Rovnost v partnerském vztahu je nesmysl. Starší lidé to vědí
Ilustrační foto: ingimage.com

Rovnost v partnerském vztahu je nesmysl. Starší lidé to vědí

13. 8. 2020

Rozvod je pro ženu ostuda. Hlavní slovo v rodině má muž. Chlap rozhoduje, protože domů nosí peníze. Takové věty připadají dnešním mladým ženám k smíchu. Ty starší je však v mládí slýchávaly běžně. Když tedy přijde řeč na rovnost mužů a žen v partnerských vztazích, názory generací se různí.

Sedmdesátiletá Jana často vzpomíná, jak jí její maminka říkala, že muže je třeba ctít. „Ona tatínka skutečně uctívala, jinak to nejde nazvat. Dodnes mi není jasné, jaký jejich vztah vlastně byl ve skutečnosti, ale on mu neustále něco přinášela, obskakovala ho a mluvila o něm s obdivem a úctou. Když vidím, jak se vnučka chová ke svému muži, musím si na to vždy vzpomenout. Ta ho neustále sekýruje, poučuje, ba přímo zesměnuje. Když jsem jí řekla, že to ten nebožák dlouho nevydrží a vykašle se na ni, řekla, že to vůbec nevadí, že se stejně dříve vykašle ona na něho,“ vypráví Jana.

Některé dámy vysokého věku říkají, že současným mladým ženám závidí jejich sebevědomí, samostatnost, to, že si dokázaly ve vztazích vybudovat rovnoprávnost s muži. Jiné naopak říkají, že jsou rády, že v této době nejsou mladé. „Ženy ve svém boji za rovnoprávnost rezignovaly na ženskost. Stávají se z nich muži,“ míní osmdesátiletá Věra, která většinu života strávila v domácnosti jako žena lékaře. „Bylo jasně dáno, že můj muž dělá kariéru a já vytvářím takzvané teplo domova. Taky bych ráda studovala nebo měla zajímavou práci. Jenže tehdy to nebylo pro ženu tak snadné jako nyní. Kam bych dala děti, kdo by se staral o domácnost? Kam bych šla, kdybych se rozvedla? Nebyla bych schopna se uživit. Tak jsem raději byla vděčná za to, co jsem měla doma.

To nebylo tak jako nyní, že si muž po příchodu z práce uklízel, hrál si s dětmi, koupal je. Ten můj, vyčerpán náročným povoláním, sebou flákl na pohovku a maximálně zkontroloval, jaké děti mají známky. Já ovšem za to žila klidný, finančně dobře zabezpečený život. O všem podstatném však rozhodoval on a já to respektovala, protože jsem věděla, že změna by pro mě byla krok k horšímu,“ vysvětluje.

V poslední době se však čím dál více objevují názory, že to ženy se svým bojem za rovnoprávnost s muži trochu přehnaly. Že mnohé páry už nefungují na základě rovnosti, ale na základě toho, že žena je velitelka. A že to vždy není úplně dobré.

Zajímavý názor na toto téma má Daniela Kovářová, prezidentka Unie rodinných advokátů. „Myslím, že by matky měly říkat dcerám, že si s muži nejsou rovny. Vezměte si situaci, kdy se žena vdá, má dítě a nevydělává tak velké peníze jako otec dítěte. Pak si s ním není rovna. Muži a ženy si prostě rovni nejsou.“

Její názory vyvolávají rozporuplné reakce, ovšem uznávaná advokátka má jasno: „Za třicet let advokátní praxe jsem se setkala s řadou případů, tak nechci být pokrytecká. Proto říkám, že ve vztahu je vždy jeden slabší. Nemusí to být žena, může to být i muž, který méně vydělává nebo ženu více miluje, je na ní více závislý. Ale nejde o rovnost. Vím, že mnohé mladé ženy nyní říkají, že manželství je zbytečnost, že ho nepotřebují, že mohou mít děti nesezdány. Jenže manželství je z mnoha důvodů ochranná instituce pro toho slabšího. A žena, která má malé děti, je ve vztahu ta slabší.“

V jedné rodině nedávno došlo k velkým neshodám poté, co její nejstarší člen, téměř devadesátiletý Vladimír, zjistil, že jeho vnučka není provdána. Žije řadu let v partnerském svazku, má dvě děti, jen si jejich otce nikdy nevzala. „Děda si myslel, že jsme měli malou soukromou svatbu, na kterou jsme nezvali příbuzné. Nevím, jak na to přišel, ale strašně ho vzalo, když zjistil, že s Petrem nejsme manželé. Vůbec nechápu, proč to tak řeší. Máma mi vysvětlila, že on to považuje za něco nemravného, za moje selhání, že má o mě strach, že se na mě Petr vykašle. Jenže i manželství přece může krachnout. K tomu, abychom spolu byli, přece nepotřebujeme papír. Jenže to děda nechápe a pochopit nechce. Dokonce na mou adresu řekl pár nehezkých slov a odmítl přijít na Petrovy narozeniny. On je jako dinosaurus, žije v dávné době a odmítá připustit, že svět se mění,“ vypráví žena, kvůli které je v rodině takové pozdvižení.

