Slovensko má návod, jak se ochránit před lživými zprávami o covidu. Platí i pro Česko
Ilustrační foto: pixabay.com

Slovensko má návod, jak se ochránit před lživými zprávami o covidu. Platí i pro Česko

19. 10. 2020

Slovenské ministerstvo zdravotnictví sepsalo návod, jak se chovat na sociálních sítích a rozpoznat, které informace o covidu jsou pravdivé a které ne. Jsou platné obecně, tedy i pro Českou republiku.

Takzvaný hoax označuje podvodnou a lživou zprávu či mystifikaci. Člověk se s ní může setkat v internetovém prostředí v podstatě kdekoliv - nejčastěji na sociálních sítích nebo prostřednictvím hromadně šířených emailů. A rozpoznat ji na první pohled nebývá někdy jednoduché. "Lidé, kteří se nakazí virálními hoaxy o Covidě-19, mají větší pravděpodobnost, že budou neopatrní a nakazí se i samotným virem - nebo sami nakazí někoho jiného," píše se v komentáři slovenského ministerstva zdravotnictví s tím, že cílem bylo pomoci lidem se zorientovat ve spleti nesmyslů a polopravd.

Návod "Jak se nenakazit hoaxy o covidě" a chovat se na sociálních sítích má šest bodů:

1. Dvakrát čtěte, až potom sdílejte
Rozklikl jste si ten článek? Opravdu jste si to celé přečetl? Přibrzděte, nespěchejte, zamyslete se, zda jde opravdu o důvěryhodnou informaci hodnou šíření.

2. Myslete na tři věci: zdroj, zdroj a zdroj
Kdo je autor, znáš ho? Není to falešný účet? Odkud čerpá, na koho se odkazuje? Nenechej se nachytat lacinými podvodníky na internetu.

3. Google je váš kamarád
Úplná bomba plná emocí, o které jste ještě nikde neslyšeli? Použijte vyhledávač a zamyslete se, proč o tom nikde nepíší. Možná proto, že je to výmysl? Více zdrojů, více rozumu.

4. Není každý novinář, kdo má facebook
"Viděl jsem na internetu" není dobrá odpověď. "Jedna paní povídala" není dobrý zdroj. Seriózní novináři jsou lepší zdroj než anonym z facebookové skupiny.

5. Šířit informace je smrtelně vážná věc
Šířit hoax je hanba a nebezpečná věc, protože můžeš potencionálně ohrozít jiné lidi. Pamatuje na to i trestní zákon s paragrafem o šíření poplašné zprávy.

6. Promluvte si s blízkými o internetu
Sociální sítě jsou stále ještě nová věc a musíme se společně učit se na nich orientovat. Mějme trpělivost, empatii a snahu pomáhat si v tom, abychom byli co nejlépe informovaní.

internet
Autor: Petr Orálek
Hodnocení:
(4.8 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Potůčková
Spoustu pošty okamžitě směruji do koše. Opravdu nelze věřit všemu, co je někde napsáno.
Hana Rypáčková
Teď prosáklo, že z šesti mrtvých na Strakonicku je první jen čistě na covid. Přeposílanou poštu hned vyhazuji .
Hana Řezáčová
Pane Mikušo, také přeji hezké podzimní dny, má být pár dní sluníčko, tak to bude fajn ... Jinak - budu raději věřit prof. Prymulovi ...
Oldřich Čepelka
Pan Mikuša má asi v něčem pravdu a v něčem ne. Jak to bývá u inteligentních lidí s předsudkem.
Hana Řezáčová
Pane Mikušo, covid může způsobit zhoršení nemoci, kterou pacient případně trpí a také se mohou přidávat další závažné problémy - nakonec může být příčina smrti např. selhání ledvin ... Bývá tomu tak i u chřipky (abych srovnala dvě nemoci, které se často srovnávají), ale i v jiných případech, a to velice velice často ... Můj otec, zápal plic - ale příčina smrti bylo selhání ledvin (nikdy nemocné ledviny neměl) - prostě nějaká dg. tělo "rozhasí" natolik, že ve finále selže nějaký orgán ( a nemusí to být ten, který byl původně nemocný) ... Pozitivní test měli pacienti jistě před hospitalizací, než došlo k úmrtí mohlo uběhnout i několik týdnů - pak už pravděpodobně většina coronavirus nemá a ani se jim test nedělá - proč taky? Tomu, že označujete jako "hoax" počty testovaných, tomu nerozumím ... Máte to celé nějaké popletené ...
ivana kosťunová
Seriozní novináři - jak je poznat ?
Martina Růžičková
Myslím, že je dobře, že byl takový návod sepsán. Po mailech se šíří občas opravdu velké podivnosti.
Jana Šenbergerová
Dobrá rada nad zlato. Ti, kterým lživé zprávy slouží nebo dělají radost, se jimi určitě řídit nebudou.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?