Tip na dovolenou:  Šumavské Volary a okolí
Foto: autorka

Tip na dovolenou: Šumavské Volary a okolí

19. 6. 2020

Založení Volar souviselo s celkovou kolonizací Šumavy ve 13.−14. století, kdy vznikaly nové vesnice převážně s německým obyvatelstvem přicházejícím často z území pasovského biskupství.

Druhou podstatnou okolností bylo přeložení původní trasy „Prachaticia via“, obchodní cesty z Pasova do Čech, později nazývané Zlatá stezka. Ta na české území vstupovala údolím Studené Vltavy a pokračovala přes pozdější osady Pěkná a Zbytiny do Prachatic. V první polovině 14. století však byla patrně kvůli močálům vytyčena nová, výše položená trasa přes hřeben Haidelu k dnešním Českým Žlebům a přes brod na Teplé Vltavě do široké volarské kotliny, náležící k panství Prachatice, které bylo až do husitských válek v majetku vyšehradské kapituly. První písemná zmínka o Volarech je z roku 1359, kdy je mezi členy městské rady v Prachaticích uveden Ondřej z Volar. Nová osada Volary se brzy rozrostla v největší soumarské středisko na české straně Zlaté stezky.

Volary leží asi 16 km od Prachatic na území CHKO Šumava, na hranici NP Šumava. Jméno obce je patrně odvozeno od volarů (dobytkářů). Volary mají přes 4000 obyvatel a jsou významným komunikačním uzlem Šumavy a střediskem turistického ruchu – jednak pro své památky staré dřevěné architektury, jednak pro řadu významných přírodních krás v okolí.

Každoročně Volary navštívíme na několik dní, ubytujeme se v hotelu Bobík. Pojmenovaný  podle vrchu Bobík v blízkosti Volar. V Bobíku vyznavači masáží mohou použít konopné lázně. Vaří se tu dobré pivo a jídlo je vynikající. I v okolí se dá najít několik velmi dobrých penzionů na ubytování. Ve městě jsou hezké procházky, zajímavá architektura památkově chráněná, plavecký bazén, muzeum, malé hospůdky a j. Nad městem se tyčí menhiry, odkud je hezký rozhled do okolí. Také křížová cesta je velmi zajímavá, ukrytá v lese. Smutný je židovský hřbitov, založený v květnu 1945 pro oběti pochodu smrti. Je tu pochováno 95 žen židovského původu, které pocházely z Maďarska, Polska, Čech, Německa a Ruska. Strašná bezcitná válka!

Nejrychlejší přesouvání je autem, dá se takhle poznat velká část Šumavy. Zajet, kam jsme si určili, zaparkovat a potom se dát turistickou cestou, kterých je na Šumově nepřeberné množství. Anebo jít na nádraží a odtud se dá jet na Stožec, nebo přes obec Lenoru do Kubovy Hutě, Vimperka, na opačnou stranu směr Prachaticko a dále směr Lipno. Kombinujeme obojí, jsou místa, kde vlak nejezdí .

Nedaleko Volar se nachází Soumarský most a přes něj procházíme Soumarským rašeliništěm.  Vlakem se dostaneme do Stožce, kde je velké infocentrum. Kdo chce, může si dojít do sousední obce v Německu, kde je výborná cukrárna. Výšlapem lesem se dostaneme ke Stožecké kapli, která stojí za zhlédnutí. Dřevěná kaple, ležící pod vrcholem Stožecké skály, je ukázkou lidové řezbářské práce. Byla postavena v první polovině 19. století při prameni léčivé vody a obnovená v roce 1988.

Vimperk je nádherné město s krásným zámkem, který prochází náročnými opravami. Kterým směrem jdete, jdete do kopce, jenže co by člověk nevytrpěl pro nové zážitky že? Dalším nádherným městečkem jsou Prachatice, které mají úžasné historické jádro. 

Kubova Huť - dojeli jsme vláčkem a vystoupali na Boubín, vysoký 1362 m. Při prvním výstupu na nás čekala kamarádka Hanka R., rok nato jsme si zopakovali s Jarmilkou K.J.. Zážitek, umocněný navíc setkáním s milými kamarádkami.

Nesmím zapomenout na Borovou Ladu, v blízkosti jsou nádherná rašeliništní jezírka, slatě, prostě to se musí vidět. 

Též Netolice stojí za prohlédnutí. Leží v šumavském podhůří a s mnoha rybníky patří k nejstarším městům v Čechách. Historické jádro je památkově chráněno. Nedaleko se nachází zámek Kratochvíle, patří k nejkrásnějším renezančním zámkům, nechal vystavět Vilém z Rožmberka..

 Kdo si zamiloval Šumavu, bude se tam vracet, dokud bude moci.  Tak i já putuji, vždy trochu jiným směrem a je to prostě nádhera. V srdci takové přírody pociťuji, jako bych byla v jiném světě, a nabíjí mě to zvláštní energií a pokorou. 

města a obce Tipy na dovolenou 2020
Hodnocení:
(5.1 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslava Handlová
Jen některá z uvedených míst jsem navštívila, ale vždy ráda se podívám na fotky, které dokomentují příznivě proměny městeček. Soňo, díky za povedený článek i hezkou fotodokumentaci.
Vladislava Dejmková
Moc hezká poznámka. Tento kraj jsem navštívila jen dvakrát, chtělo by to znovu.
Jan Zelenka
Šumava je velmi rozlehlá oblast. Něco z toho, co jsi tak krásně popsala, Soňo, znám, většinu ale ne. Ilustrační fotky jsou moc pěkné.
Anna Potůčková
Díky za pozvánku, zde žije má bývalá spolupracovnice, na kterou jsem si díky Tobě vzpomněla. Fotografie u článku se mně moc líbí. Šumava má své kouzlo!
Marie Měchurová
Už nám snad do toho nic nevleze, a za pár dní odjedeme na týden na Lipno a za krásami Šumavy. Máme v plánu navštívit i některá popisovaná místa. Také Olšinu, Jelení vrchy, Horní Planou, Boubínský prales. Jako třešničku na dortu navštívíme Český Krumlov bez nájezdů zahraničních turistů. Děkuju za článek i za hezké fotky.
Hana Nováková
Soni, byla jsem tam tak skoro před 40 lety. Vzomínám, jak tam bylo krásně - Volary, České Žleby,Lenora, Soumarák a další. Bylo tam krásně. Šumava je prostě nádherná a ještě nezničená oproti Krkonošům. Díky za článek a nádherné fotky, které umocňují tu krásu Šumavy.
Věra Ježková
Soni, tam to neznám. Díky za zajímavý článek a moc hezké fotky. :-)
Daniela Řeřichová
Velice poutavá pozvánka a nádherné fotografie. Také se ráda vracím a objevuji další kouty malebné Šumavy.
Alena Tollarová
Tento kraj ke své škodě vůbec, ale vůbec neznám. Kde se vzaly menhiry a jak můžou být staré? Ví se něco o jejich historii? Bezva pozvánka na dovolenou.
Hana Rypáčková
Ano, ano, to je můj rajón... Šumava je má láska...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?