Rovnost v partnerském vztahu je nesmysl. Starší lidé to vědí
Ilustrační foto: ingimage.com

Rovnost v partnerském vztahu je nesmysl. Starší lidé to vědí

13. 8. 2020

Rozvod je pro ženu ostuda. Hlavní slovo v rodině má muž. Chlap rozhoduje, protože domů nosí peníze. Takové věty připadají dnešním mladým ženám k smíchu. Ty starší je však v mládí slýchávaly běžně. Když tedy přijde řeč na rovnost mužů a žen v partnerských vztazích, názory generací se různí.

Sedmdesátiletá Jana často vzpomíná, jak jí její maminka říkala, že muže je třeba ctít. „Ona tatínka skutečně uctívala, jinak to nejde nazvat. Dodnes mi není jasné, jaký jejich vztah vlastně byl ve skutečnosti, ale on mu neustále něco přinášela, obskakovala ho a mluvila o něm s obdivem a úctou. Když vidím, jak se vnučka chová ke svému muži, musím si na to vždy vzpomenout. Ta ho neustále sekýruje, poučuje, ba přímo zesměnuje. Když jsem jí řekla, že to ten nebožák dlouho nevydrží a vykašle se na ni, řekla, že to vůbec nevadí, že se stejně dříve vykašle ona na něho,“ vypráví Jana.

Některé dámy vysokého věku říkají, že současným mladým ženám závidí jejich sebevědomí, samostatnost, to, že si dokázaly ve vztazích vybudovat rovnoprávnost s muži. Jiné naopak říkají, že jsou rády, že v této době nejsou mladé. „Ženy ve svém boji za rovnoprávnost rezignovaly na ženskost. Stávají se z nich muži,“ míní osmdesátiletá Věra, která většinu života strávila v domácnosti jako žena lékaře. „Bylo jasně dáno, že můj muž dělá kariéru a já vytvářím takzvané teplo domova. Taky bych ráda studovala nebo měla zajímavou práci. Jenže tehdy to nebylo pro ženu tak snadné jako nyní. Kam bych dala děti, kdo by se staral o domácnost? Kam bych šla, kdybych se rozvedla? Nebyla bych schopna se uživit. Tak jsem raději byla vděčná za to, co jsem měla doma.

To nebylo tak jako nyní, že si muž po příchodu z práce uklízel, hrál si s dětmi, koupal je. Ten můj, vyčerpán náročným povoláním, sebou flákl na pohovku a maximálně zkontroloval, jaké děti mají známky. Já ovšem za to žila klidný, finančně dobře zabezpečený život. O všem podstatném však rozhodoval on a já to respektovala, protože jsem věděla, že změna by pro mě byla krok k horšímu,“ vysvětluje.

V poslední době se však čím dál více objevují názory, že to ženy se svým bojem za rovnoprávnost s muži trochu přehnaly. Že mnohé páry už nefungují na základě rovnosti, ale na základě toho, že žena je velitelka. A že to vždy není úplně dobré.

Zajímavý názor na toto téma má Daniela Kovářová, prezidentka Unie rodinných advokátů. „Myslím, že by matky měly říkat dcerám, že si s muži nejsou rovny. Vezměte si situaci, kdy se žena vdá, má dítě a nevydělává tak velké peníze jako otec dítěte. Pak si s ním není rovna. Muži a ženy si prostě rovni nejsou.“

Její názory vyvolávají rozporuplné reakce, ovšem uznávaná advokátka má jasno: „Za třicet let advokátní praxe jsem se setkala s řadou případů, tak nechci být pokrytecká. Proto říkám, že ve vztahu je vždy jeden slabší. Nemusí to být žena, může to být i muž, který méně vydělává nebo ženu více miluje, je na ní více závislý. Ale nejde o rovnost. Vím, že mnohé mladé ženy nyní říkají, že manželství je zbytečnost, že ho nepotřebují, že mohou mít děti nesezdány. Jenže manželství je z mnoha důvodů ochranná instituce pro toho slabšího. A žena, která má malé děti, je ve vztahu ta slabší.“

