Svazenka vratičolistá
Foto: autorka

Svazenka vratičolistá

30. 7. 2020

Při toulkách v okolí města jsem narazila na modrofialové pole, kde kromě lučního kvítí a trávy byly v pruzích zajímavé rostliny s nádhernými květy. A těch včel. Pole doslova bzučelo. Nikdy jsem tuto rostlinu neviděla, tipovala jsem, že to bude zemědělská plodina. Po příchodu domů jsem zasedla k PC a klikala tak dlouho, až jsem objevila, že rostlina má jméno svazenka vratičolistá.

Svazenka vratičolistá pochází ze Severní Ameriky a u nás je pěstována od konce 19. století jako pícnina, zelené hnojení, květina /zejména do suchých vazeb// nebo jako medonosná rostlina. Dá se pěstovat i v zahradách, pro prodloužení doby kvetení se doporučuje vysévat semena v třítýdenních intervalech. Plody jsou tobolky obsahující dvě až čtyři semena. /informace z Wikipedie/.

Když jsem se dověděla, že rostlina může být okrasou květinového záhonu, vydala jsem se na lup. Domů jsem se vrátila s kyticí a představou, jak příští rok vyseju semena na záhon před panelákem. Ale ouha, na poli zůstaly nůžky. Tak znovu vyrážím. Naštěstí je pole vzdálené od domova pouze 1,5 km. Na zpáteční cestě zmoknu, ale nešla jsem zbytečně. Nůžky jsem našla.

Na svazenku vratičolistou jen tak lehce nezapomenu.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.2 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marta Novotná
Svazenka se pěstovala jako medonosná rostlina hlavně pro včely, bohužel dnešní soukromí zemědělci ji do osevu svých pozemků nezahrnují. Zřejmě se jim jako pícnina nejeví být dostatečně výnosná. Ale pro včelky je to rostlina velmi důležitá .
Anna Čípová
Děkuji za komentáře. Svazenka mě okouzlila a chtěla jsem ji přiblížit i vám.
Dana Puchalská
To je moc krásná rostlina. Ale zatím jsem ji neviděla tak, jako autorka. Ode dneška budu koukat a hledat ji. Paráda.
Martina Růžičková
Moje seznámení s touto, u nás nově se objevující rostlinou, bylo obdobné. Poprvé jsem fialově kvetoucí pole viděla loni v létě u Slavného na Broumovsku. Bylo to navečer, zlatě na ni svítilo sluníčko, včely bzučely ... Úžasný zážitek. Doma jsem pak také na internetu hledala, o jakou rostlinu se jedná :-).
Alena Tollarová
Svazenku v okolí vídávám už několik let, asi před dvěma lety se k ní přidala další zajímavá a do té doby mně neznámá rostlina - červený jetel inkarnát. Obojí jsem určitě už dávala na FD. Svazenku jsem si malou rostlinku přinesla a přesadila na zahrádku. Kvetla :)
Jana Šenbergerová
Také jsem koukala, když jsem ji poprvé viděla před lety na poli u pastvinské přehrady. Nikdy předtím jsem se s ní nesetkala. Krásná rostlinka, nádherně voní, ale může být pro někoho nebezpečným alergenem.
Zuzana Pivcová
Zajímavá rostlinka, neznám, děkuji za informaci.
Marie Seitlová
Ještě, že máme takovou toulavou a šikovnou fotografku. Svazenku jsem vůbec neznala a nikdy jsem ji ani neviděla. Jsem ráda, že jsi mě poučila. Louka krásného kvítí a plno včel musela být úžasná. Díky, že jsi se s námi podělila.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 51. týden

Advent a vánoční zvyky v Česku i ve světě. To bude tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.