Pomoc dospělým dětem nemá  být považována za samozřejmost
Ilustrační foto: ingimage.com

Pomoc dospělým dětem nemá být považována za samozřejmost

27. 8. 2020

Přidáme dětem na dům. Pomůžeme jim se splácením hypotéky. Tady máte deset tisíc na dovolenou, moji milí. Mnozí lidé v seniorském věku mají dojem, že pomáhat svým dospělým dětem či vnukům je věc přirozená. Někteří ji dokonce označují za povinnost. Jenže opak je pravdou.

Pětapadesátiletý Jan si z každé návštěvy své maminky odváží deset nebo dvacet tisíc korun. Paní Jarmila je schopná takovou částku uspořit, protože ji Jan navštěvuje jen jednou za několik měsíců. Ona žije v Ostravě, on v Praze. Ona je vdova, žije jen z penze. Když zaplatí náklady spojené s bydlením, zůstane jí akorát tak na skromné jídlo. Přesto pro Jana odkládá již řadu let peníze stranou. Jan pracuje jako referent v malé soukromé firmě. Má slušný plat, jenže má z různých vztahů celkem čtyři děti, takže nic neuspoří a jeho životní náklady jsou v Praze vysoké. „Je mi to trapné a několikrát jsem Janovi říkala, že si peníze od mámy brát nemá. Jenže on říká, že je samozřejmost, že máma pomáhá dítěti, že stejně on bude pomáhat svým dětem celý život. No nevím, protože za těch minulých deset tisíc, co mu Jarmila dala, si koupil koženou bundu a permanentku do fitka,“ vypráví Janova přítelkyně. Sama několikrát Jarmile řekla, že si má peníze raději sama užít. Reakce? „Odpověděla mi, že se do toho nemám plést, že to dělá ráda, že to je povinnost každé mámy.“

Zkusme nanést téma pomoc seniorů dospělých dětem ve společnosti. Je to věc, která budí rozporuplné reakce, nikoho nenechává chladným. Může vést k hádkám, k ostrým výměnám názorů, k zajímavým diskusím.

Zatímco někteří lidé berou seniorský věk jako čas, kdy si především budou sami užívat život, jiní považují neustálou pomoc svým mladším příbuzným za cosi jako povinnost, za úděl rodiče. A tyto skupiny jen málokdy dokážou najít společnou řeč.

„Udělala jsem to kvůli klukovi, hodně jsem mu tím pomohla,“ vypráví jednaosmdesátiletá Květa, která před rokem odešla žít do domova pro seniory. Čekala na umístění přes tři roky. Její zdravotní stav ale v podstatě ještě stále umožňoval, aby žila ve svém malém přízemním bytě. Květa sice několikrát upadla, chodí s obtížemi, ale všichni, kdo ji znají, včetně její lékařky a sociálních pracovníků, se shodli, že s občasnou pomocí a docházením pečovatelky by úplně v pohodě mohla ještě být doma. „Jenže syn se rozvedl, protloukal se po ubytovnách a můj byt mu hodně pomohl. Udělala jsem to kvůli němu. Má teď kde bydlet a může si k sobě brát i syna, kterého mu po rozvodu žena nechtěla dávat, protože ho nemohl brát jinam, než na ubytovnu. Přece se nebudu roztahovat v bytě, když kluk nemá kde bydlet,“ vypráví Květa. Když dostane otázku, zda je v domově seniorů spokojená, tvrdí, že ano. Jenže její přítelkyně, která tam za ní chodí, tvrdí, že Květa často pláče, že ji trápí to, že musí být na dvoulůžkovém pokoji s cizí paní, se kterou si vůbec nesedly. „Čeká, jestli se uvolní nějaký jednolůžkový pokoj, jenže její penze jí na něj nebude stačit. Když jsem se zeptala jejího milovaného synáčka, zda by jí na jednolůžák přispíval, řekl, že mámě je lépe s tou paní, že si aspoň má s kým pokecat,“ vypráví Květina kamarádka.

„Na naší lince se setkáváme s telefonáty lidí, kteří se dostali do svízelné životní situace, protože se snažili pomoct dětem, vnoučatům. Jenže většina z nich se dlouho odhodlává, aby se s tím svěřila, často to berou jako své selhání,“ uvedla Kateřina Bohatá z linky pomocí seniorům společnosti Elpida. „Snad každý, kdo pracuje v sociálních službách, ví, že se pracovníci domovů pro seniory a podobných zařízení setkávají s pokusy příbuzných obírat seniory o peníze. V mnoha zařízeních se tomu snaží předcházet a mají nastavená opatření, aby se to nedělo. Ale samozřejmě, pokud je člověk svéprávný, nikdo mu nemůže zakazovat, aby úspory, šperky, byty či peníze dával svým příbuzným. Mnozí to dělají rádi, berou to jako přirozenou věc a nepřemýšlejí vůbec nad tím, že by to nedělali,“ říká Jana Novotná, která pracovala v různých domovech pro seniory a je se situací v nich dobře obeznámena.

