Můj smysl života: sbírat pochvaly
Ilustrační foto: pixabay.com

Můj smysl života: sbírat pochvaly

8. 10. 2020

Vyhlášení tématu glosy mě inspirovalo k zamyšlení nad smyslem života. Nikdy před tím jsem to neudělala, protože jsem si žila asi moc spokojeně, a tak se nebylo třeba zamýšlet.

A představte si, po delší úvaze jsem ho našla. Je zcela přízemní a tak trochu sobecký. Sbírat pochvaly. Jsem totiž ráda chválená. Od dětství. Naučila mě na to moje maminka, která mě často chválila a dodnes jsem jí za to vděčná. Ten pocit, že děláte něco dobře, nebo že jste šikovná (relativní pojem), že jste v něčem první (nebo alespoň v první polovině) je k nezaplacení. Pod chválu se dá zahrnout ledacos. Když už nejste v mládí obdivovanou krasavicí, tak je třeba se postarat alespoň o úspěch ve sportu. Když už nejste obdivovanou vědkyní, tak stačí pochvala vašeho kuchařského umění. A když už nejste zakladatelkou dobročinné organizace nebo úspěšnou byznysmenkou, tak je příjemná pochvala za to, jak jste vychovala svoje děti, když ty se v té dobročinnosti angažují a byznys také zvládají.

Poslední dobou ale pochvaly došly. Co mohlo být pochváleno, bylo. A nic nového k obdivování nepřichází. Manžel mé mimořádné výkony bere už jako samozřejmost, a tak mi asi nezbývá než si najít nový smysl života. Anebo nového manžela? Bude to těžké, přetěžké. Nevím, co z toho bude snazší. Obzvlášť, nechcete-li aby váš smysl života byl zase přízemní.

 

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Překvapivé, vtipné, hezké. :-)
Zuzana Pivcová
Blanko, příspěvek je úsměvný i přemýšlivý, je v něm nadsázka (manžel) i upřímnost (dětství). Rozhodně si zaslouží nevynucenou pochvalu. Nám se pochval doma nedostávalo (čekám, co napíše Věrka). Tatínek sotva zvládal své zbytky zdraví a pro maminku to byla jakási hrdá samozřejmost, že všechno umíme. Později se občas náramně divila, že neumíme. A když se u mě v pubertě k tomu přidaly mládežnické kritiky mého vzhledu (či nevzhledu), bylo dokonáno a pak jsem usilovala o pochvaly všude a ne vždy v dobrých rovinách. Dnes je to u mě tak, že vím, že něco umím a mnohé zase naopak. Ale na pochvalách už dávno nestavím (viz básně) a není to skutečně falešná skromnost. Díky za úvahu.
Irena Mertová
Též posílám pochvalu :-)
Dana Puchalská
Blanko, po hodně dlouhé době jsi napsala článek a je perfektní. Děkuji a posílám Ti i já pochvalu, ať se Tvoje sbírka utěšeně rozroste. A jak říká můj bývalý kolega.... "Když mně nikdo necháválí, musím sám, co jiného mi zbývá".
Marie Doušová
Každá pochvala potěší , ale sbírat pochvaly , to slyším opravdu prvně.Bude určitě lepší začít sbírat něco jiného a manžela si nechat i když už nechválí,asi za Váš společný život vše pochválil a teď už je přesvědčen , že víte jak Vás má rád.Krásně napsané i čtivé. Dík.----
Zdenka Soukupová
Blanko, další pochvala. Nikdy mě tohle nenapadlo, ale teď budu sbírat pochvaly taky.
Mirek Hahn
:-) chválím tvou trpělivost ( a samozřejmě invenci, se kterou píšeš, dobře se to čte ).
Jaroslava Handlová
Blanko, sbírat pochvaly - to zní krásně. Většinu z nás chvála taky potěší. Mě tedy zejména tehdy, když něčemu věnuji velké úsilí, které vede k dobrému, nebo dokonce skvělému výsledku. Ty ode mne dnes získáváš velkou pochvalu nejen za tuto dnešní glosu, ale za veškeré Tvoje články zde publikované.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

15%

Dlouhé letní večery

12%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

11%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

11%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%