Znáte svoji krevní skupinu? A je to vůbec nutné?
Ilustrace: pixabay.com

Znáte svoji krevní skupinu? A je to vůbec nutné?

25. 9. 2020

Mezi lidmi kolují fámy, že je nutné u sebe nosit kartičku s krevní skupinou, kdyby se vám něco stalo, aby se zdravotníci nezdržovali jejím zjišťováním. A když znáte krevní skupinu a Rh faktor, je transfuze prý banální záležitostí.

„Význam takové informace lidé většinou přeceňují. Žádný lékař jim nedá transfuzi krve jen na základě osobní informace nebo údaje na kartičce, nebo v telefonu. Alespoň ne v České republice. Vždycky musí skupinu ověřit, to znamená otestovat, do jaké míry je krev dárce a příjemce slučitelná. Pokud by údaj byl chybný, stálo by to dotyčného člověka s velkou pravděpodobností život. To si nikdo z lékařů nevezme na svědomí,“ vysvětluje profesor MUDr. Jaroslav Racek z Ústavu klinické biochemie v Plzni a dodává, že v kritických případech, kdy na testování krve nezbývá čas, protože postiženému člověku jde o život, sáhnou lékaři po univerzální skupině 0, kterou může dostat kdokoliv.

Znalost krevní skupiny je důležitá spíš pro dárce krve, a to v případě, že chtějí darovat krev, mohou na webových stránkách blízkých transfuzních stanic, na takzvaném krevním barometru, zjistit aktuální potřebu té které krevní skupiny.

Proč transfuze zatěžuje imunitní systém?
Rozhodně není transfuze ničím samozřejmým a banálním, i když nás už dávno neohrožuje na životě jako v dobách minulých.  Lékaři se sice snaží najít mezi dárcem a příjemcem maximální shodu krve. Přesto v ní existuji určité rozdíly, které mohou způsobovat třeba vytváření nevhodných protilátek. A existují i další, například infekční rizika, alergické reakce aj. Proto každá transfuze představuje zátěž pro imunitní systém. A lékaři pečlivě váží, jestli je nutné k ní sáhnout. Z toho důvodu se při větších plánovaných operacích doporučuje autotransfuze, kdy se pacientovi před zákrokem odebere potřebné množství jeho vlastní krve, aby byla jistota, že ji tělo přijme.

Kde zjistíme svoji krevní skupinu?
Pokud chcete znát svoji krevní skupinu, vyšetření provádí laboratoře transfuzních stanic nebo hematologickotransfuzních oddělení. U dárců krve, příjemců transfuze, těhotných žen a novorozenců ho pokrývá zdravotní pojištění. Ostatní musejí uhradit poplatek v řádu stokorun.

„Stanovení krevní skupiny za přímou úhradu nabízí většina zdravotnických laboratoří. Cena tohoto stanovení v naší laboratoři je 163,- Kč. Ke stanovení stačí 2 ml krve a před jejím odběrem není potřeba lačnit. Výsledek má žadatel k dispozici nejpozději následující všední den po odběru. Stanovení krevní skupiny je jedním z nejčastěji žádaných vyšetření od samoplátců,“ říká RNDr. Jaroslav Loucký z Vaše laboratoře, s.r.o.

Co znamenají pojmy univerzální dárce a univerzální příjemce?

  • Univerzálním dárcem je dárce skupiny 0 Rh(D) negativní. Jeho erytrocyty nebudou reagovat s protilátkami příjemce žádné krevní skupiny. U příjemce takové transfuze je minimální riziko vzniku hemolytické reakce v důsledku AB0 a Rh(D) inkompatibility.
  • Univerzální příjemce má typ AB Rh(D) pozitivní; rozlišuje A, B a D antigeny jako vlastní a přijme erytrocyty všech ostatních skupin bez ohrožení hemolýzou.

Kdy je požadováno vyšetření krevní skupiny, co výsledek vyšetření znamená, které krevní skupiny lze použít k transfuzi pro konkrétní příjemce? Odpovědi na tyto otázky najdete na www.labtestsonline.cz. Odpovídá profesor MUDr. Jaroslav Racek, DrSc., vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie LF UK a FN v Plzni.

krevní skupina zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marta Badalcová
Ano znám.Mám dokonce Jánského zlatou plaketu .Dnes již dárcem nejsem ohledně věku .Plazmu jsem darovala také několikrát.
Alena Tollarová
Svou krevní skupinu znám od doby, kdy jsem ji měla napsanou na těhotenské průkazce. Manžel i syn, po jehož narození jsem dostala transfúzi, jsou zlatými dárci krve. Mám z nich radost :)
Marie Novotná
Po nevhodnně naordinovaném léku a následně prodělané žloutence nemohu být dárce,ale krevní skupinu znám.
Alena Vávrová
Mám průkazku z hematologie, takže znám...
Naďa Šarounová
Stejně jako paní Onderková, několik let jsem byla dárkyní, hlavně krevní plazmy, potom přišla alergie a byl konec. Kdysi měla moje maminka těžkou operaci, dostala při ní hodně krve a mě napadlo, že někdo z rodiny by ji měl takříkajíc vrátit.
Danuše Onderková
Svou krevní skupinu znám, byla jsem dárcem několik let, ale po nástupu mé alergie jsem bohužel musela s dárcovstvím skončit.
Danka Rotyková
Svoji krevní skupinu znám, ale nebyla jsem vhodný dárce.
Růžena Kuželková
Jsem na tom stejně,jako p.Růžičková,při 1.těhotenství se to řešilo a p.doktor prohlásil,že 2.ratolest až po 4.letech,poslechli jsme i když jsme nechtěli takový velký odstup.
Věra Lišková
Znám, dárců krve si vážím, byla jsem pro darování krve nevhodný dárce.
Zuzana Pivcová
Od té doby, co jsem ve svých 32 letech dvě baňky krve narychlo dostala, tak svou skupinu znám. Vždycky jsem si moc přála to darování zase někomu jinému oplatit, ale nehodila jsem se na to. Stejně tak s kostní dření, odmítli mě, že už jsem za limitem. Dárců si moc vážím.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 5. týden

Co dělají celebrity, když nepracují? Čím se baví? Koníčky slavných, to je téma kvízu tohoto týdne.

AKTUÁLNÍ ANKETA