Dobrý den přeji všem příznivcům dobrého jídla.
Víte, proč se ptám? Protože vám chci napsat pár dobrých receptů na domácí pečení. A myslím si, že v dnešních dnech, kdy jsou mnozí doma, se pár receptů hodit určitě bude. A ve všech receptech se suroviny odměřují na hrníčky. Ostatně - posuďte sami.
Bílý balkánský chléb
4 hrnky hladké mouky, 1 vejce, 3/4 kostky droždí, 1 lžíce cukru krupice, 1 1/4 hrnku vlažného mléka, 3/4 hrnku rostlinného tuku, 1 lžíce soli, máslo
Nejprve připravíme kvásek z droždí, trochy mléka, cukru a špetky mouky. Do velké mísy prosejeme mouku, přidáme vejce, vzešlý kvásek, rostlinný tuk a trochu osolíme. Uhněteme hladké tužší těsto. Rozdělíme ho na 4 kusy a z každého uválíme šišku. Šišky položíme na máslem vymazaný plech a podélně lehce nařízneme. Potřeme rozšlehaným vejce a pečeme při teplotě asi 180 ° C, až získají světle hnědou barvu. Pak vyndáme plech z trouby a ještě horké bochníky potřeme máslem. Tento chléb pečeme často,je skvělý.
Český kmínový chléb
1 kostka droždí, 1 lžíce krupicového cukru, 1 1/2 hrnku vlažné vody, 1/4 hrnku olivového oleje, 4 hrnky hladké celozrnné pšeničné mouky, 2 lžičky soli, 2 lžičky drceného kmínu
Mouku předem prosejeme. Droždí smícháme s cukrem a vlažnou vodou. Když vznikne jednolitá kašička, přidáme všechny zbylé ingredience. Vše propracujeme v hladké těsto, které necháme vykynout nejméně 30 minut, můžeme i hodinu. A během kynutí promísíme. Vytvarujeme kulatý bochník, přendáme na plech vyložený pečicím papírem, kde necháme ještě 10-20 minut kynout a pečeme při 230 °C asi 45 minut. Po upečení potřeme chléb slanou vodou.
Domácí celozrnné pečivo
3 lžíce olivového oleje, 1 balíček sušeného droždí, 1 lžička soli, 1 hrnek teplé vody, 1 1/2 hrnku celozrnné pšeničné mouky, hrubá sůl
V míse promícháme mouku se sušeným droždím, olejem a solí. Vše zalijeme teplou vodou a zpracujeme v tuhé pružné těsto. Důležité je, abychom těsto hnětli poctivě alespoň 10 minut. Potom z těsta tvarujeme bulky, které přendáme na hladkou moukou poprášený plech. Plech pak zakryjeme fólií a necháme 45 minut kynout. Bulky potřeme olejem, posypeme solí a poprášíme hladkou moukou. Do trouby vložíme misku vody a předehřejeme ji na 200°C. Vložíme plech s bulkami, po 15 minutách snížíme teplotu na 180°C a dopečeme (asi 5-7 minut). Je opravdu vynikající.
Francouzské bagety
3 lžičky sušeného droždí, 3 hrnky hladké mouky, 1 hrnek vody, 1 lžička soli, 1 lžíce olivového oleje, 1 špetka cukru
Z cukru, teplé vody a droždí uděláme kvásek a necháme ho vzejít. Mouku smícháme se solí, přilijeme kvásek a olej a zpracujeme vláčné těsto. Necháme na teplém místě kynout, dokud nezdvojnásobí objem - zhruba hodinu. Pak vytvoříme na pomoučněném vále 2 bagety. Opět přikryjeme a necháme kynout další půlhodinu. Mezitím si předehřejeme troubu na 220°C. Bagety odkryjeme, přendáme na plech a na každé uděláme zhruba do poloviny šikmé zářezy - 3 až 4. Do rozpálené trouby dáme hrnek s horkou vodou, vložíme plech s bagetami a rychle zavřeme. Pečeme asi 20 minut do zlatova.
Přeji vám všem dobrou chuť, pokud se rozhodnete upéct něco z těchto receptů. A držím palce.
Inspirovala jsem se zápisky ve své sbírce kuchařských receptů.