Hluchý, slepý, vozíčkář. Tato slova jsou podle zástupkyně ombudsmana nevhodná a neměla by se vyslovovat
Ilustrační foto: pixabay.com

Hluchý, slepý, vozíčkář. Tato slova jsou podle zástupkyně ombudsmana nevhodná a neměla by se vyslovovat

4. 6. 2020

Nemá se používat slovo vozíčkář. Člověku, který nechodí, se má říkat člověk, který se pohybuje na vozíku. Z češtiny by mělo vymizet také slovo neslyšící, natož pak hluchý. Vhodnější je výraz člověk, který je neslyšící. Tyto pokyny obsahuje nová příručka, kterou vydala zástupkyně ombudsmana.

stárnutí zdraví
Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Milena Znamenáčková
Nechápu, proč je výraz "znakový jazyk" korektnější než "znaková řeč" atd., ale zajímalo by mě, kolik ta příručka stála a kolik by za to bylo potřebných věcí, hlavně pro ty se zdravotním postižením.
Marie Doušová
Jsou to jen samé hlouposti, kterými se někteří lidé živí, neboť vyštudovali něco a chtějí se uplatnit. Je to zbytečné a hloupé. Slepý člověk potřebuje kolem sebe slušné a hlavně spolehlivé lidi.
Rostislav Mraček
Snad se ještě dočkám, že nám kdosi zakáže slova deštník, chleba, letadlo ...
Věra Ježková
Propánajána. Podle mne je to pitomost. Uměle vytvářené problémy. Na daných slovech nic neuctivého nevidím. Jsou to slova běžná, vyjadřující určitou skutečnost. Podle tohoto principu by bylo možné postupovat i nadále a hledat další nevhodná slova. Až do úplného zblbnutí a zdecimování jazyka. Děkuji za článek.
Olga Škopánová
Invalid people se nemůže používat, protože "invalid" znamená neplatný, (zápor od slova valid, validní, platný).
Jarmila Komberec Jakubcová
Tak trochu to připomíná Jiráskův F.L.Věk - různé názvy :např. kapesník měla nahradit čistonosoplena a další nesmysly. Je vidět, že OSN nemá jiné starosti než vymýšlet hlouposti.
Zuzana Pivcová
Tím, jak jsem jezdila do NDR a pak už i do sjednoceného Německa, poznala jsem tam trochu s předstihem i podobné názvy. My jsme říkali "invalidé", ale oni měli "(těžce) poškozené" atd. Slovo "cikán" tam snad bylo trestné, jedině Sinti (to byli někdejší kočovníci) a Roma. Antikoncepce byla jen "pilulky", pohlavní styk jen "vztah" a uklízečka něco jako "žena dělající čisto". No, a my se pozastavujeme nad seniory.
Ján Zábranský
Pracoval jsem roky v sociálních službách a s " vozíčkáři jsem absolvoval nespočet procházek a dialogů současně. Vždy to byl pro mne člověk s jménem, slovo vozíčkář by jsem nepoužil za žádných okolností.
Lenka Kočandrlová
Asi tak: tím,že se změní slovník,tak lidé nebudou najednou vidět,slyšet,neuzdraví se....Sami cikáni málokdy používají slovo Rom.Takovéhle hraní na korektnost je spíše na škodu,než k užitku. Je-li někdo starý,tak žádné vynalezené slovo ho neomladí,zkrátka bude stále starý.Takto můžeme dosadit místo "starý" i jiná adjektiva. Zdá se mi,že někdo stále cpe do popředí jen samá práva - a žádné povinnosti!
Jitka Hašková
Zdá se mi to celé nesmyl. Slovo vozíčkář používají léta lékaři a fyzioterapeuti ostatní výrazy také a nic špatného tím nemyslí. Záleží s jakým tónem se slovo vysloví. Setkala jsem se v roce 1968 v Londýně, že v angličtině bylo nepřípustné použít pro invalidy výraz "invalid people" což vnímali jako méněcenní lidé. Muselo se říkat jedině "disabled people" = "handicapped people", dnes se v učebnicích angličtiny běžně používá výraz "invalid people" a nejsou tím míněni méněcenní, ale hendykepovaní.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 17. týden

Tento týden se budeme ve vědomostním kvízu věnovat vážné hudbě. Jak dobře ji znáte? To uvidíme...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co vás nejvíce "nabíjí"?

Výlet do jarní přírody

21%

Setkání s přáteli

20%

Kontakt s rodinou

21%

Knihy

19%

Vitamíny

20%