Bezdětní lidé, kteří mají kvalitní přátele, na tom ve stáří bývají lépe, než lidé s rodinami, ale bez přátel
Ilustrační foto: ingimage.com

Bezdětní lidé, kteří mají kvalitní přátele, na tom ve stáří bývají lépe, než lidé s rodinami, ale bez přátel

18. 1. 2021

 Současná společnost funguje tak, že rodinné vazby nejsou pevné jako dříve. Mnohdy jsou lidé s dětmi a vnoučaty osamělejší než ti, kteří žijí sami.

Přátelé jsou ve vyšším věku důležitější než děti. To je závěr, ke kterému došli australští vědci poté, co dlouhodobě sledovali patnáct set osob  starších sedmdesáti let. V pravidelných intervalech si s nimi povídali a monitorovali jejich kontakty s přáteli a blízkými i vzdálenými příbuznými. Jsou přesvědčeni, že mnohem důležitější, než občasný kontakt s dětmi a vnoučaty, je mít dobré, věrné kamarády. Závěr studie zní: Lidé, kteří udržovali silné přátelské kontakty, měli v posledních deseti letech o čtvrtinu nižší úmrtnost než ti, kteří žili bez přátel, i když byli v kontaktu s rodinou.

„Potvrdilo se, že přátelství výrazně ovlivňuje psychické zdraví. V lepší kondici byli lidé vyššího věku, kteří si často povídali s kamarády, než ti, které jednou za čas navštívily děti a vnoučata,“ uvedla vedoucí vědeckého týmu Lynne Gilesová.

Psychologové považují za důležité to, že přátele si člověk musí aktivně vyhledat a pak kontakt s nimi udržovat. Musí na něm takzvaně pracovat. Je to něco, co podporuje aktivitu, dává smysl k nové činnosti, k hovoru, nutí to lidi argumentovat, přemýšlet. Naopak návštěva rodiny u staršího člověka často vypadá tak, že příbuzní se zastaví jednou týdně na kafe, hovor vázne, vnoučata křičí a na smysluplné povídání často ani nedojde.

Typickým příkladem je osmdesátiletá Helena, bývalá učitelka. „Mám hodného syna, hodnou snachu, hodného vnuka. Často volají, ptají se, jestli něco nepotřebuju. Když ano, ochotně pomohou. Ale naše setkání jsou vždy taková rychlá, vidím na nich, že mají hodně práce. Nechci říct, že návštěvy u mě berou jako povinnost, to ne. Spíše jako samozřejmost. Ale že by nám to všem poskytovalo nějakou energii do života, to ne. Ovšem mám dva přátele. Dlouholetou kamarádku, se kterou nás spojuje zájem o kulturu. Jsme schopny i dvě hodiny rozebírat film, knížku, divadlo. Moc dobře se mi s ní povídá. Mám i dlouholetého kamaráda, vdovce, bývalého kolegu z práce. Donedávna jsme spolu jezdili na výlety s klubem turistů. Teď už nám to zdraví nedovoluje, přesto mě často vytáhne do parku. Stojí pod oknem a volá na mě: haló, může Helča ven? Směju se tomu já, smějou se tomu sousedé. Ale vždy mě donutí vyjít, projít se. Jsou to skvělí kamarádi a můj život je díky nim bohatší. Musím se snažit, abych je nezklamala, abych jim stačila. A když je ouvej, vzájemně se podporujeme. Víme toho o sobě hodně, držíme pospolu,“ vypráví.

Přátelství, které vydrželo do seniorského věku nebo v něm vzniklo, bývá vzácné a důležité. Už v něm tolik nejde o legraci a zábavu, ale často o to, že se lidé podporují v těžkých situacích. Vědí o svých nemocech, o životních prohrách, ztrátách, trápení. A protože zpravidla ve vyšším věku už každý něco dobrého i nedobrého prožil, lidé si rozumějí, chápou se.

„Hovor s mou přítelkyní je prostě jiný než hovor s mou dcerou. Dcera má v poslední době pocit, že jsem malé dítě, neustále mě  poučuje, peskuje, říká mi co mám a co nemám dělat. Myslí to dobře, ale já v sedmdesáti opravdu nezačnu jíst mrkev a brokolici, abych se dožila stovky někde ve starobinci. S kamarádkou si vždycky otevřeme lahvinku vína, dáme si něco nezdravého a shodujeme se, že v našem věku už si nechceme nic odpírat. A máme klid a čas na dlouhé hovory o podstatných věcech, zatímco dcera vždy jen přiběhne, vydá pokyny, spustí kritiku a zase běží pryč,“ říká šestasedmdesátiletá Irena.

