Tip na letošní dovolenou: Kam jinam, než do Týna, a nejen tam
Foto: autorka

Tip na letošní dovolenou: Kam jinam, než do Týna, a nejen tam

15. 5. 2020

Blíží se tolik očekávané léto a za normálních okolností už bychom se tak trošku začínaly se sestrou balit do jižních Čech na chalupu. Vždy, když odtamtud koncem léta odjíždíme, říkáme si s vírou: Tak zase za rok. Jenže někdy je za rok plno věcí jinak.

Loni jsme odjížděly se starým kocourem Čertem, ale ten už s námi letos nepojede. Na jeho místo nastoupili dva kočičí sourozenci - Babeta a Walda. Podstatnou změnou, která nás všechny poněkud znejisťuje, je hlavně současná situace s koronavirem. Ale věřím, že nám v dovolené nezabrání.

O Týně nad Vltavou jsem tu psala už tolikrát, že snad bude rozumnější, když přejdu rovnou k pozvání. Asi před dvěma roky jsem začala zvažovat, že by se tam možná dal udělat jeden z příštích srazů i60. V současné nejisté době však asi bude lepší, když začnu nejprve zvát jednotlivce.

Na úvod bych vás chtěla pozvat k přečtení někdejšího nejobsáhlejšího článku o Týně nad Vltavou: Ani v Tejně už není stejně". Zadáte-li si do zdejšího vyhledavače (lupa pod modrou lištou na hlavní straně) Týn nad Vltavou, vyplují vám další, dokreslující články, např. Dnes už mám Týn nad Vltavou ráda, Technická památka, a překáží? nebo Zkusíte tam se mnou vystoupat? Mé jihočeské léto a další.

Do jihočeského Týna nad Vltavou se dostanete pouze autem nebo autobusem. Autobusem z Prahy nebo Prachatic, Písku, Tábora, Českých Budějovic. Vlak tam bohužel nejede. Příjezdové silnice, zvláště ta od Českých Budějovic, jsou velmi dobré.

Týn je vyloženě letní turistické městečko. Leží na Vltavě, provozují se zde výletní plavby lodí, dají se zde vypůjčit i šlapací vodní kola nebo paddleboaty. Město má i moderní koupaliště s vodními atrakcemi, ale koupat se dá dnes už zase i ve Vltavě, případně v nedaleké Lužnici.

K ubytování se nabízí hotel Zlatá loď přímo na náměstí, několik pěkných penzionů rovněž přímo v centru - Plzeňka, Penzion Pod kostelem, Zámecký penzion, Penzion Restaurace Vorař a Penzion Vlasta. Pro více lidí se hodí Apartmán Brašov v hlavní ulici u náměstí. Nedávno byla zprovozněna původní vojenská ubytovna hned u autobusového nádraží pod názvem Funstar, kterou si lidé velmi chválí.

Jmenované penziony a hotel mají zároveň i restaurace. Jsou zde i dvě soupeřící cukrárny. Jedna na náměstí, druhá na nábřeží s výhledem na vodu.

Překvapením je několik supermarketů - Coop Terno (s jídelním koutem), Lidl a Penny jsou u autobusového nádraží v těsném sousedství a u náměstí je ještě Billa. Během roku bylo otevřeno i malé obchodní centrum, které jsem však zatím neviděla. Je zde i poliklinika s lékárnou a další dvě lékárny - na náměstí a u autobusového nádraží na levém břehu Vltavy - na Malé Straně.

K prohlídce Týna vám stačí jeden den - můžete navštívit muzeum, podzemní chodby, případně i přírodovědné muzeum nad městem. V červenci bývají někdy večer varhanní koncerty v kostele na náměstí. Někdy o víkendu pak v rámci výstavy Vltavotýnské dvorky jazzová nebo swingová vystoupení. Za příznivého počasí se celé léto hraje v přírodním divadle s otáčivým hledištěm u původního hradu. Letos to má být údajně "Saturnin".