V jedné rodině nedávno došlo k velkým neshodám poté, co její nejstarší člen, téměř devadesátiletý Vladimír, zjistil, že jeho vnučka není provdána. Žije řadu let v partnerském svazku, má dvě děti, jen si jejich otce nikdy nevzala. „Děda si myslel, že jsme měli malou soukromou svatbu, na kterou jsme nezvali příbuzné. Nevím, jak na to přišel, ale strašně ho vzalo, když zjistil, že s Petrem nejsme manželé. Vůbec nechápu, proč to tak řeší. Máma mi vysvětlila, že on to považuje za něco nemravného, za moje selhání, že má o mě strach, že se na mě Petr vykašle. Jenže i manželství přece může krachnout. K tomu, abychom spolu byli, přece nepotřebujeme papír. Jenže to děda nechápe a pochopit nechce. Dokonce na mou adresu řekl pár nehezkých slov a odmítl přijít na Petrovy narozeniny. On je jako dinosaurus, žije v dávné době a odmítá připustit, že svět se mění,“ vypráví žena, kvůli které je v rodině takové pozdvižení.

Mnozí lidé nyní nepovažují rozvod či rozpad dlouholetého partnerství za selhání či za cosi divného. Naopak, ke vztahům mnohdy přistupují tak, že když nefungují, je třeba je rychle ukončit. Pryč jsou doby, kdy ženy dělaly vše proto, aby nedošlo k rozvodu, přestože třeba v manželství nebyly spokojené či přímo šťastné.

„Mladé ženy se často řídí radami lifestylových časopisů, které jim říkají, že mají právo být šťastné, že když se jim v partnerství něco nezdá, mají se sebrat, odejít, změnit život. Jistě je to zdravější pohled než měla generace žen, které často zaplatily vlastním štěstím za to, že jejich manželství přetrvalo. Na druhé straně si nyní mnohé mladé ženy myslí, že mají na štěstí právo, že štěstí k nim musí přijít samo, že pro to nemusejí nic udělat,“ míní advokátka Daniela Kovářová.

Když přijde řeč na partnerské vztahy, na problémy mezi muži a ženami, ba přímo na otázky rovnoprávnosti, často dochází k velmi zajímavým debatám. Mnohdy se neshodnou představitelé různých generací, ale ani vrstevníci, lidé, kteří si v jiných oblastech života rozumějí. Ovšem právě vztahová problematika velmi dobře ukazuje, jak se společnost mění, jak odlišně v tomto směru žili lidé, kteří jsou nyní v seniorském věku a ti, kteří nyní vztahy teprve navazují. Vyhráno mají ti, kteří si umějí navzájem naslouchat a zajímají se, co bylo v které době běžné a co naopak ne. Protože právě povídání o vztazích  může člověka obohatit, vzdělat a přinést mu mnoho cenných poznatků.

