V dobách, kdy u nás nestála žádná porodnice, pomáhaly ženám porodní báby. Ty se od dob Marie Terezie musely řídit velmi přísnými pravidly. A císařovna dala i popud ke vzniku první pražské porodnice s nalezincem před 250 lety, 22. listopadu 1762, v pražské Soukenické ulici. V této porodnici rodily především svobodné matky. Od roku 1776 jí patřil důchod z morušových sadů vysázených na novoměstských hradbách pro rozvoj hedvábnictví.
O 100 let později už Praha nutně potřebovala moderní porodnický ústav. Stavbu Zemské porodnice v Apolinářské ulici inicioval hrabě František Thun-Hohenstein. Projekt vypracoval Josef Hlávka, inspirován viktoriánskou architekturou. Po stránce hygienické to byla vzorová evropská stavba své doby. Ženy si tu mohly vybírat ze tří tříd kvality a v té nejnižší mohly rodit i neplatící matky.
Monumentální budova s 11 trakty, nazývaná též červený dům podle zdiva z neomítnutých cihel, byla též svého druhu největší v Evropě. V době jejího vzniku představovala neustálou hrozbu porodnic infekční nákaza zvaná horečka omladnic. I na to projektant pamatoval relativně samostatnými trakty s možností jejich izolace.
Ještě v 19. století vznikly další pražské porodnice. Tu na ostrově Štvanice ale potkal stejný osud jako porodnici v Rooseveltově ulici: obě zanikly kvůli špatným hygienickým podmínkám. Nové porodnice se v Praze objevily až ve 20. století. Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí navrhl významný pražský architekt Rudolf Kříženecký a vznikl v roce 1914.
Zprvu to ovšem bylo Pražské sanatorium. Palmy před vchodem a koberce na mramorovém schodišti zdobily tuto budovu, dosahující noblesy paláce. Pět spojených budov komfortního zdravotnicko-hotelového zařízení pod vyšehradskou skálou se od roku 1951 proměnilo na dnešní ústav. Celý komplex zažívá od roku 1998 opětovný rozkvět.
Ten zahrnuje i otevření zbrusu nového monobloku v lednu 2005. Objekt, částečně zapuštěný do vyšehradské skály, skrývá kromě jiného tři porodní sály a osm porodních pokojů, navržených podle požadavků lékařů a porodních asistentek. Porodnici třetího tisíciletí činí z tohoto ústavu skutečnost, že intimní porodní pokoje lze v případě nutnosti v okamžiku přeměnit na špičkové lékařské pracoviště.