Můj smysl života
Ilustrační foto: pixabay.com

Můj smysl života

1. 10. 2020

„Je zhola zbytečné ptát se, má-li život smysl, či ne. Má takový smysl, jaký mu dáme.“ Seneca

Nad smyslem života jsem se nikdy příliš nezamýšlela. Stejně bych nic nevymyslela. Žila jsem tak, jak jsem nejlíp uměla a jak mi to umožňovaly okolnosti. Samozřejmě jsem si někdy povzdechla, asi jako každý, „Jaký to má všechno smysl?“. Ale tím to skončilo. Mnohem častěji jsem se zamýšlela nad tím, co to je v člověku, že žije, jako by měl žít navždy, a přitom si je vědom konce své existence. Otázka po smyslu života tak ve mně vyvolává představu, že existuje nějaká vyšší moc, nemusí to být nutně Bůh, která tento smysl zná. Třeba ho poznáme, až z tohoto světa odejdeme.

Na dané téma by se jistě dala napsat i disertační práce. Já jsem se pouze pokusila najít na webu texty dokládající, že hledat smysl života není vždy nutné. Podle očekávání jsem nebyla příliš úspěšná. Naproti tomu jsem objevila nespočet stránek o tom, v čem smysl života spočívá.

V podtitulu článku A. Platznerové je uvedeno: „Přemýšlejte o smyslu života, ale nedělejte to pořád. Ušetřený čas věnujte žití, někdy nesmyslnému.“ Autorka dále píše: „Každý alespoň průměrně inteligentní a emocí schopný člověk se minimálně jednou zamyslí nad tím, zda je pro něj lepší žít, nebo by bylo jednodušší nežít. (Neříkejme tomu hned sebevražedné úvahy, přestože tyto jsou normální součástí psychického vývoje člověka a krizových momentů našich životů.)“

Podle autorky absence smyslu života dělá lidi nešťastnými a nemocnými, nalezení jeho smyslu je naopak léčí. A. Platznerová pokračuje těmito slovy: „Jenomže lidé, kteří o smyslu mluví nejvíce a vkládají znova a znova spousty energie do hledání argumentů a protiargumentů proti opodstatněnosti lidského života s jeho nehezkými chvílemi, s pocity marnosti a nesmyslnosti – tito lidé na své otázky málokdy nacházejí odpovědi.“

V článku „Jak najít smysl života a proč je důležité zamyslet se nad existencí člověka“ se konstatuje mj. toto: „Bez smyslu života se člověk cítí sám a nenaplněn.“ S tím si dovolím nesouhlasit. „Kdyby na otázku ,Jaký je smysl života?‘ existovala pouze jedna odpověď, jistě by bylo méně nešťastných. Jenže tak jednoduchý život není a pro každého je jeho smyslem něco jiného.“

Můj oblíbený autor, psycholog Tomáš Novák, odkazuje ve svém článku na Viktora E. Frankla, který jako první použil termín „psychologické vakuum.“ „Toto ´existenciální prázdno‘ nastává, pokud mizí pocit významu a smyslu života“.  V závěru cituje výrok připisovaný Sigmundu Freudovi: „Úvahy o smyslu života jsou samy o sobě diagnózou neurózy“. To mne zaujalo.

Simona Knotková mě názvem svého článku (viz Zdroje) samozřejmě nepotěšila. Představuje stručně výzkum badatelů z Michiganské univerzity, kteří analyzovali data téměř 7 000 lidí starších padesáti let, zapojených do celonárodního výzkumu. V závěrečném dotazníku měli hodnotit, do jaké míry souhlasí s tvrzeními typu „Rád vymýšlím plány do budoucna a dělám vše pro to, abych je proměnil v realitu“ nebo „Moje každodenní aktivity jsou triviální a nevidím v nich žádný význam.“ Výsledkem bylo skóre jejich životního smyslu. Vědci následně zjistili, že u lidí, kteří měli tuto hodnotu nízkou, byla větší pravděpodobnost brzkého úmrtí.

Stanislav Mihulka se zmiňuje o výzkumu více než tisíce Američanů různého věku, který ukázal, kdy hledáme nejčastěji smysl života. Studie vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu dokládá, že hledání smyslu života a jeho případné nalezení je důležité pro zdraví a pohodu člověka. Z hlediska věku má největší smysl pro mladší ročníky a seniory.

Vyhledala jsem si také citáty na dané téma. Převažovaly mezi nimi samozřejmě ty definující smysl života. Nejčastěji se objevovaly štěstí, láska a potřebnost pro ostatní. Některé vám předkládám.

„Bůh je mlčení vesmíru a člověk výkřik, který tomu mlčení dává smysl.“ José Saramago, portugalský spisovatel a laureát Nobelovy ceny za literaturu, 1922 - 2010

Člověk by se neměl ptát po smyslu vlastního života. Měl by si uvědomit, že je to on, kdo je tázán. Život se každého ptá na smysl jeho života - a každý může odpovědět životu jen tím, co dělá; naší jedinou odezvou na život je chovat se odpovědně.“ Viktor Frankl, rakouský horolezec, neurolog, psychiatr a vysokoškolský pedagog, 1905 – 1997

„Jestliže život vznikl nahodile, jaký má potom smysl pídit se po jeho smyslu?“ Valeriu Butulescu, rumunský spisovatel, 1953

„Jsme tvorové pátrající po smyslu, kteří se musí vyrovnat s obtížemi vzniklými z toho, že jsme byli vrženi do vesmíru, jenž vnitřně postrádá jakýkoli smysl.“ Irvin D. Yalom, americký psycholog a spisovatel, 1931

„Ptáš-li se někoho, má-li život smysl, je naprosto jasné, že ten tvůj jej nemá.“ Neznámý autor

Možná mám v sobě smysl života zakotven implicitně a nepotřebuji si ho explicitně formulovat. Možná proto, že jako mladá jsem se o sobě a o životě napřemýšlela až dost.
 
