Souvisí krevní skupina s charakterem člověka?
Ilustrační foto: pixabay.com

Souvisí krevní skupina s charakterem člověka?

27. 10. 2017

Máte krevní skupinu A, B, 0 nebo AB? A záleží na tom? Tak třeba v Japonsku ano, protože je tu široce rozšířené přesvědčení, že povaha člověka souvisí s jeho krevní skupinou. Co za touto vírou stojí?

Krev je jedna z věcí, která spojuje celou lidskou rasu, ale spousta z nás o tom, jakou má krevní skupinu, nijak zvlášť nepřemýšlí, pokud tedy nepotřebuje transfuzi. V Japonsku má ale krevní skupina velké dopady na život, práci i lásku. Na jejím základě se posuzuje temperament a osobnost. „Jakou máte krevní skupinu?" je často klíčovou otázkou při čemkoli od seznamování až po ucházení se o místo.

Podle všeobecného přesvědčení jsou lidé s krví skupiny A citliví perfekcionisté a dobří týmoví hráči, ale přehnaně úzkostliví. Skupina 0 má pověst osob zvědavých a velkorysých, ale tvrdohlavých. Skupina AB je umělecká, ale záhadná a nevyzpytatelná, a skupina B sdružuje lidi veselé, ale excentrické, individualistické a sobecké.

Zhruba 40 procent obyvatel Japonska má krev skupiny A, 30 procent má skupinu 0, 20 procent skupinu B a zbylých deset procent je skupina AB.

Snadno se zařadit

Čtyři knihy, které popisují vlastnosti jednotlivých krevních skupin, se v zemi staly velkou vydavatelskou senzací a prodalo se jich více než pět milionů výtisků. Ranní televizní bloky, stejně jako noviny či časopisy, často zveřejňují horoskopy pro jednotlivé krevní skupiny a probírají vztahovou kompatibilitu. Mnoho seznamovacích služeb staví na krevních skupinách a také v oblíbených kreslených komiksech či počítačových hrách bývá zmínka o krevní skupině postav. Vzkvétá i celý průmysl uzpůsobených výrobků od nealkoholických nápojů přes žvýkačky, soli do koupele až po kondomy pro jednotlivé krevní skupiny.

Krevní skupiny, či přesněji krevní typy, jsou přitom jednoduše určeny proteiny v krvi. Ačkoli se vědci pravidelně snaží všeobecně zažitou víru v související povahové vlastnosti rozbít, v Japonsku se jim to příliš nedaří. Jednou z často zmiňovaných příčin je relativně jednotná a homogenní japonská společnost, kde krevní skupiny nabízejí jednoduchý rámec, jak lidi rozdělit do snadno rozpoznatelných skupin.

„Být stejný je v japonské společnosti považováno za dobré,“ řekl tlumočník Čije Kobajaši. „Ale užíváme si hledání malých rozdílů, které lidi odlišují. Na druhou stranu to ale může vést k říkání ošklivých věcí o menšinových skupinách B a AB.“

V červenci 2011 dokonce rezignoval vládní ministr pro rekonstrukci Rjú Macumoto poté, co byl kritizován za necitlivé poznámky. Vinu svedl na svou krevní skupinu. „Rád bych se omluvil za urážku lidí v oblastech postižených zemětřesením. Myslím, že jsem byl emočně blízko obětem, ale nenašel jsem správná slova a mé poznámky byly příliš tvrdé. Mám krevní skupinu B, což znamená, že jsem nedůtklivý a zbrklý.“

Válka, sport i výroba

Systém krevních skupin objevil teprve v roce 1901 rakouský vědec Karl Landsteiner. Jeho práce, za niž získal Nobelovu cenu, umožnila identifikaci různých krevních skupin a otevřela tak cestu pro bezpečné provádění transfuzí.

V meziválečných letech se ovšem jeho výzkum stal oporou pro teoretiky na poli eugeniky a nacisté ho zneužili k prohloubení svých idejí rasové nadřazenosti. Ve 30. letech se ho chopila také japonská militaristická vláda, aby lépe cvičila vojáky, a během druhé světové války údajně císařská armáda vytvářela bojové skupiny podle krevních typů.

Víra v odlišnosti povah podle krevních skupin se v současnosti v Japonsku projevuje mnoha nezvyklými způsoby. Ženský softbalový tým, který pro Japonsko vybojoval zlato na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008, údajně využil krevních skupin k uzpůsobení tréninku pro každou z hráček. Některé místní školky přijaly metody výuky dětí podle krevních skupin a dokonce i velké firmy údajně na jejich základě rozhodují o přidělování úkolů či postů.

V roce 1990 list Asahi Daily napsal, že firma Mitsubishi Electronics oznámila vytvoření týmu složeného výhradně ze zaměstnanců s krví skupiny AB s ohledem na jejich "schopnost plánovat".

krevní skupina
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Lišková
Třeba na tom něco málo pravdy bude, mám krevní skupinu 0 a zvědavá tedy jsem.
Věra Ježková
Lidé se stále snaží o nějakou kategorizaci. Už Hippokrates stanovil čtyři typy temperamentu podle tělesných šťáv. Ty platí rámcově, nikoli absolutně. Dělíme se podle neexistujících seskupení hvězd na měsíční znamení. Je sice zábavné si o tom číst, ale víme, že realita je jiná. Není tedy důvod věřit ani tomuto dělení. Člověka nelze zaškatulkovat; a čím méně škatulek, tím více nepřesností.
ivana kosťunová
Když věříme na charakteristické vlastnosti lidí dle horoskopu našeho, čínského, nebo ,co já vím, aztéckého, proč bychom nemohli věřit na charakter dle krevních skupin, nebo barvy očí, nebo dalších . Já to řadím mezi ty zábavné záležitost, jako třeba výklad z karet, neb kávové sedliny. I když na všem se občas zrnko pravdy najde.
Zuzana Pivcová
Že jsou různé krevní skupiny, není jistě náhoda, ale vytvářet podle nich charakterově odlišné skupiny populace, to je hodně zvláštní. To se pak dá pojmout různě - ti nejvzácnější budou pojati jako vyvolení nebo naopak jako menšina, např. jako 4procentní? Ale hlavně charakter je něco, na čem pracujeme i my sami, jenže krevní skupinu jsme dostali nadělenu.
Jana Šenbergerová
Přijde mi zvláštní, že "se vědci pravidelně snaží všeobecně zažitou víru v související povahové vlastnosti rozbít," místo aby se ji snažili prozkoumat, či dokonce pochopit. Třeba stravování podle krevních skupin není zdaleka takový nesmysl, jak by se mohlo na první pohled zdát. Škatulkování lidí na lepší nebo horší podle toho je ovšem absurdní. Navíc charakter člověka je mnohem složitější a utváří se podle řady různých hledisek.
Hana Rypáčková
AB je nejvzácnější a tak se možná separují.Nejlepší dárci krve..To je děs, co lidstvo ještě nenapafne....
Libor Farský
Ti Japonci mě baví...Jestlipak znají také pojem "modrá krev"?

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?