O xenofobii s úsměvem III: Angličané

O xenofobii s úsměvem III: Angličané

22. 2. 2020

Nacionalismus a identita

Předem varováni

Vztah Angličanů k jiným národnostem není poznamenán ani tak xenofobií, tj. nenávistí či strachem z cizinců, jako spíše lítostí nad cizinci, kteří mají tu smůlu, že jsou… no zkrátka, že NEjsou Angličany.

Většina Angličanů zůstává k „cizině“ instinktivně nedůvěřivá: riskantní jídlo, riskantní voda, riskantní kanalizace a riskantní cizinci. … Geografie tento přístup jen potvrzuje, zejména, když obyvatelé hledí ze své malé, těsné ostrovní pevnosti na moře všude kolem nich. Nikdo nebude pochybovat o výstižnosti častého titulku v novinách: „Mlha v Lamanšském průlivu odřízla Evropu!“

Jak vidí sebe samé

Angličané se vidí jako zákonů dbalí, zdvořilí, tolerantní, decentní, štědří, galantní, cílevědomí a čestní. Pyšní se také svou schopností dělat si legraci sami ze sebe, což považují za vrcholný důkaz své dobré povahy.

I když sebe samé na veřejnosti zesměšňují, ve skrytu duše jsou Angličané pevně přesvědčeni, že jako rasa jsou nadřazeni všem ostatním národům a že tyto národy to tajně vědí. Angličané podezírají ostatní, že v ideálním světě by všichni chtěli být jako oni.

Jak si myslí, že je vidí ostatní

Angličané nejasně tuší, že je cizinci kritizují, ale zároveň mají pocit, že není nezbytně nutné brát to příliš vážně. Již si zvykli, že jsou vnímáni jako stereotyp, a dokonce tomu dávají přednost.

Jak by chtěli být viděni

Angličané jsou pyšní na svůj smysl pro fair-play a předpokládají, že se to o nich nejen všeobecně ví, ale že jsou pro to i obdivováni. … Tyto rysy, které nezištně předkládají celému světu, obsahují i schopnost reflexe. Taková vlastnost vede k podpoře slabších, k ráznému jednání se všemi utlačovateli a k závazku vždy splnit slib a nikdy neporušit vlastní slovo.

Jak je skutečně vidí ostatní

Většinou jsou vnímáni jako relikvie dnů dávno zašlé slávy minulosti, když ještě hráli první ligu v evropské sportovní disciplíně budování impérií. Jsou také vnímáni jako lidé úzkoprsí, zaujatí a neochotní spolupracovat …

Cizinci mezi Angličany se je naučili respektovat pro jejich odmítavý postoj ke zbytečné panice a lpění na osobních principech, ale zůstávají navždy překvapeni jejich neochotou si stěžovat na nepořádky a špatnou kvalitu. Také snahu Angličanů o korektní a slušné vystupování vnímají jako náhražku za osobitý styl. Důraz kladený speciálně na stolní etiketu je pak naprostou záhadou v zemi, jejíž obyvatelé mají jen velmi nepatrné kulinářské vědomí.

Jak vidí ostatní

Angličané mají rádi poměrně dost cizinců jednotlivě, jelikož snad každý zná aspoň jednoho, který je téměř „jako jeden z nás“. Ale je jen velmi málo národů, kterým věří nebo které berou vážně.

Vezměme třeba Francouze. Francouzi a Angličané jsou navzájem se pošťuchující partneři již tak dlouho, že Angličané si vůči nim vypěstovali zvláštní vztah jakési láskyplné nenávisti. Milují Francii: milují její jídlo a víno a naprosto schvalují její počasí. Mají dokonce jakési podvědomé přesvědčení, že Francouzi nemají právo ve Francii žít, a každý rok se snaží přeměnit některé oblasti Francie na malá zákoutí anglického hrabství Surrey. Avšak skuteční Francouzi jsou vnímáni jako příliš popudliví na to, aby mohli hrát nějakou roli na jevišti světa. Přesto obecně převládá názor, že několik dalších desetiletí anglického vlivu jim výrazně napomůže ke zlepšení.

S Němci jsou si Angličané méně nejistí. Němci jsou organizovaní, příliš vážní a mají sklon ke komandýrování. Nezachrání je ani jejich kulinářské schopnosti. Italové jsou citově příliš vzrušiví; Španělé trápí býky; Rusové jsou zachmuření; Holanďané jsou solidní a rozumní; Skandinávci, Belgičané a Švýcaři jednotvární.

