadl ze stránek Rudého Práva ze 70.let.Také by se hodil do hlásné trouby KSČM Haló novin. Ono Dykovské Opustíš -li mne si přivlastnili komunisté a používali ke kritice emigrace , zvláště se jim líbilo když tam někdo neupěl nebo se mu tam příliš nedařilo. O těch co odešli ani slovo. Byli vymazáni, jejich knihy šli do stoupy, gramofonové desky staženy a filmy zakázány. Někteří museli utíkat před šibenicí. Autorce bych doporučil si dostudovat v jaké souvislosti Viktor Dyk ono zneužívané sousloví použil. O emigraci to nebylo. I protektorátní ministr Emanuel Moravec ho používal při kritice zrádné emigrace. Článek také obsahuje nepravdu, která komunistickou minulost lakuje do růžova. V tehdejší době si nikdo nemohl koupit byt. Byty státní nebo družstevní. Dalo se v rámci šedé ekonomiky za tzv. odstupné koupit právo platit nájem s tím , že po čase se nájemní smlouva převede.
Věra Ježková
Zuzko, díky za dojemný příběh. Maminka kdysi o emigraci taky uvažovala, se svým přítelem a se mnou. Jsem moc ráda, že k ní nedošlo.
Olga Škopánová
Alice měla velké štěstí, že se němčinu naučila přirozeným způsobem a nemusela se jí šprtat jako mnoho jiných. Měla by svým rodičům poděkovat.
Soňa Prachfeldová
Hezký příběh o tom, kde se kdo zrodí, tam se take hodí. Snad dívenka zůstala, snad odešla, kdo ví. Můj strýc žil v Brémách a pořád chtěl, abych u něho žila třeba i s maminkou,byl bezdětný. Maminka tu měla staré rodiče, které by neopustila a mě také ne. Tak jsem zůstala ve své zemi a nikdy jsem netoužila žít někde jinde . Dnešní mladí lidé jsou už jiní, ti jdou za budoucností, za lepším, někdy bez ohledu na vše ostatní. Myslím, že dříve byl ten vztah k naší zemi, k vlastenectví , daleko silnější, bohužel pro nás , pro zemi.
Marie Ženatová
Milá Zuzanko, moc děkuji za dojímavý příběh. Já sama jsem po srpnu 1968 měla celkem veliké problémy i v zaměstnání /i když jsem nebyla v žádné politické straně/ - ale hodně jsem psala před tím do novin... Velmi jsem tehdy uvažovala o emigraci - měla jsem celkem slušnou němčinu, ale manžel nechtěl - děti jsme ještě tehdy neměli... Ale nakonec jsem moc ráda, že naše děti mohly vyrůstat a prožít svoje dětství a mládí v naší krásné zemi *
Dana Puchalská
Zuzano, napíšu asi to,co už mnozí přede mnou. Nádherné a dojemné vyprávění. Moje dvě spolužačky taky emigrovaly a vím, že jim trvalo hodně dlouho než si zvykly. S jednou si dopisuji, teď už přes @.
Hana Řezáčová
Mám spolužačku ze ZŠ, která s mladším bratrem a rodiči emigrovala do USA v r.1968, to jí bylo 15. Po padesáti letech se odhodlala a přijela navštívit bývalý domov ... Narychlo se svolávali spolužáci, abychom se zase všichni sešli. Vzpomínala, jak to bylo pro ni těžké, měla tady kamarádky, těšila se na gymnázium a nejtěžší pro ni bylo tady nechat babičku a dědečka, se kterými bydleli ... Dědeček prý zanedlouho zemřel, podle spolužačky - steskem ... Z jejího vyprávění, i po padesáti letech, byla znát jakási hořkost, ukřivdění, říkala - nikdo se mne neptal ...
Jana Šenbergerová
I když původem nejsem Češka, jinde bych žít nechtěla. Jsem ráda, že jsem se narodila právě tady. Osudy lidí bývají často velmi pohnuté. Tvůj příběh je toho důkazem. Jsem přesvědčena o tom, že zažíváme jen to, co zažít potřebujeme. Kdybych měla žít jinde, narodila bych se tam. Díky za zajímavý příběh.
Dana Divišová
Zuzko, je to silný dojemný příběh. Nikdy bych neopustila tuto zemi a ve své době za normalizace ani své rodiče. Neumím si přestavit odstřihnout se od rodiny. Moje kořeny jsou tady a zde zůstanou. Za jakoukoliv cenu. Nejsem kočovník, který dovede žít kdekoliv. Ráda cestuju, ale ráda se i vracím. Domů.
Hana Polednová
Krásný příběh Zuzko, moc bych Ti přála setkání s Alicí. Kdo ví.......

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 16. týden

Asi nebudete překvapeni, když tématem vědomostního kvízu tohoto týdne budou "Velikonoční zvyky a tradice."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co vás nejvíce "nabíjí"?

Výlet do jarní přírody

21%

Setkání s přáteli

20%

Kontakt s rodinou

20%

Knihy

20%

Vitamíny

19%