Další dny si samozřejmě můžete udělat výlet jinam - ať už je to známá Bechyně nebo Hluboká, České Budějovice, Tábor, případně i Písek nebo Vodňany. Vše je dobře dosažitelné ranními autobusy s návratem odpoledne. V létě o víkendech se konají i nostalgické jízdy motoráčkem přes Číčenice do Protivína, kde je krokodýlí zoo. Z méně známých lokalit můžete navštívit obec Netěchovice (směr Bechyně) se zemědělským muzeem, Pořežany (proti proudu Vltavy) se soukromým muzeem historických vozidel, romantický zámeček v Kolodějích nad Lužnicí, který byl zprovozněn teprve před několika lety pod názvem Mitrowicz. Tam se dá dostat i v rámci výletní plavby lodí. Zajímavá je i prohlídka interaktivní výstavy Jaderné elektrárny Temelín.

No, a v případě, že byste se do Týna skutečně vydali, tak nás tam rozhodně navštivte. Budeme na chalupě celé léto a rády vás uvidíme.   

města a obce Tipy na dovolenou 2020
Hodnocení:
(5.1 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Jitko i další, ráda pozvu a i ochotně udělám průvodkyni, jen nemůžu nabídnout ubytování, protože část domku obývají celoročně známí starší lidé.
Jitka Hašková
Zuzko, kdyby se ti někdo přihlásil, že tam pojede, ráda bych se k někomu přidala. Týn vůbec neznám a velmi mě to láká.Děkuji. Jitka
Jaroslava Handlová
Zuzko, nadpis i úvodní stať článku mi hned prozradily, že autorkou musíš být s určitostí Ty. Já mám sice jižní Čechy již trochu „prošmejděné", ale pro letošek je to pro mne jedna ze tří oblastí, kam se hodlám vydat. Dík za krásnou pozvánku. Určitě dám vědět a zastavím se i v Týně, až budu brouzdat po okolí, těším se na Týn, na Tebe, Marcelu i Babetu a Waldu.
Hana Nováková
Zuzko, nesporně je Týn nad Vltavou vaší srdeční záležitostí, což ostatně dokládá krásné povídání, fotky a jeho propagace. Cením si toho, že jste to takto napsala, skoro bych řekla, že máme stejné myšlenky jen jinou lokalitu. Takto by měl každý dobrý Čech ostatním připomenout své zamilované místo, pro někoho dalšího to třeba bude návod, jak lokalitu prozkoumat a obohatit své vědění.
Růžena Kuželková
Z Týna pocházel můj otec,takže toto městečko znám,každý rok jsem byla u příbuzných na prázdninách.Strejda byl hlavní "propagátor" rybaření.Moc pěkné městečko,každý rok se tam na pár dní vracíme s vnoučaty a "štrapicírujeme" po okolí.Vřele doporučuji se tam vydat.
Jitka Mošovská
Zuzko, vloni v létě jsme byli 2krát v přírodním divadle s otáčivým hledištěm na Šlágru. Před vystoupením jsem si prohlédla náměstí a nábřeží Vltavy s plavbou lodí.
Marie Novotná
Zajímavá pozvánka. V Písku sochy z písku mi učarovaly. Moc ráda bych je zase viděla. A ta Tvoje nabídka je další důvod, proč tuto trasu dát do plánu. Je tam hezky, jak je vidět na fotkách.
Zuzana Pivcová
Jano, s návštěvou muzea bývá pro turisty spojena i prohlídka podzemních chodeb (délka 160 m, tedy tam i zpět 320). Labyrint vznikl zřejmě v 15. stol. a původ není přesně znám: buď sloužil odvodnění náměstí se zásobárnou pitné vody, nebo jako úkryt před nebezpečím s únikovou cestou, nebo dokonce pro těžbu blíže neurčeného nerostu. Já jsem tam nevlezla (klaustrofobie).
Jana Hošková
Zuzko, jestli tam ti vaši kočičáci potkají své příbuzné, neudrží je ani kšírky ! :-)) Jinak by mne moc zajímaly ty podzemní chodby v Týnci, jsou přístupné? A k čemu sloužily ?
Hana Čadová
Děkuji za pozvání. Několik let jsem jezdila vypomáhat do kuchyně na LDT do Nuzic. Lužnice teče hned u tábora. Pamatuji záplavy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA