Babi, ty se chováš jako chlap
Ilustrační foto: ingimage.com

Babi, ty se chováš jako chlap

18. 6. 2020

V češtině se v posledních letech zabydlelo slovo gender. Výraz se používá k označení kulturně vytvořených rozdílů mezi muži a ženami. Zjednodušeně řečeno, vznikl ruku v ruce s faktem, že ženy dosáhly takové rovnoprávnosti s muži, že je v mnoha směrech válcují. A gender proniká čím dál více i do vztahů lidí vyššího věku.

Je to přirozené, do vyššího věku se dostává generace žen, která už není zvyklá k mužům vzhlížet jako k pánům tvorstva a čekat na výplatu, kterou přinesou. Jsou to ženy, které celý život pracovaly. Řídí auta, mají vlastní bankovní účty, nezřídka jsou rozvedené, zvyklé se postarat o sebe i o děti. Pamatujete na scény z filmu Kristián, ve kterém Nataša Gollová coby oddaná manželka Oldřichu Novému podávala bačkůrky, když přišel domů? Tak takových žen je čím dál méně i mezi těmi vyššího věku.

"Nedávno mě překvapilo, jak se babička chová k dědovi," říká dvacetiletá studentka Monika. "Děda se normálně zeptal, jestli si nedáme kávu a babička na něj vyjela. Řekla, že si ji má připravit sám, že není jeho služka a že si má uvědomit, že v dnešní době už ženy neobskakují muže. Seděla jsem tam jako opařená, myslela jsem, že spolu pěkně vycházejí. Děda mi pak se smíchem vysvětlil, že babička ráda surfuje na stránkách různých feministických spolků a s kamarádkami řeší gender problematiku," vypráví.

Děda se tomu směje, rodina je zaražená. Babička, třiasedmdesátiletá Jitka k tomu říká toto: "Celý život jsem měla pocit, že musím sloužit své rodině a ještě k tomu chodit do práce. Tak mě doma vychovali. Teprve před lety se mi otevřely oči a závidím dnešním mladým holkám, že si dělají, co chtějí. Když chce někdo kávu, ať si ji uvaří. Když není doma co jíst, proč bych měla jít na nákup já? Ať jde muž. Chci to takhle zavést aspoň na ten zbytek života, který mi zůstává," vysvětluje.

"Ženy jsou samostatnější, čím dál více vzdělané, jsou samostatnější i ekonomicky, takže jsou schopny, byť třeba nerady, žít samy," připomíná psychiatrička Tamara Tošnerová, autorka knihy Jak si vychutnat seniorská léta. "Na druhé straně by žena stále ráda pod vlivem tradičně chápané mužské role k muži takzvaně vzhlížela. Až do smrti by ho chtěla vnímat jako oporu. Realita je však jiná," říká. Ano, realitou je chaos v tom, co ženy i muži od partnerů a partnerek vlastně očekávají.

Další typický příklad je pár šedesátníků z Ostravska. On býval středoškolský profesor, ona prodavačka. "Muž byl u nás vždy ten moudřejší, vzdělanější, rozhodoval. Já byla ta upravená, obětavá, ale obyčejná prodavačka, kterou on celý život vede, poučuje a řídí. Když manžel onemocněl, začal být protivný a panovačný. Přestože mu lékař zakázal řídit auto, odmítá abych řídila já a všude nás musí vozit dcera. Často jsem od něj slyšela větu: To nezvládneš, to neumíš," vypráví. 

A tak se začala chovat tak, aby jemu, sobě i okolí dala najevo, že zvládne vše. Že vlastně manžela nepotřebuje. Chodí do spousty kroužků, na výlety s klubem turistů, její domácnost poněkud zchátrala. Muž chodí dvakrát týdně na obědy do nedaleké jídelny, většinu času tráví každý ve svém pokoji. Jejich vztah je v penzi na bodu mrazu. "Chovám se tak, jak se dříve chovali muži," shrnuje dotyčná. 

Potíž je v tom, že mnohé mladé dámy, které dosáhly nejvyššího bodu samostatnosti, vydělávají spoustu peněz a žijí tak, jako dříve žili muži, nejsou až tak úplně šťastné. Vznikla armáda single žijících třicátnic, které nemohou najít toho pravého muže, se kterým by chtěly založit rodinu. A řada single mladých mužů tvrdí, že nemohou najít tu pravou ženu, protože se mnohé z nich chovají jako chlapi. A oni by tak rádi křehkou bytost, která k nim vzhlíží a potřebuje ochránit.