Pozn.: V článku jsou uvedeny doslovné citace. Z estetických důvodů je nepíši v uvozovkách a neuvádím stránky. Vynechaná místa v souvislém textu jsou vytečkována. Autoři jsou Angličané.

Literatura: Miall, A., Milsted, D.: Xenofobní průvodce. Angličané. Praha, Nakladatelství XYZ, 2009. Foto: z publikace, s. 6., upraveno.

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Omlouvám se, že jsem se tak rozjela. Inspirace byla příliš silná. :-)
Jana Šenbergerová
Moc hezké články, Věro. V Anglii jsem byla jen na skok jako turistka. Snažila jsem se co nejvíce vidět, s Angličany jsem měla příležitost mluvit jen minimálně, a to většinou jen jako zákazník. Mile mě překvapila krajina jihovýchodní Anglie, té naší velmi podobná. Jen mezi stromy jsem postrádala břízy, ty jsem tam nikde neviděla. Žasla jsem nad velkolepostí zvedacího mostu v Londýně, který jsem měla možnost vidět v činnosti, moc se mi líbilo v Oxfordu, zklamal mě Stonehenge, na žádný z kamenů jsem si nemohla sáhnout. Chutnalo mi jejich mléko a poprvé jsem tam jedla avokádo. Okouzlil mě Oxford, ale to asi jen proto, že to bylo o prázdninách a všude byl klídek a pohoda. Rozhodně bych tam nechtěla žít. Království vnímám jako přežitek a když vidím, jak jsou Angličané rádi "poddanými", nechápu, přestože jsou monarchií konstituční. Ani jednou jsem tam nezažila mlhu, ale viděla mnoho mužů s černými deštníky, které dosti často nastavovali kapkám rychlých, ale tentokrát docela příjemných teplých deštíků. Prošla jsem se královskou ložnicí ve Windsorském zámku a také Bank of England, než mě odtamtud velmi gentlemansky vyprovodil strážník, který tam hlídal v neděli v době úklidu. V celé čtvrti bylo prázdno a pusto, potkala jsem tam jen černou kočku a viděla největší množství mramoru, ze kterého jsou postaveny budovy v této části Londýna. A někde mám fotografii, na kterém jsem s londýnským strážníkem Bobem a jinou, na které jsem ve společnosti Pavarottiho v Muzeu voskových figurín. Prý na ní vypadám voskověji než on. :-)
Věra Ježková
Děkuji podruhé. Skotsko bych taky moc ráda viděla.
Jana Kollinová
Oceňuji propracování článku a shrnutí podstatných charakteristik Angličanů v poměrně krátkém článku. Zajímal by mě názor Angličanů na Čechy, ale s přihlédnutím k anglické zdrženlivosti bychom se asi mnoho nedozvěděli a už ne vyjádřeno jedním nebo dvěma slovy. Několikrát jsem služebně navštívila Londýn, ale vždy jsem toužila navštívit Skotsko.
Soňa Prachfeldová
Mě je moc sympatická Anglie a článek je perfektní.
Jana Hošková
Miluji anglický humor a anglické filmy. Byla jsem unešena anglickou krajinou a všemi těmi starobylými sídly. Navždy mi zůstane v paměti, jak jsme přepluli brzy ráno za husté mlhy kanál, vyhrabali se na útesy, mlha se najednou jakoby zázrakem zvedla a my spatřili nádhernou zeleň rozsáhlého trávníku a na něm spoustu pasoucích se králíků ! A tomu všemu dominovalo pozadí hradu Dover vystupujícího z mlhy...
Jarmila Komberec Jakubcová
V Anglii ale i Skotsku jsem obdivovala jejich krásná rodinná sídla, hrady a přírodu. Bohužel moc tam prší. Hezký článek
Mirek Hahn
Moc příjemné čtení :-) Anglický humor vyhledávám a s jejich názorem na Francouze bych i souhlasil...
Věra Ježková
Děkuji vám. Ztotožňuji se s Ivankou. Už jsem někde napsala, že jsem tam asi v minulém životě žila. Ač germanistka, jsem anglofil. Ten pocit, když jsem poprvé vstoupila na anglickou půdu, byl nepopsatelný. V práci jsem byla hlavní autorkou knihy o školním vzdělávání ve VB.
Naděžda Špásová
Jediné, co mám na Angličanech ráda je tzv. anglický humor. Jinak je považuji za suchary, spoutané dějinami a byrokracií. Žít bych tam opravdu nechtěla. Dobře napsané. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.