vztahy a sex
Hodnocení:
(4.8 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Rambousková
Paní Kočandrlová, napsala jste to moc hezky. Takhle to je a myslím, že asi takové manželství máte, když znáte tyto zásady. Já taky a jsem za to neskutečně vděčná.
Monika Monca
Pane Nováku, myslete si , co chcete. Patrně neznáte fenomén jménem Facebook a netušíte o možnosti se sem přihlašovat přes tuto platformu. A vyplňování nějakých osobních informací veřejně je zbytečné.
Monika Monca
paní Pokorná, mohla byste prosím rozvést svou myšlenku? Jak konkrétně ohrozí manželství homosexuálních párů existenci nás hetero?
josef novák
Začnu psát z jiného konce...klikl jsem na pisatele 12x V TÉTO DISKUSI ! ...jen 2 pisatelé ( VŠ)měli foto, ČTENÁŘI, co si o tom malém fyzicky ověřitelném pokusu mám myslet?! Rody,válčení- dobývání území se vším co k tomu dějiny o lidech vypovídají, zemědělství později založené vesnice, města až po rozdělení moci v ekonomické-stavovské hierarchii s předáváním moci. Vytvoření rituálů( válečných, sňatkových, narození-úmrtí až x-oslav na vše kam oko, mysl a rozum jedince dosáhne s podporou duchovních praktik, které až do dnešní doby rozděluji lidi. Viz: křesťanství jeho vznik, mýty a biblí. 500 let se v plamenech na hranicích popírala heliocentrická soustava..Země je středem!!! Často vidím kolem sebe ve společnosti, jak i "vzdělaní" jedinci klepou na dřevo, tj . na zuby atp., a přitom šlo o často zločince co bušili na vrata ( dřevo ) klášterů , aby našli štěstí a svůj holý život uchránili před světskou mocí. Až na výjimky se muži zabývali lovem a ženy čekaly u ohně ( doslova ho udržovaly při životě a lze se domnívat, že mimo přípravy jídla a starost o děti, to byly ONY co daly základ hutnictví a různých forem uchování potravin...už tenkrát se mnoho lovců nikdy nevrátilo a co žena sama !!!( i proto se vymyslelo co s ní...např.hinduismus, žena v dětském věku je zasnoubena, její chlapec zemře. Musí odejít odejít z rodiny ( je nečistá ) a dožít ho v útulku...mimochodem, při menses je situace podobná...je na krátkou dobu nečistá, a to znamená nesmí vařit. Dnešní moderní doba ukazuje další ekonomicko-politický fenomen. Mladé severní Korejky se snaží drasticky odstranit žen. orgány, aby neměly menstruaci. S architekturou, kulturou, ošacením, obutím ( Anglie - ukázat ženský kotník v puritánské době na veřejnosti byl skoro zločin) až po osobní hygienu. Napsal jsem jen tisícinu z tisicin problemů kolem mužů a žen a jejich soužití, které se budou vyvíjet s kladnými i zápornými projevy. Čím jsou lidé vzdělanější a v rodině i společnosti mají možnost bez předsudků se učit a přemýšlet s respektem k přírodě a " cizím lidem "...pak i vztahy mezi oběma pohlavími není velký problém. Pracovní podmínky žen se s průmyslovou revolucí změnili - postavením, ekonomicky, že oddalují z různých důvodů své životní zadání...zplodit potomka. Je známo všem, že se rodí čím dál tím více poškozených geneticky dětí, není samo o sobě, ale hrubé neznalosti. Ke všemu zdravotnictví za to musí platit, viz ženy kuřačky...bohužel. Každý z nás zjistí že nejdůležitější je zdraví a jeho kompetence přímo souvisí s chováním a soudy o druhém a vím velmi dobře, že cením li si sebe a mám koníčky, neobtěžuji, ale rozdávám, naslouchám .. to je karmická cesta v našich klikatých životech...určitě než o tom psát, ale konat.
Marta Badalcová
Pro paní Evu Novákovou díky že má někdo stejný názor,slyším že mám zastaralé názory,ale neumím si představit předmanželskou smlouvu,počítají již před svatbou s rozvodem?,přeci si beru někoho koho mám ráda a on mě a tím pádem jsme jedno tělo jedna duše, já mladým lidem fandím ale asi nerozumím.
Lenka Kočandrlová