Mnozí lidé nyní nepovažují rozvod či rozpad dlouholetého partnerství za selhání či za cosi divného. Naopak, ke vztahům mnohdy přistupují tak, že když nefungují, je třeba je rychle ukončit. Pryč jsou doby, kdy ženy dělaly vše proto, aby nedošlo k rozvodu, přestože třeba v manželství nebyly spokojené či přímo šťastné.

„Mladé ženy se často řídí radami lifestylových časopisů, které jim říkají, že mají právo být šťastné, že když se jim v partnerství něco nezdá, mají se sebrat, odejít, změnit život. Jistě je to zdravější pohled než měla generace žen, které často zaplatily vlastním štěstím za to, že jejich manželství přetrvalo. Na druhé straně si nyní mnohé mladé ženy myslí, že mají na štěstí právo, že štěstí k nim musí přijít samo, že pro to nemusejí nic udělat,“ míní advokátka Daniela Kovářová.

Když přijde řeč na partnerské vztahy, na problémy mezi muži a ženami, ba přímo na otázky rovnoprávnosti, často dochází k velmi zajímavým debatám. Mnohdy se neshodnou představitelé různých generací, ale ani vrstevníci, lidé, kteří si v jiných oblastech života rozumějí. Ovšem právě vztahová problematika velmi dobře ukazuje, jak se společnost mění, jak odlišně v tomto směru žili lidé, kteří jsou nyní v seniorském věku a ti, kteří nyní vztahy teprve navazují. Vyhráno mají ti, kteří si umějí navzájem naslouchat a zajímají se, co bylo v které době běžné a co naopak ne. Protože právě povídání o vztazích  může člověka obohatit, vzdělat a přinést mu mnoho cenných poznatků.