Zdroje:

https://citaty.net/temata/smysl/

Jak najít smysl života a proč je důležité zamyslet se nad existencí člověka. https://www.jatodokazu.cz/najit-smysl-zivota-existence-cloveka/

Knotková, S. (2019): Nemáte smysl života? Podle nové studie možná dřív zemřete.

Mihulka, S. (2020): Našli jste svůj smysl života? Odpověď určuje kvalitu vašeho zdraví a pohody. https://www.stoplusjednicka.cz/nasli-jste-svuj-smysl-zivota-odpoved-urcuje-kvalitu-vaseho-zdravi-pohody

Novák, T. (2019): Je hledání smyslu života diagnóza? https://www.vitalia.cz/clanky/je-hledani-smyslu-zivota-diagnoza/

Platznerová, A.: Smysl života se nedá vymyslet. https://psychologie.cz/smysl-zivota-se-neda-vymyslet/

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Věrko, smysl života hledá asi každý, tedy i já se o to občas pokouším. Přiznám ale, že bych to nebrala tak filozoficky a ještě k tomu marnila čas hledáním v odborné literatuře.
Anna Potůčková
Nikdo z nás tu na zemi nepřišel zbytečně, každý tu máme plnit nějakou roli. A vůbec nezáleží jaká to role je, pokud je Bohulibá. Ne každý tu může být lékařem, učitelem a jiným vysoce vzdělaným člověkem. Ve společnosti je třeba také prodavač, kuchařů, pekařů, stavařů, řidičů apod. Každý tu máme zkrátka nějaký úkol pro celou společnost.
Irena Mertová
Na hlavní stránce byl 24. 9. článek o smyslu života od pí Vratislavy Hofmanové, tvůj jde do hloubky... Já se tím také příliš nezabývám, prostě tu jsem.. Ale líbí se mi myšlenka, že možná mám nějaký úkol - že se v rodinné linii může nějaká situace opakovat a já mohu možná napravit něco, co se předkům nepovedlo - ale to je jen taková představa :-)
Mirek Hahn
Zajímavý článek, pěkně napsáno... Nejvíc se mi líbí první odstavec, úvaha o možnosti přesahu jednoho života někam dál. Mám to taky tak.
Zuzana Pivcová
Patřím k těm, kteří to vnímají tak, že jsme přišli na svět plnit zde nějaký úkol. Ať se nám to líbí nebo ne. Víc se k tomu budu těžko vyjadřovat.
Jan Zelenka
Úvodní antický citát vhodně uvozuje téma. Mám rád antickou moudrost. O smyslu života jsem hodně přemýšlel v mládí. Tedy v době, kdy jsem ještě neměl pevně stanovené životní hodnoty. Teď už o tom nepřemýšlím, ale o to více se snažím žít. Teď, v tomto okamžiku. Obdivuji ty, kteří i v seniorském věku upírají zraky k našim "světlým zítřkům". Příliš jsem se poslední léta zabýval zákonitostmi historického vývoje, než abych v budoucnosti viděl něco pozitivního. Pokud bych se podíval trochu dál, viděl bych tam místo naší světlé budoucnosti ústecké krematorium. Svůj současný smysl života vidím v tom, užívat si závěr života se svými přáteli a dětmi. A kupodivu třeba se i seberealizovat v některé své oblíbené činnosti. U mne je to třeba literatura. A na závěr také jeden antický citát. Pro změnu z Horatia: Carpe diem - užívej dne!
Helena Dohnalová
Věrko, já si myslím že smyslem našeho života jsou děti. Že jsme na světě proto mít děti. Vychovat je, připravit do života. Já osobně děti nemám, beru to trošku jako újmu. Jsme tu ale taky pro přátelé a kamarády, na někoho se vzpomíná jako na hodného a skvělého člověka. Někdo na světě zanechá velké dílo a někdo nic. A někdo je na světě rád, jiný se trápí. Není nám každému dáno. Zdravím a fandím. Helena
Hana Nováková
Věrko, díky za hezký článek i když dosti složitý, téma smyslu života je pro řadu lidí, kteří se denně trápí co je dnes a co bude zítra, dosti složitý na vnimání. Já jsem se nikdy neptala, zda má smysl žít, či ne. Moje babička říkala, život je dar od Boha a my si ho musíme vážit. Poděkovat rodičům, z jejich lásky jsme se zrodili a nyní je na nás, jak s životem budeme zacházet. Každý to má jiné já si přečetla váš pohled a jistě by bylo i zajímavé, číst těchto pohledů daleko víc a napříč generacemi. Zamyšlení nad smyslem života je ovlivněno řadou aspektů - zdraví, spokojenost v rodině, ale i vztahy s rodiči, dětmi, práce atd. Nic méně, děkuji za váš pohled.
Marie Doušová
Nemám tolik času , abych se zabývala smyslem života ,neboť mi to nic nepřináší užitečného ,jenom samé dohady a filozofování .Žít či nežít, toť otázka........žiju ,protože jsem na světě, pomáhám pokud mohu nemocným a slabším.Jsem šťastná ,že jsem užitečná a nikomu neškodím a snažím si život užít podle toho co zlvádám a na co mám....

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.