Život ženy s mužem může být krásný a naplněný ,když každý z nich nechá druhého volně dýchat,nebude mu vnucovat,nebude chtít jen právo na to a ono,ale také plnit své povinnosti.V každé ženě se skrývá trošku mužského a naopak,každý muž ukrývá v koutku duše ženu.Tak by se to mělo využít k prospěchu rodiny ,ne k jejímu rozkladu.Kolikrát takové malichernosti ty dva rozeštvou,s odstupem času se jeví všelijaké souboje o dominanci jako směšné.Vydělané peníze obou by měly sloužit rodině,ale každý manžel by měl mít i svoje finance pro vlastní koníčky. Hlavní věcí je se na všem domluvit,nechtít "bojovat",nechtít druhého bůhvíjak měnit.Domov by měl být přátelský,kam se všichni těší,a ne místo poroby,nepřátelství a sekýrování.
Soňa Prachfeldová
Samozřejmě, že muž a žena jsou si rovni před zákonem. Ve skutečnosti, jaké bude jejich soužití v manželství, či bez něho, záleží na každém z nich. Mladí mají v sobe zakódovány vzory ze svých rodin, i to dobré i to špatné. Záleží také na tom, jaké společenské postavení získají , díky svým ambicím. A jak díky penězům se přetvoří jejich osobnost . Mnohem šťastnější jsou páry, které žijí tzv. obyčejným životem, zabezpečují společně rodinu a děti , mají úctu k druhým a každý pomáhá podle svých sil a možností. Ženy mají zůstat ženami a mají mít pocit, že pro toho svého jsou ty jediné. A muži pak mají být uznávanými ochránci svých rodin. Vím zní to nadneseně, ale být dobrý a laskavý, přísný a poctivý , to dá dětem hodně do jejich dalšího života. Jenže dnes je to honba za vším co je in, honba, aby děti byly hvězdy , modelky, sportovci a j. Samozřejmě, kdo má talent, ať se prosadí, ale ať se nezapomíná na život samotný. A ten rychle plyne , až uplyne.
Milan Kináč
Muži a ženy si nejsou rovni- fyzicky, psychicky. Společensky samozřejmě ano !! Podle mě je tato debata ,,zbytečná,, -))). Důležité je, aby si tzv. feministka,, našla muže, který s takovou ženou chce být a ,, pečovatelka,, muže, který ji z láskou a rád (to jsem já), velmi zjednodušeně řečeno, bude živit a šatit. A to nejdůležitější, ať si ani jeden z těchto typů žen (opět velice zjednodušeno) nebere chlapa, který nemá vztah k dětem. To je, myslím, v životě nejdůležitější.
Evina Nováková
Pro paní Badalcovou: Přesně tak. Takhle to celý život fungovalo u nás. A naštěstí to děti převzaly a v tomtu duchu fungují i jejich rodiny. Ale znám i páry, kde opravdu má každý svoje peníze a každý si platí svoje. Dokonce i oběd na dovolené. Hlava mi to nebere!
Tomáš Holeček
Jsem přesvědčen o tom, že dobrá lidská společnost stojí na dvou pilířích. Prvním pilířem je dělat užitečnou práci a vnímat vděk za ni od lidí, kterým jsou výsledky práce určeny. Druhým pilířem je přirozený vztah mezi mužem a ženou, vztah, který naplní veškeré nadání, které v sobě mají žena a muž. Cituji bez uvedení zdroje: "Nejdůležitějším úkolem ženy je zjemňovat drsný svět mužů." V tomto prostém principu je obrovský promarněný potenciál. Pokud muž, který je silnější, akceschopnější, ale přesto ctí a obdivuje ženu za její jemnost, vznešenost a cit, má sílu posilovat v ženě tyto její přirozené vlastnosti, které pak zase kultivují muže a udržují v něm usilování k dobru. "On ji zachránil před zlým světem a ona pak zachránila jeho.", to je princip, bez kterého není možné, aby celá společnost byla tak krásnou, jakou by být mohla. A o selhání tohoto principu píše alegoricky už Bible, když píše o Adamovi a Evě. Ženy mohou zachránit svět kultivací mužů pomocí všech svých přirozených nástrojů, kterými plýtvají na získání moci, bohatství a postavení. Ale jejich vina je pouze přesnou polovinou viny. Druhá polovina viny je na mužích, kteří nesmí svou fyzickou a dejmetomu akční převahu zneužívat. Pěstujme v ženách jejich vznešenost, lásku a cit, jen tak lze zachránit svět, hrubou silou, mocí a bohatstvím to nejde. Příroda či Bůh (jak kdo chce) dala mužům a ženám obrovskou společnou šanci a už od úsvitu věků po ní šlapeme. Objevili jsme všechno možné, ale tenhle dar jsme až na výjimky nepochopili.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 5. týden

Co dělají celebrity, když nepracují? Čím se baví? Koníčky slavných, to je téma kvízu tohoto týdne.

AKTUÁLNÍ ANKETA