Zlepšit svůj vlastní pocit štěstí lze rychle a moc to nestojí
Ilustrační foto: ingimage.com

Zlepšit svůj vlastní pocit štěstí lze rychle a moc to nestojí

10. 7. 2020

Pocit štěstí a spokojenosti je zásadní pro to, abychom i po šedesátce dokázali vytěžit ze života maximum. Proto stále hledáme způsoby, jak být šťastnější.

Když se cítíme spokojeni, s větší pravděpodobností vyjdeme ven a komunikujeme se světem, a zpětně pak, čím víc se zapojujeme do dění, tím šťastnější jsme. Je to jako spojené nádoby. Existuje mnoho jednoduchých způsobů, jak zvýšit pozitivní pocity v krátkém okamžiku. Nejde sice o návrhy, které by měly zásadním způsobem změnit život, ale v kombinaci s dalšími činnostmi mohou představovat první krůček k větší momentální spokojenosti, která může přerůst v trvalou.

Otevřte okna a pusťte dovnitř slunce.
Snad každý ví, že existuje sezónní afektivní porucha, při níž může nedostatek slunečního světla vést ke smutku nebo dokonce k depresi. I když se vás to třeba naštěstí netýká, vytáhnout žaluzie a pustit dovnitř slunce může dát komukoliv víc spokojenosti. A ještě lepší je jít ven na vzduch.

Usmívejte se, ale přirozeně.
Skutečný úsměv vypadá jinak než vynucený. Takže se nenuťte k vyloudění úsměvu za každou cenu. Místo toho si vybavujte různé situace, při nichž se cítíte šťastnější. Ty máte určitě zabudovány v paměti a při jejich vybavování se přistihnete, že se spontánně usmíváte. Za úsměv stojí už samo vědomí, že je kolem hezky a že žijeme.

Neodpírejte si kousek tmavé čokolády.
Není to jen svůdná lahůdka, opravdu ve vás vyvolá lepší psychické rozpoložení. Obsahuje chemikálie zvané polyfenoly, které podle zjištění mají vlastnosti zvyšující pocit štěstí. Jezte však hořkou čokoládu, to znamená od 70 procent kakaa výše, abyste využili výhod čokolády bez vedlejších účinků.

Vědomě dýchejte.
Správné dýchání je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejjednodušších způsobů, jak zvýšit pocit spokojenosti. Především ve světě plném bzučících telefonů a blikajících obrazovek. Řízené dýchání může snížit krevní tlak a zpomalit tep a dostat tělo i mysl do stavu klidu a pohody.

Soustřeďte se na pocit vděčnosti.
Většina lidí bere negativní myšlení jako normální stav. Naproti tomu pozitivita vyžaduje určité vědomé úsilí. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si trénovat mysl směrem ke kladnému uvažování, je napsat si, za co jste komu vděčni, a zároveň si poznačit věci, které vás činí šťastnými. Na Havaji je prý zvykem, že si členové rodiny každý večer navzájem poděkují za pozitivní věci a zároveň si odpustí vše, co se jim nelíbilo či nepodařilo. Tím mezi nimi nezůstává nic nevyřešeného. Dejte svou vděčnost najevo, poděkujte, přijměte poděkování. Vyjádřením vděčnosti sebe nijak neponižujete, nýbrž oceňujete zásluhy toho druhého.

Vstaňte a pořádně se hýbejte.
Podle vědců je sedavý způsob života právě tak nezdravý jako třeba kouření. Životní styl spojený s malou aktivitou vede k přibývání na váze, cukrovce a dalším problémům. Jestliže to myslíte se svým zdravím vážně, naprogramujte si v sobě něco jako alarm. který vás donutí se pravidelně během dne vždy na chvíli rozhýbat.

Udělejte něco dobrého pro ostatní.
Je to jednoduchý a účinný způsob, jak sám sebe udělat šťastnějším. To ani nemusí znamenat dávat peníze na charitu nebo se zapojovat do nějakých akcí. Stačí pochvala někoho blízkého, pomoc méně pohyblivému člověku s nákupem, s odbornou radou nebo jen vlídné slovo. To vše stačí k pocitu větší pozitivnosti, s níž pak budeme prožívat každý den.

Jaké aktivity nebo myšlenky ve vás dokáží vyvolat pocit momentálního štěstí? V čem spatřujete svou pozitivitu?


Hodnocení:
(4.9 b. / 29 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
A kam se ztratily ty staré diskuze? Před pěti lety jsem byla jistě šťastnější a ráda bych si to přečetla.. Pocit štěstí mě přepadne náhle a taky v přírodě . Taková volnost bytí..m
Jana Kollinová
Paní Zuzano, můžete nabídnout článek v novém pojetí?
Zuzana Pivcová
Je to už poměrně starší příspěvek. Dnes už bych ho asi takhle nedala.
Soňa Prachfeldová
Když jsem v pohodě a zdravá a v pohodě je i moje rodina. Když sedím ve větru a slunci třeba na zahradě , nebo jsem venku v příroděa uvědomuji si, že jsem šťastná. A čerpám z toho vděčné energii na další práci a pomoc i ostatním.
Věra Lišková
Pocit štěstí mám nejčastěji v přírodě. Doma často není k nalezení. Pro dobré skutky mám slabost, ale někdy platí rčení, pro dobrotu na žebrotu. Čokoládu jím, ale cítím se po ní spíš provinile že jsem vše sežr...
Marie Novotná
Mou pozitivitu musí ohodnotit jiní a štěstí? Snad momentální spokojenost. Jsem šťastná, když jsou šťastní okolo mne. A spokojená... Vlastně proč ne, nic mi momentálně nechybí a co bude dál ukáže čas.
Jana Šenbergerová
Jsem, a proto se raduji. Čím více se raduji, tím více si uvědomuji, že jsem. A být je samo o sobě velké štěstí.
Jitka Caklová
Štěstí = radost, která se hlásí, jako třepotání motýlích křídel pod hrudní kostí a říká se tomu láska ♥
Jitka Caklová
Štěstí pro mě znamená nezávislost na komkoliv i na čemkoliv, hlavně na úspěchu dle veřejného mínění. Štěstí je pro mě každá kytička, kterou vypěstuji a její první květ, oběd, který uvařím a chutná, prostě radost z každé práce, kterou udělám. Když se nepovede, nevadí, povede se příště :-) Štěstí je, že se mohu svobodně rozhodnout, bez ohledu na to, co tomu řeknou druzí. K Mirkovu "Stačí opustit..." bych přidala "odpustit", tedy: Stačí odpustit a opustit u nás tolik oblíbené škarohlídství :-)
Hana Nováková
Zuzko, dnes, kdy je tak krásně, mám ale já dost blbou depku, je to už mnoho let, co mi navždy odešel otec. Štěstí - jsem ráda, že žiju, i když poslední dobou pořádd s něčím laboruji. Čokoládu miluji, ale musím se hlídat, s dechem mám velké potíže. Jsem vděčná, pokud můžu, pomůžu, někdy se mi to ale i vymstí, ale stejně to udělám zase. Jsem srdcař, nemám ráda sváry. Pozitivitu spatřuji v tom, že neustále bojuji se svojí nemocí, zatím snad vítězím a doufám, věřím, někdy i prosím Boha, aby to tak bylo ještě několik let, abych se dočkala toho, až moje milovaná vnoučata půjdou svojí cestou do světa. Tak snad budu dosti silná, aby se mi tento sen vyplnil...Hezký článek a já ti za něj děkuji a tobě přeji, aby se ti dařilo.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

14%

Dlouhé letní večery

13%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

12%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

12%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%