
Ilustrační foto: ingimage.com
Střídavá péče - trend, který komplikuje život prarodičům
1. 5. 2020
Babi, tento víkend nemůže, bude u táty. Ne, nemůžeme zatím naplánovat, kdy přijedeme, máme co dělat, abychom se domluvili mezi sebou. Takové věty často slyší babičky a dědové, jejichž vnoučata jsou ve střídavé péči.
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní
příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke
konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv
vulgarismy.
Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
Helena Záchová
15.2.2022 09:01
To je ale chyba syna. Snacha s vnučkou za svými rodiči chodí , jak píšete, syn ne. Ubližuje tím své malé víc než si myslí.
Mária Lamoš
6.2.2021 13:34
Střídavá péče sice vychází vstříc rodičům, ale zájem dětí je zde druhořadý ... nejlepší asi je, když se rodiče dokáží po rozvodu rozumně dohodnout.
Petr Crha
19.12.2020 18:56
Promiňte, ale co je to za blábol ? Kdyby dítě nebylo ve střídavé péči, ale ve výlučné péči snachy, tak by paní Radana měla vnučku častěji ? Přirozeně nikoli. Dnešní děti žijí jinak než před 30 a více léty, více se stěhuje, méně se kamarádí s dětmi v okolí bez ohledu na jedno místo žití (bohužel, sociální bubliny dětí jsou tak příliš úzké). Přirozeně je pro dítě nejlepší jeden domov, ale když už se rozpadl, proč by dítě mělo přijít o jednoho rodiče ? Mít oba rodiče stojí za cestování i určité nepohodlí 2 postelí. Pro aktivní odpůrce střídavé péče mám jednoduché řešení, přenechte dítě v péči druhého rodiče... To by bylo najednou nových zastánkyň střídavé péče. Dnešní muži mají zájem o výchovu dětí, cení si času s dětmi a pociťují v tom část smyslu své přítomnosti, tak to respektujme a nehledejme zástupné argumenty pro zájem dětí. Přirozeně jsou hranice pro střídavku (vzdálenost, kojenec a pod), ale střídavka má být obecně východiskem, aby soud ji mohl vyloučit jen v dostatečně silných případech a nikoli naopak, jak je často činěno.
Marie Faldynová
5.5.2020 13:21
Souhlasím s tím, že střídavá péče je možná běžná, ale určitě ne správná. Děti, které v ní žily, o ní nepsaly nijak nadšeně. Jak to v budoucnu ovlivní jejich vlastní rodiny - to ještě uvidíme...
Jana Šenbergerová
4.5.2020 15:15
I moje vnoučata jsou postižena rozchodem rodičů. Nebyla určena střídavá péče, jen jednou za 14 dnů bývají u táty, kterého moje dcera opustila, protože se na něho nemohla nikdy v ničem spolehnout. Domluva s ním zůstala stejná, tedy skoro žádná a navíc vnučka předškolačka tam jezdí zoufale nerada a patnáctiletá, která tam má kamarádku, už také odmítá návštěvy u otce. Smlouvají s dcerou, vymýšlí si různé důvody, aby nikam nemusely.
Osmnáctiletý vnuk, kterého svým způsobem fungování poznamenal pro zbytek života, ho také nevyhledává. Je mi to moc líto, ale není to nikomu nic platné. Rozhodnutí soudu se musí dodržovat. Dcera se sice zbavila nespolehlivého partnera, ale problémů s ním nikoliv.
Milena Znamenáčková
3.5.2020 10:40
Jako dítě jsem nechtěla ani jezdit na víkendy na chatu, nedovedu si představit, že bych co 14 dní měnila bydliště. Asi by ze mne byla úplná troska.
Dana Procházková
3.5.2020 08:22
Mám stejný názor jako pan Petr a paní Jana, hlavně pokud je dítě již školou povinné a každých 14 dní dohlíží na učení někdo jiný. Když jsem se ptala učitelek na jejich názor, říkaly, že je to pro děti špatné.
Jana Hošková
2.5.2020 15:11
Přesně to, co píše Petr D., si myslím i já. Je mi neskutečně líto těch dětí. Dítě musí mít jistotu a pevný domov, lítat sem a tam by měli spíš teda rodiče, ale udělat z dítěte už od malička takového věčného cestovatele považuji za hroznou věc....a co se týká prarodičů, to je teda taky hrůza.
Danuše D'Engeli
1.5.2020 14:05
Rodina, to je základ. Co Bůh "spojí", člověk nemá "rozdělovat". Pokud k tomuto rozpojení dojed, vždy je to hlavně chaos pro děti a nezodpovědnost rodičů. Rodiče si často neuvědomují, že rodina je hlavně instituce, která má vychovávat svoje potomky. Nikdo ale není bezchybný, mladí lidé, než si uvědomí rozsah následků svých rozhodnutí, tak je často na nápravu pozdě. Následky dospívajících děti jsou pak hrozivé. A také to je těžká rána pro všechny, rodičě, prarodiče.....celou společnost. Dana
Zdenka Soukupová
1.5.2020 13:35
Z hlediska dětí i rodičů se zdá střídavá péče jako dobrý model. Ale přiznám se, že si nedovedu představit, že bych se jako dítě měla neustále stěhovat, byť jen od mámy k tátovi a naopak. Pro malé dítě to musí být dost psychicky náročné.
Zpět na homepage Zpět na článek
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.
Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden
Od 5. dubna se otevřely dveře pro návštěvníky hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu. Tématem vědomostního kvízu tohoto týdne budou právě státní hrady a zámky.
AKTUÁLNÍ ANKETA