vztahy a sex
Hodnocení:
(4.8 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Evina Nováková
Pro paní Badalcovou: Přesně tak. Takhle to celý život fungovalo u nás. A naštěstí to děti převzaly a v tomtu duchu fungují i jejich rodiny. Ale znám i páry, kde opravdu má každý svoje peníze a každý si platí svoje. Dokonce i oběd na dovolené. Hlava mi to nebere!
Tomáš Holeček
Jsem přesvědčen o tom, že dobrá lidská společnost stojí na dvou pilířích. Prvním pilířem je dělat užitečnou práci a vnímat vděk za ni od lidí, kterým jsou výsledky práce určeny. Druhým pilířem je přirozený vztah mezi mužem a ženou, vztah, který naplní veškeré nadání, které v sobě mají žena a muž. Cituji bez uvedení zdroje: "Nejdůležitějším úkolem ženy je zjemňovat drsný svět mužů." V tomto prostém principu je obrovský promarněný potenciál. Pokud muž, který je silnější, akceschopnější, ale přesto ctí a obdivuje ženu za její jemnost, vznešenost a cit, má sílu posilovat v ženě tyto její přirozené vlastnosti, které pak zase kultivují muže a udržují v něm usilování k dobru. "On ji zachránil před zlým světem a ona pak zachránila jeho.", to je princip, bez kterého není možné, aby celá společnost byla tak krásnou, jakou by být mohla. A o selhání tohoto principu píše alegoricky už Bible, když píše o Adamovi a Evě. Ženy mohou zachránit svět kultivací mužů pomocí všech svých přirozených nástrojů, kterými plýtvají na získání moci, bohatství a postavení. Ale jejich vina je pouze přesnou polovinou viny. Druhá polovina viny je na mužích, kteří nesmí svou fyzickou a dejmetomu akční převahu zneužívat. Pěstujme v ženách jejich vznešenost, lásku a cit, jen tak lze zachránit svět, hrubou silou, mocí a bohatstvím to nejde. Příroda či Bůh (jak kdo chce) dala mužům a ženám obrovskou společnou šanci a už od úsvitu věků po ní šlapeme. Objevili jsme všechno možné, ale tenhle dar jsme až na výjimky nepochopili.
judita lišková
Jistěže si nejsou muž a žena rovni...už jen po fyziologické stránce. Ani si nejsou rovni všichni lidé, jak se nám snaží kdekdo namluvit. Rozdíly jsou, jinak by muži mohli taky rodit. Dnešní pomatená doba vnucuje ženám ,že jsou snad lepší než muži...až sem dospěla tzv. emancipace. Muž a žena se mají doplňovat, ne soupeřit .. měli by uznávat, že každé pohlaví má svoje, aniž by jedno bylo lepší či horší druhého...
Jitka Rádlová
Omlouvám se- můj velmi dlouhý příspěvek se nepodařilo vložit. Vyšel z toho paskvil.
Jitka Rádlová
víc, než život v klidu jen s jednim rodičem
Ján Zábranský
Postavenie muža a ženy výstižne vyjadrila Coco Chanelová v jednom rozhovore už pred 5O rokmi. Na otázku čo považuje za najdoležitejšie ženské cnosti odpovedala: "Že sú ženské", "Že sú to ženské cnosti a nie mužské". Práve to. Prv bojovali ženy na svojom vlastnom území. Tu bola každá porážka víťazstvom. Dnes bojujú na území mužov, Tu je každé víťazstvo prehrou. Pán Ivanx P to vo svojom prśpevku vyjadril podobne.
Josef Járos
Jen blbý chlap používá tyto středověké zásady, nikdy jsem to neuznával.Dnes při excesích s muslimy, mě tohle jen vytáčí jak může být chlap takové hovado.Další jsou i ty blbky co jsou feministky. Oba poly jsou jen pro blbce. Feministky jsou většinou škaredky co nikdo nechce a ony aby to jako nabylo pravdou tak si nalhávají ,že budou femnistky. Jen si je narazí chlap okamžitě končí, jde jen o to,že jsou škaredé a nikdo je nechce. Rozdíl pro chlapa je mezi hezkou a škaredou ženou je ten ,žena škaredou je chlap sám......
ivanx P
nemůžeme si být rovni, chlap neporodí dítě. Co je víc, než vychovat dobře děti? Kariera? Co to je? Nervy, stres, tlaky..... o to stojíte? Srovnává se nesrovnatelné, ženy pohrdají svou největší funkcí.... být ženou, matkou. Ptali se starých lidí (80+), manželů jak je to možné, že spolu tak dlouho vydrželi a jejich odpověď byla dokonalé.... žili jsme v době, kdy jsme si nejen věcí vážili a vše se opravovalo, dnes se vše vyhodí a koupí nové, .... i vztahy, povrchnost vládne. Dosáhnout něčeho úsilím? ženy se stávají chlapy, mužatkami. Chovají se jako chlapi a myslí si, že tím vítězí.... ztrácí ženskost, tu největší zbraň na světě, nejúčinnější. Úsměv ženy chlapa odzbrojí. Proč vyděláváme peníze? abychom je dali ženám k nohám. Proč stavíme domy? abychom tam mohli přivést ženu, ne chlapyni, s chlapem půjdeme na pivo, ne do postele. Muž je hlava rodiny, ale žena krkem..... toto heslo vymyslely naše moudré bavičky. Podívejte se na Tanec s vlky, jak se chovala náčelníkova manželka, Ona v reálu rozhodovala o tom co se dělo v kmeni, ne náčelník. Ona ho vedla a protože byla moudrá, nechala mu vnější pozlátko, nechala mu úctu, nevyštěkala si to a tak jí rád přenechal řízení. Manažeru v sukni nemám chuť přinést kytku, políbit ruku.... říkalo se paní lékárníková, paní starostová.... protože všichni věděli, kdo je v pozadí za mužem, kdo mu tvoří zázemí, klid a on za to .... třeba jí měl rád.
Marta Badalcová
Dnešní dobu tak trochu nechápu. Muž i žena jsou přeci lidé stejných hodnot.Nechápu jak mohou mít manželé každý svůj účet,každý platí něco ,peníze nejsou tvoje a moje jsou naše,práce okolo domácnosti ,výchova dětí , starosti i radosti …. také naše společné.Jde o domluvu a úctu ke svému protějšku.Možná se mýlím ,každý si to ze své rodiny nese do manželství jako vzor.
Evina Nováková
Pro pana Volfíka: Asi jsem se špatně vyjádřila. Plně s Vámi souhlasím. Mně jen nadzvedlo, že paní advokátka (ke které někteří možná vzhlížejí!) hlásá, že se mají dívky vychovávat k tomu, že muži a ženy nejsou rovnoprávní - takže jsem to trochu vyšponovala do extrému. Prostě vždycky jde o toleranci a porozumění...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?