„To byly časy, když ještě žil Alois,“ prohlásil nedávno třiatřicetiletý muž.
„Jo, s Aloisem  byla legrace, také na tvého dědu rádi vzpomínáme,“ odpověděl soused.
„On nám dával každý rok peníze na dovolenou. To se tehdy cestovalo. Egypt, Tunis, Turecko, Řecko… Pokaždé říkal, ať si přítelkyní užijeme a dával nám desítky tisíc na cestování. Vždycky  na něho v létě vzpomínáme, když jsme na dovolené.“

„Hm. A ty sis to bral?“
„No a proč bych si to nebral?“
„No, co já vím, tak Alois dost šetřil. Víme, jak nakupoval, jak málo mu stačilo k životu. To přece víš...“
„No jasně, on nic nepotřeboval a věděl, že my ty peníze potřebujeme, že my si je užijeme víc než on.“

Sociologové a lidé zabývající se problematikou stárnutí však míní, že se česká společnost v tomto směru pomalu mění. Přibývá seniorů, kteří už pomoc mladším příbuzným nepovažují za svou povinnost. Ten, kdo nějakým způsobem dospělým dětem přispívá, si velmi často uvědomuje, že dělá něco, co je poněkud rozporuplné. „Vím, že tím mladým vlastně škodím, že z nich snímám zodpovědnost. Přesto jim přispívám na hypotéky, protože mám strach, aby neupadli do dluhové spirály. Zároveň vím, že to byla jejich hloupost, že si postavili velké baráky, zadlužili se a teď žijí z ruky do huby. Zatím mám dost úspor, takže jim pomáhám, ale dohodli jsme se s manželkou, že utáhneme kohoutek. Vidíme kolem sebe, že taková nepřetržitá pravidelná pomoc vyvolává v mladých spíše lenost, bezstarostnost,“ vypráví pětašedesátiletý Stanislav, který je spolumajitelem středně velké firmy.

S tím, jak se současná generace seniorů stává sebevědomější a soběstačnější, než bývaly ty předešlé, se pomalu ale jistě automatická povinnost pomáhat dospělým dětem stává přežitkem. Něčím, co bývalo běžné, ale nemělo by být. Měla by to být věc výjimečná, dobře uvážená a hlavně náležitě ceněná. Ale v žádném případě ne samozřejmá.

rodina
Hodnocení:
(4.6 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Pavla Žídková
Musím říci, že se mnou docela otřáslo, když jsem se bokem dozvěděla, jak snacha reagovala na odmítnutí hlídání dětí ze strany její matky. Prý: říkají, že nemohou hlídat, ale sami si s přítelem pořád někde jezdí. Přitom snacha na matce docela visí, měla jsem za to, že ji má hodně ráda, matka je po mrtvičce. Ale tohle vyjádření mnou otřáslo a přešla mě chuť hlídat také.
Eva Kopecká
Zaujal mě detail v článku, že syn odmítl přispět na jednolůžkový pokoj s argumentem, že si maminka má aspoň s kým povídat. Když jsem bratrovi říkala, aby matce nedával hlídat děti, protože je z péče o těžce nemocného manžela vyčerpána, odpověděl, že aspoň s nimi přijde na jiné myšlenky. Bylo mu to pohodlně takto odpovědět, hlídání potřeboval, oba podnikali a žili hodně společensky.....mně bylo té mámy líto. Honila se, aby obstarala trvale ležícího s do toho děti...na celé večery a noci....no řekla jsem si, co mi je do toho. To se měla ozvat sama. Unavená byla, o tom žádná. Kardinální tah se bratrovi povedl, kdyz třetí den p úmrtí táty dal děti opět hlidat, měli lístky na takovou hodně veselou věc, zehdy dost populární. Tehdy se ozvala i matka. Na otázku, zda mu tp prijde normální, odpověděl, že na tom přece není nic špatného. Favorit mých rodičů se tedy opět projevil v celé své inteligenci.
Antonín Nebuželský
Když se ti vyžírkové takhle chovají je to výchovou. Docela by mě zajímalo, jestli se v případě potřeby postarají o své rodiče. Ale, že se ptám...
Irena Mertová
Jsme rodina. Pomáháme si vzájemně, když je třeba. Nezneužíváme toho.
Jarmila Svěrkotová
Dospělí potomci se musí o sebe umět postarat.Mají sílu,energii,elán.Jejich rodiče už nic z toho nemají,bylo by hezké,kdyby tomu bylo naopak a dospělý potomek by se zajímal o to,jak si vedou staří rodiče a třeba jim i přilepšit.......
Marta Potůčková
To jsem také dělala, když jsem si přivydělávala, pak jsem si to uvědomila !!
Helena Záchová
Jaká pomoc dospělým dětem? Zbláznili jste se? Měli jste si je vychovat tak, aby se o sebe uměly postarat.
Václava Maršálková
ty články si vymýšlí redakce,aby bylo na co reagovat,tak se tak na Aloise a spol. nečilte...diskuze na nic..Vendy
Sim Bel
Dospělé lidi, kteří hamižně berou od svých rodičů peníze, by měla hanba fackovat. To, že senior žije skromně a peníze neutratí, neznamená, že je o ně může děcko obrat. Lidé by za to v důchodu měli jezdit do lázní, nebo to jinak utratit za péči o sebe. A "třiatřicetiletý muž" taky perlí - Alois hodně šetřil a on si ty peníze vzal s odůvodněním, že si je užije víc? Na facky tohle chování, fakt...
Věra Halátová
Byla jsem vychována s tím, že odpovídám sama za sebe, za své činy a že se musím sama živit a starat se o sebe. Stejně jsem vychovala své dva syny. Já jsem od svých rodičů nic nedostala, i svou svatbu jsem si zařídila a financovala sama. Synové jsou samostatní, dospělí lidé, kteří si na svou dovolenou musí vydělat. A také si musí vydělat na všechno, co chtějí. Minulý rok jsem podstoupila operaci šedého zákalu. Na multifokální čočky mi dal mladší syn.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.