I v případech, kdy jde o soudržnou, fungující rodinu, platí, že mladší členové se často nedovedou vžít do potřeb a pocitů svých starých rodičů a prarodičů. A je to přirozené. Pocitem osamělosti tak často trpí i lidé, kteří rodiny mají, ale cítí, že si s nimi nemohou o všem promluvit, že na ně děti a vnoučata nemají čas nebo bydlí daleko od nich. „Mnozí lidé se sice snaží starým rodičům pomáhat a být s nimi v kontaktu, ale měli by mít na  paměti, že návštěva při nedělní odpolední kávě může přinést jiný obrázek, než kdyby s rodiči byli celé dny, zůstali u nich přes noc, viděli, jak se pohybují po domě, jak zvládají péči o sebe i domácnost,“ uvedla Kateřina Bohatá, vedoucí Linky seniorů.

Výsledkem bývá, že blízcí kamarádi mnohdy o sobě ve stáří vědí víc, než o nich vědí jejich příbuzní.

Stáří je období, kdy se více než jindy projeví, jestli je člověk schopen navazovat a udržovat kvalitní přátelství. Kdo má kamarády, je na tom výrazně lépe. Mnohdy lépe než ten, kdo nemá přátele, ale má početnou rodinu.

přátelství stárnutí zdraví
Hodnocení:
(4.5 b. / 27 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martin Vrba
Paní Ježková 19.1.2021 09:58 Jo – jen jste paní Ježková potvrdila, co tak pěkně napsala Věra: "každá liška chválí svůj ocas". Tedy platí, že i každá Ježková chválí své bodliny.:)
Věra Ježková
Děti nemám a nikdy jsem toho nelitovala. Několika dobrých přátel si velmi vážím. Zejména v těchto dnech oceňuji jejich podporu.
Martin Vrba
Věra Halátová 18.1.2021 22:20 Skvěle vystiženo, mohu si vedle Vás stoupnout s papundeklovou cedulí, že zastávám naprosto stejný názor? :)
Antonín Nebuželský
Možná záleží na tom jaký je ten který člověk. Co si připravil v předchozím životě. Za sebe řeknu, kamaráda na chození, zatím každodenní. Dcera přijde podle potřeby. Je to v pohodě, řekl bych. Jiní lidé to asi budu mít podle toho, jací jsou.
Věra Halátová
Je diskutabilní, kdo je na tom lépe. Jde vždy o subjektivní pocit. Jinak mne napadá to přísloví, že "každá liška chválí svůj ocas", a k těm radám do života - text z muzikálu Starci na chmelu: A bylo by dost pošetilé, pro život hledat jízdní řád. Já osobně si nemyslím, že pár - vy říkáte přátel, já tvrdím známých - by mi nahradilo mou rodinu.
Jana Hošková
Dobré je mít oboje samozřejmě, na druhou stranu ovšem bohužel v životě člověk kolikrát nemá všechno, co by chtěl...
Elena Valeriánová
Taky se mně článek nelíbí. Myslím si, že je poněkud zavádějící. Šťastný člověk jenž má fungující rodinu a dobré přátele. Jedni s druhými se přece nevylučují. Mám děti a jsem za to osudu vděčná. Teď jsme už ve věku, kdy se hlásí různé neduhy. Jsme s manželem aktivnější než naší dlouholetí přátelé. Bohužel, nemoc si nevybírá a tak třeba na výlety do přírody chodíme sami a společnost bychom uvítali. Souhlasím s Monikou.
Martin Vrba
Monika Pokorná18.1.2021 12:26 Paní Moniko, máte 100procentní pravdu, ale článek má být útěchou pro bezdětné a tak už byla asi zadána a dotována studie, aby byl takový závěr měla. Tak jsem to pochopil já. Vy si musíte počkat na studie, kterou si zadají společnosti „Rodina“, nebo „Matka a dítě“. Mne udělalo šťastným, že se to nestočilo od přátelství k těm moderním manželstvím (víte jaká myslím), mě už stačí málo ke štěstí. :)
Martin Vrba
Napsal jsem dlouhé pojednání o přátelství a pak jsem to uložil do šuplíku a řeknu jen jen pár vět. Přátelství buď je nebo není a nedá se ani cílevědomě vyhledávat. Bože chraň mne před takovým pátračem! Většinou nám totiž spadne z nebe třeba i v té nejméně očekávané situaci. Dokonce, když jsme úplně na dně. Přátelství je na tom mnohem lépe než manželství, protože k jeho uzavření a ukončení není potřeba žádných formalit! A snad proto je přátelství často i trvalejší, než manželství, na žádné okovy (prstýnky) si nepotrpí. A ta nejlepší manželství na stáří povýší o patro výše – promění se v přátelství.
jitka schildhabelová
p.Hofmanová,článek je opravdu pěkně napsaný a hlavně-zaručeně pravdivý.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?