Těžko říct, jaké vztahy k sobě ve stáří budou mít tito dnešní třicátníci, ale že gender problematika se už týká i seniorů, je jasné. Takže mnoho mladých lidí ještě asi čeká velké překvapení, když zjistí, že jejich babičky se už dávno nechovají jako babičky z pohádek, které podstrojovaly dědečkům, ale že naopak dědové to teď mají pořádně těžké.

rodina
Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Venca V.
U starších manželů je to o toleranci, domluvě na pravidlech, vstřícnosti a soužití může být i ve vyšším věku hezké - ale musí chtít oba. U mladých je to totéž, s tím, že si musí uvědomovat svou roli, když založí rodinu a že prioritou je společná výchova dětí, rozdělení úkolů mezi rodiči - a u každého páru to může být odlišné. Děti ale velmi vnímají, jak se rodiče chovají k sobě, jak k nim i jak se chovají k prarodičům....a ovoce výchovy se sklízí až v pozdějším věku.....to je třeba mít na paměti...kdo neměl, dnes pláče a naříká, že potomky vychoval špatně. Pokud se někdo snaží vládnout, je to taky špatně. Myslím, že nejlepší výsledky má dohoda, tolerance, společné řešení problémů a vzájemná láska a úcta jeden ke druhému, napříč generacemi.
Lenka Kočandrlová
Ve všem by měla být určitá rovnováha : jak se to poruší,jde všechno špatně. Nic se nemá přehánět do extrémů,domácí puťka,co ještě včera doma vařila,pekla,smažila,uklízela,manžílkovi podstrojovala,se nemůže přes noc změnit na emancipanovanou Ženu,co vládne přinejmenším svému manželovi,nebo dětem...Já vyznávám heslo "žít a nechat žít" už asi 50 let.Vydělávala jsem větší peníze než manžel.Řídím auto,on ne.Ale nikdy jsem se necpala do pozice,že " mám na něco větší nárok,že tohle je přecemužská/ženská práce",dělala jsem to,co bylo právě nutno dělat,bez nějakých komedií.Doma máme pohodu,je radost se tam zdržovat.
Ján Zábranský
Ano, i já mám odpozorováno že některé ženy v pozdním věku na sebe oblékají "mužské kalhoty", a naopak muži jsou vnímavější, citlivější....
Dana Puchalská
Předposlední odstavec.... Vypovídá o všem. Článek mně pobavil. Děkuju.
Jana Hošková
Bezvadný článek ! Zasmála jsem se, jak se babička po létech "probudila". Ale dodala bych: Všeho s mírou, prosím ! Každý z nás, muž či žena, má geneticky určenou svou roli. A to se nedá kolikrát obejít. Ženské musí být samostatné, kolikrát jim totiž nic jiného nezbývá. A díky za to, že jsme získaly rovnoprávnost ! Ovšem všechno má svá úskalí a je potřeba v každém případě používat rozum.
Olga Škopánová
Ženy samoživitelky se nedomáhají soucitu, ale pouze toho, co jim náleží podle zákona. Myslím, že je ostuda, když se chlap nestará o svoje děti.
Věra Halátová
Nic se nemá lámat přes koleno. U toho, jak ta babička vyjela na svého manžela, že mu nebude vařit kávu, jsem nebyla, těžko říct, zda ji pěkně poprosil, nebo jak to bylo. Mně před pár lety psycholožka dala nějaké testy a pak řekla, že si musí něco ověřit, protože moje testy vykazují určité hodnoty tak vysoké, jako u mužů. Zeptala jsem se jí: Paní doktorko, znamená to snad, že zemřu na rakovinu prostaty? Neměla smysl pro černý humor. Nedávno jedna asi osmdesátiletá žena mi říkala, že ten živitel mi schází. No, neschází, já jsem se vždy živila sama. A vždy jsem vydělávala mnohem víc, než manžel. Což mne přivedlo k myšlence. Ženy chtějí být naprosto genderově vyvážené, tak proč se pak domáhají lidského soucitu, jako "samoživitelky", o které nikdo nepečuje?

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 3. týden

Uplynulý víkend probíhal projekt "Ptačí hdinka", kdy se lidé mohli zapojit do sčítání ptactva u krmítek. Možná jste se také zapojili a pak bude pro vás kvíz tohoto týdne, který je na téma "Ptáci v Česku", jistě jednoduchý.