Senioři u covid-19 nemusí mít ani horečku. Praktici varují před netypickými projevy
Ilustrační foto: ingimage.com

Senioři u covid-19 nemusí mít ani horečku. Praktici varují před netypickými projevy

23. 4. 2020

Největší nebezpečí z onemocnění covid-19 hrozí podle statistik zejména starším lidem. Nemoc se u nich přitom ani nemusí projevovat klasickými příznaky, které byly hojně popsány, například horečkou.

Na co si tedy dát při péči o ně pozor? I o tom se mluvilo na jednom ze vzdělávacích webinářů, které pro praktické lékaře pořádá Společnost všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP.

Senioři jsou podle lékařů náchylnější k nemocem už kvůli tomu, že u nich přirozeně dochází k poklesu imunity se stoupajícím věkem. To snižuje jejich obranyschopnost vůči infekci ve srovnání s mladšími lidmi. „Rizikovou skupinou jsou lidé s typickou seniorskou polymorbiditou, tedy souběhem několika chronických nemocí. Mezi nejohroženější pak určitě patří pacienti s kardiovaskulárními nemocemi, CHOPN, cukrovkou nebo vysokým tlakem. Také onkologičtí pacienti a pacienti s biologickou nebo imunosupresivní léčbou jsou nemocí ohroženi,“ říká prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., z Geriatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Lékaři ale upozorňují, že podle dosavadních poznatků se může u seniorů onemocnění covid-19 projevovat méně nápadně než u běžné populace. „Například se ukazuje, že nakažení mohou mít pouze lehce zvýšenou teplotu, popřípadě vůbec. Naopak se mnohem častěji objevují zažívací potíže, změny psychického stavu nebo ztráta chuti a čichu,“ popisuje prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.

„Kvůli možnému atypickému průběhu musíme věnovat zvláštní pozornost jakékoli zdánlivě nevysvětlitelné změně zdravotního stavu. Je také důležité, aby lidé pečující o méně zdatné seniory u nich doma – ať už pečovatelky nebo členové rodiny – pečlivě sledovali zdravotní stav a každou změnu konzultovali s praktickým lékařem,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, PhD., vědecký sekretář SVL ČSL JEP. 

U seniorů s mírnou poruchou poznávacích funkcí nebo demencí, ale i u osob nad 80 let se covid-19 může projevit jako delirium – stav typický zmateností a dezorientovaností. „Tento stav pacientům obecně hrozí při nedostatku kyslíku v krvi, horečce nebo dehydrataci, k čemuž v důsledku covid-19 dochází velmi snadno,“ doplňuje prof. MUDr. Eva Topinková, CSc. Kvůli snížené schopnosti si poruchu uvědomovat si pak staří pacienti nemusí být schopni zavolat pomoc nebo brát léky.

„Populace starých lidí je v této době ještě více zranitelná než obvykle, proto bychom o ně měli více pečovat. Vhodné je na jedné straně minimalizovat kontakty, ale na druhé straně i úplná izolace od rodiny a okolí není správná. O svém režimu by měl mít možnost rozhodovat i konkrétní senior. S denními aktivitami mohou vypomoci např. skauti, dobrovolníci a sousedé, ale nenechme své seniory napospas samotě, izolaci, nebo dokonce chmurám,“ uzavírá MUDr. Cyril Mucha, člen výboru SVL ČLS JEP. 

koronavirus zdraví
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(4.9 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Nojo, to je všechno celkově pravda. Ale mělo se taky říct, že senioři nemají být házení do jednoho pytle a nedávat jim všem stejné zákazy či paušální opatření nyní, kdy už víme o káčku tolik. Nejhorší je tak kombinace vysokého věku, celkové zchátralosti (nízké imunity) organismu a vážného chronického onemocnění, jako je cukrovka, plicní nebo nádorová onemocnění. Asi větší riziko je u starých lidí v domovech pro seniory než u lidí 65-75 let, kteří žijí svůj život v domech a nemají závažná zdravotní omezení. Že by stát měl dokázat rozlišit mezi seniory, kteří žijí ve svých bytech, běžně vycházejí ven, mají všelijaké aktivity a zájmy, a mezi lidmi, kteří převážně leží, jsou nemocní a žijí ve společných zařízeních, jakým je domov pro seniory. Senioři jsou různorodá část populace a proto i opatření (nezbytná a zbytná, důležitá a nedůležitá) by měla být diferencovaná. Pro stát je snadnější „pro jistotu“ dát totéž všem - přece u dospělých nebo u dětí to už taky nedělá.
Danuše D'Engeli
Oprava prosím: ...myslím, že jsem hodně změnila svoje postoje.....
Danuše D'Engeli
Osobně o sebe strach nemám, ani o děti Všichni jsme hodně aktivní. Mám ale strach o svou mámu. Jezdím za ní neustále. Včera jsem ji byla navštívit a všimla jsem si, jak pod tíhou starostí o ostatní hodně rychle stárne. Ona se nebojí o sebe, ale o nás všechny. Ona ale byla taková celý život, takže teď je těžké v jejím věku se změnit. Nemohu ani odporovat, ani poučovat, hlavně jí musím naslouchat. Bude jí letos 87 let a pořád je samostatná. Hodně jsem se z jejího života poučila, myslím, že hodně změnila svoje postoje k mnoha životním situacím. Měli bychom svým rodičům děkovat, nejen, že nám dali život, ale to nejlepší ze sebe...... Hezký den přeje Dana
Danka Rotyková
Taky to už beru trochu více v klidu, říkám si, že jsem přece jen něco hezkého zažila. Ale pak mne hned napadne, že to všechno bylo draze vykoupeno. Prostě bych tu ještě chtěla nějaký čas být. Proč ne, kdo by si pak denně povídal s mojí 90 ti letou maminkou?
Svatava Páleníková
Beru to tak, že už jsem na tomto světě nějaký ten pátek, takže jsem smířena s tím, že mě to třeba i semele. Hlavně aby byli zdraví mladí lidé. Na nich teď bude největší tíha.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA